Menu


دینامیک سیستمها: بررسی حلقه های مثبت


تفکر سیستمی و حلقه های مثبت و منفی
در درس قبلی از سلسله درس‌های تفکر سیستمی در مورد ترسیم نمودارهای علت و معلول صحبت کردیم و قرار شد در مورد استفاده از گرامرسیستمی و کارکردهای آن بیشتر با هم صحبت کنیم. در این درس در مورد حلقه های مثبت و منفی با هم صحبت می‌کنیم.

همانطور که می‌دانید بسیاری از شرکت‌ها، برای ترغیب فروشندگان خود به تلاش برای فروش بیشتر از پاداش وابسته به فروش استفاده می‌کنند. همان چیزی که در ادبیات عمومی به آن پورسانت گفته می‌شود.

این سیستم خیلی جذاب و منطقی به نظر می‌رسد. هر کس متناسب با میزان فروش خود پاداش می‌گیرد. پرداخت این پاداش، انگیزه تیم فروش را افزایش می‌دهد. آنها بیشتر می‌فروشند. پس بیشتر پاداش می‌گیرند. این انگیزه آنها را باز هم بیشتر می‌کند و باز هم بیشتر می‌فروشند و باز هم بیشتر پاداش می‌گیرند و به نظر می‌رسد که این مسیر پایان مشخصی ندارد.

اگر به طراحی سیستم‌های فروش علاقمند باشید احتمالاً می‌دانید که به سیستم‌هایی که قسمت عمده حقوق پرداختی بر اساس میزان فروش تعیین می‌شود، سیستم خروجی محور گفته می‌شود و ما در متمم درس مستقلی در این زمینه داریم:

طراحی سیستم فروش و ویژگی‌های سیستم خروجی محور یا OC

کاربرد سیستم خروجی محور (این سیستم در چه شرایطی مفید است)

اجازه بدهید با همان ادبیات سیستمی که در درس قبل یاد گرفتیم، این مدل را ترسیم کنیم:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

حلقه مثبتی را که در تمرین درس گلوله برفی معرفی کردید (بدون توجه به عوامل محدودکننده) برای ما ترسیم کنید. حتماً به رابطه علت و معلول و همینطور علامت‌گذاری مثبت و منفی روی فلش‌ها دقت داشته باشید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    آرش عسگری ، فواد انصاری ، مسعود ملک محمدی ، حسن حیدی ، مهدی رضوانیان

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری دینامیک سیستم ها به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه دینامیک سیستم ها
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

63 نکته برای دینامیک سیستمها: بررسی حلقه های مثبت

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : گروه متمم

  سلام.

  مفهوم مطرح شده در تحلیل شما قابل درکه. فقط با توجه به اینکه داریم گرامر سیستمی رو تمرین می‌کنیم نمودار شما به تعدادی اصلاح گرامری نیاز داره. البته ایراد از کار شما نیست بلکه از اینجاست که ما برخی نکات رو در درس قبلی نگفتیم و حالا که شما اونها رو به ما یادآوری کردید در درس بعدی مطرح می‌کنیم:

  نکته اول اینکه: همیشه در نامگذاری از عناوینی استفاده کنیم که قابل افزایش یا کاهش باشند و از رویداد استفاده نکنیم. انتقال به تیم بالاتر یک رویداد محسوب می‌شود و کم و زیاد نمی‌شود.

  بنابراین می‌شود دو مورد را با هم ترکیب کرد و نوشت: حجم تقاضا برای انتقال بازیکن به تیم بالاتر

  حالا این حجم تقاضا می‌تواند کمتر یا بیشتر شود.

  از طرف دیگر اگر یک عبارتی را در یک جای نقشه به کار می‌بریم جاهای دیگر آن را تکرار نکنیم و فلش‌ها را به روی همان باز گردانیم تا تصویر بهتر و شفاف‌تری ایجاد شود.

  ضمناً بهتر است از لغت‌های افزایش و کاهش در جمله‌ها استفاده نکنیم چون ترکیب معنی آنها با مثبت و منفی قبل از آن گیج کننده می‌شود. همین که می‌نویسیم کیفیت بازیکن، بسته به فلش‌های قبل و پارامتر‌های دیگر، افزایش یا کاهش آن مشخص می‌شود.

  با توجه به این توضیحات، من دوباره مفاهیم مطرح شده توسط شما را می‌نویسم. به نظرم کلاً چهار مفهوم کلیدی در تحلیل شما وجود دارد. اما چون ارتباط بین آنها می‌تواند پیچیده باشد و م مانند شما از دانش تحلیل این مسئله برخوردار نیستم، خواهشم این است که شما ارتباطات را ترسیم کنید یا اگر پارامترهای جدیدی لازم است به آن بیفزایید:

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .