Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


راه اندازی کسب و کار | کارآفرینی را تنها آغاز می‌کنید یا با شریک؟


آیا شریک و هم بنیان گذار می‌خواهم؟

راه اندازی کسب و کار همیشه با این سوال همراه بوده است که: به‌تنهایی کار را شروع کنم یا شریک بیاورم؟

این سوال، هنوز هم یک پرسش بسیار مهم است که باید به آن پرداخته است. البته طی سال‌های اخیر که بحث استارت آپ‌ها در کشور داغ‌تر شده، اصطلاح شریک را کمتر می‌شنویم و شاهدیم که بیشتر اصطلاح هم‌بنیان‌گذار یا کوفاندر (Co-founder) به‌کار می‌رود.

به هر حال، اصل بحث یکی است و آن‌قدر مهم است که نوام واسرمن در کتاب چالشهای کارآفرینی، یک فصل را به این پرسش اختصاص داده که: آیا این مسیر را تنها بروم یا یک تیم کارآفرین تشکیل دهم؟

دوباره در این‌جا هم نمی‌توان حکم قطعی داد. یعنی نمی‌توان به صورت مشخص و مستقل از شرایط تجویز کرد که مثلاً همیشه کار فردی بهتر است یا این‌که همیشه بهتر است یک تیم بنیان‌گذار تشکیل دهید.

بنابراین در ابتدا ویژگی‌های کارآفرینی بدون شریک را مرور می‌کنیم و در ادامه، مزیت‌های آوردن شریک را بررسی خواهیم کرد.

فقط توجه داشته باشید که وقتی ما از کارآفرینی بدون شریک صحبت می‌کنیم، منظورمان یک کسب و کار تک‌نفره نیست. یک کارآفرین بدون شریک، ممکن است ده‌ها و حتی صدها نفر را استخدام کند، اما خودش به «تنهایی» مالک کسب و کار باقی بماند.

کارآفرینی بدون شریک

علت‌ها و انگیزاننده‌های بسیاری وجود دارند که شما را ترغیب می‌کنند به سراغ شریک نروید.

مثلاً اگر شما منابع کافی برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار داشته باشید، ممکن است تصمیم بگیرید کارتان را به تنهایی آغاز کنید. منظور از منابع، وقت و پول و ارتباطات و دانش تخصصی و تجربه و مشتری و همه‌ی آن چیزی است که معمولاً در مدیریت منابع مورد توجه قرار می‌گیرد.

هم‌چنین ممکن است شما چندان در پیِ رشد سریع نباشید و آماده باشید که کسب‌و‌کارتان، به آرامی و با رشدی کُند به پیش برود. در چنین حالتی هم، طبیعی است که ممکن است احساس کنید دردسرهای شریک آوردن، به مزیت‌هایش نمی‌ارزد.

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های کارآفرینی برای اعضای ویژه متمم امکان‌پذیر است.

  تعداد درس‌ها: ۷۰ عدد

  دانشجویان این درس: ۵۴۱۵ نفر

  تمرین‌های ثبت‌شده: ۳۲۱۵ مورد

پس از فعال کردن اشتراک ویژه در متمم، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در این‌جا ببینید:

  نقشه راه یادگیری درس‌های متمم

دوستانی که درس‌های کارآفرینی متمم را مطالعه کرده‌اند،‌ به درس‌های زیر هم علاقه نشان داده‌اند:

  مدل کسب و کار  |  بیزینس پلن  |  ارزش آفرینی

  تصمیم گیریاستراتژیتفکر استراتژیک | داستان کسب و کار

  مشاوره مدیریت  |  کوچینگ  |  مسیر شغلی

  دیجیتال مارکتینگ  |  برندسازی  | پرسونال برندینگ

  مذاکره  |  مهارت ارتباطی  | توسعه فردی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

تمرین و مشارکت در بحث

اگر تجربه‌ی کارآفرینی انفرادی یا شراکتی را دارید (یا شاهد چنین تجربه‌ای بوده‌اید)، آیا نکاتی هست که مناسب بدانید به توضیحات مطرح شده در درس بیفزایید؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    علی رسولی ، سید حمید رضا صحفی ، Marezaa ، علی فدائی ، محمدصادق صفری

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۲۲ نظر برای راه اندازی کسب و کار | کارآفرینی را تنها آغاز می‌کنید یا با شریک؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمد طباطبایی

  تجربه شخصی من برمیگردد به حدود 15 سال پیش ( تا حسی از زمان تجربه انتقال بدهم ) و در آن زمان بعد از چندسال تجربه موفق کارمندی ( حقوقم در عرض سه سال هفت یا هشت برابر شده بود) و دخیل شدن در بسیاری پروژه های که شاید برای اولین بار یا چند تجربه اول کشور بود در گپ های دوستانه و دور  هم نشستنها و تصمیم گرفتم با یکی از دوستان شریک شده و شرکتی ثبت و توسعه دهیم ( درس اولی که سالها بعد فراگرفتم این بود که اگر دوست خوبی هستین الزما شریک خوبی نخواهید بود و شاید لازم نباشد شرکا رفقای هم باشند اگر بدانند چگونه میشود حرفه ای بود ) کار شروع شد و پروژه های زیادی امد هرچه جلوتر میرفتیم روش مدیریتی و نحوه کار افرینی و تفاوت در دیدگاهها خود را نشان میداد ( درس دوم خط قرمز ها و حتی پتانسیل خود را خوب نشناخته بودم و امروزم را دیده بودم نه سه سال بعدم را) و هر جه جلو تر میرفتیم برای تامین و پوشش دادن هزینه ها زیر بار فشار بیشتری میرفتم ( اشتباه سوم بار کاری را بدرستی تقسیم نکرده و همزمان برای خودم توقع ایجاد کردم ) و در پایان راه ما از هم جدا شد و شرکت متوقف شاید ایجاد دوباره آن انرژی سختر و من ترسو تر شده باشم ولی از آن سالها خیلی آموختم و مهمترین عامل شراکت را صداقت و حرفه ای بودن میدانم و توصیه اکید من این است که یکی از دو شریک دانش مالی داشته باشد و حساب کار را درست نگه دارد

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .