Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


ویدئو کنفرانس | مزایا و معایب تماس تصویری چیست؟


تماس تصویری

تماس تصویری و ویدئو کنفراس پدیده‌ی تازه‌ای نیست. بیش از نیم قرن از نخستین تجربه‌های موفق ویدئوکال می‌گذرد و تقریباً از سال ۲۰۱۰ تماس تصویری از یک امکان دور از دسترس به پدیده‌ای عادی تبدیل شده است (+).

رواج یافتن دورکاری (یا به قول سدال نیلی: انقلاب دورکاری) هم استفاده از تماس تصویری و ویدئو کنفرانس را بیش از پیش افزایش داد و نرم‌افزارهایی مثل اسکایپ (Skype) و زوم (Zoom) و گوگل میت (Google Meet) را به بخشی از نرم‌افزارهای استاندارد در موبایل‌ها و لپ‌تاپ‌ها تبدیل کرد.

آخرین موجی که فراگیر شدن ویدئو کنفرانس و ابزارهای تماس تصویری را تقویت و تشدید کرد، کرونا بود. کرونا باعث شد آخرین گروه‌هایی هم که در مقابل استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی مقاومت می‌کردند، ناگزیر به سراغ این ابزارها بروند.

سایت Backlinko در این زمینه گزارش جالبی ارائه می‌کند و می‌گوید که کاربران اپلیکیشن Zoom از دسامبر سال ۲۰۱۹ تا پنج ماه بعد، یعنی آوریل ۲۰۲۰، حدود ۳۰۰۰٪ رشد کرده‌اند؛ یعنی از ۱۰ میلیون کاربر به ۳۰۰ میلیون کاربر رسیده‌اند و بر اساس آخرین آمار منتشر شده، مجموع دقایقی که در سال از زوم استفاده می‌شود از سه هزار میلیارد دقیقه عبور کرده است (+).

مزایا و معایب تماس تصویری

درباره‌ی مزایای تماس تصویری و ویدئو کنفرانس بسیار گفته‌اند و شنیده‌ایم.

می‌دانیم که تماس تصویری این امکان را فراهم می‌کند تا از مرزها و محدودیت‌های جغرافیایی عبور کنیم. ضمن این‌که از ارتباط صوتی غنی‌تر است و کمک می‌کند که ارتباط غیرکلامی به شکلی بهتر و گسترده‌تر شکل بگیرد.

این نکته هم قابل‌تصور است که اگر امکان تماس تصویری نبود، شاید افراد بسیاری نمی‌توانستند کار خود را در قالب دورکاری انجام دهند یا اگر هم چنین می‌کردند، کیفیت کارشان به شکل محسوسی افت می‌کرد.

فهرست مزایای تماس تصویری می‌تواند بسیار طولانی باشد. کافی است دقایقی را در ذهن خود به به چند دهه قبل سفر کنید که دسترسی به چنین امکانی به شکل ساده و ارزان برای ما فراهم نبود.

اما آیا تا به حال به معایب تماس تصویری هم فکر کرده‌اید؟

منظورمان رویدادها و بدشانسی‌ها نیست. این رویدادها کاملاً موردی و اتفاقی و قابل‌پیش‌گیری هستند: این‌که دوست یا همسرتان ناگهان بر سرتان فریاد می‌زند و بعداً می‌فهمد که در میانه‌ی یک جلسه‌ی مهم بوده‌اید. یا این‌که دامن راحت و غیررسمی یا شلوارک پوشیده‌اید و فرض‌تان بر این است که مجبور نمی‌شوید در طول جلسه از جای خود بلند شوید. اما اتفاقی می‌افتد که ناگزیرید بلند شوید و مشخص می‌شود فقط در نیم‌تنه‌ی بالایی خود، رسمی بوده‌اید).

به نظر می‌رسد برخی مشکلات سیستماتیک و ساختاری در تماسهای تصویری وجود دارد که باید آن‌ها را بشناسیم و مورد توجه قرار دهیم. از جمله این‌که ظاهراً تماسهای تصویری می‌توانند خسته‌کننده‌تر از دیدارهای فیزیکی باشند.

این خستگی را در ادبیات علمی با اصطلاح Zoom Fatigue یا خستگی زوم می‌شناسند. البته استفاده از کلمه‌ی Zoom به آن معنا نیست که مثلاً اسکایپ تا گوگل میت خسته‌کننده نیستند. بلکه Zoom به عنوان نماینده‌ی پلتفرمهای تماس تصویری انتخاب شده است.

برخی از معایب تماس تصویری

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه از درس‌ها

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مهارتهای ارتباطی و مذاکره برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

البته با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

ضمناً شاید بهتر باشد از میان درس‌ها مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مهارت ارائه و سخنرانی  |  فن بیان

  تحلیل رفتار متقابل

  شخصیت شناسی | خودشناسی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

تمرین و مشارکت در بحث

تجربه‌ی شما از گفتگوهای تصویری چه بوده است؟ آیا چنین گفتگوهایی را برای مدت طولانی انجام داده‌اید؟

چه کارهایی انجام می‌دهید تا فشار ذهنی (Cognitive Load) این گفتگوها کمتر شود؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    ساجده ممتازیان ، سپیده ضمیریان ، عارفه آقایی ، وحید قاسمی ، علیرضا داداشی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مهارتهای ارتباطی و زبان زندگی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مهارتهای ارتباطی و زبان زندگی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۹ نظر برای ویدئو کنفرانس | مزایا و معایب تماس تصویری چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : علیرضا امینی نائینی

  به عنوان یک دانشجو بسیاری از موارد گفته شده را تجربه کردم.

  می گویند اصطلاح(Zoom Fatigue) با جهش استفاده از اینگونه پلتفرم ها باید به (Zoom Exhaustion) تغییر کند. به نظر من خستگی از این فضاها فشار بسیار بالایی به آدمی وارد می کند. بخاطر استفاده زیاد سردرد، چشم درد کمردرد و...بسیار شدید گریبانگیر شخص می شود اما با رعایت موارد زیر علاوه بر تکنیک های بالا شاید بتوان این گونه موارد را کمتر کرد:

  1.یکی از موارد هم که شایع است اضطراب سخنرانی است. ترس از صحبت کردن در  جمع زمانی در این پلتفرم ها تشدید می شود که تصویر خودتان فول اسکرین و بزرگ است. در این حالت توصیه می شود که صفحه را مینیمایز کنید.

  2.حرکت های کششی در حین و بعد از ویدئوکال

  3.تنوع در استفاده؛ لازم نیست همه تماس ها تصویری باشند برخی را صوتی و بعضی دیگر را را باید به صورت ایمیلی پاسخ داد یا هر طریقی که می دانید که کمتر خسته می شوید.

  4.شخصا به خاطر خیره شدن زیاد به مانیتور خشکی چشم و چشم درد گرفتم که با قطره اشک مصنوعی چشم تا حد زیادی مشکل مرتفع شد.(این مورد رو حتما با دکتر هماهنگ کنید!) از افزونه کروم eyecare هم برای یادآوری استراحت چشم می توان استفاده کرد که برای من بسیار مفید بوده است.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .