Menu


مفهوم ارزشهای کلیدی در تفکر استراتژیک


تفکر استراتژیک و ارزش های کلیدی سازمان

در قسمت اول مرور تفکر استراتژیک و کتاب ساختن برای ماندن، توضیح دادیم که یکی از کلمات کلیدی در نگاه کالینز و پوراس و اساساً در حوزه‌ی تفکر استراتژیک، کلمه‌ی «ارزش» است. این کلمه معانی بسیار متفاوتی دارد. برخی از مردم، با شنیدن «ارزش»، بلافاصله به یاد «ارزش‌های اخلاقی» می‌افتند. برخی دیگر، «ارزش افزوده اقتصادی» را به خاطر می‌آورند. اما ارزش در ادبیات کالینز و پوراس، مفهومی متفاوت دارد.

گفتیم که مهم‌ترین نکته در مورد ارزش در نگاه کالینز و پوراس، «ثبات و تغییر نکردن آن» است. آنها می‌گویند که:

زندگی تغییر می‌کند. دنیای اطراف ما تغییر می‌کند. اما چیزهایی هست که تغییر نمی‌کند.
 

کالینز و پوراس در مقاله‌ی خود در Harvard Business Review توضیح می‌دهند که شرکت‌های بزرگی مانند ۳M، اگر چه تغییرات مختلفی در محصول و فرایند و مسیر کسب و کار خود داشته‌اند، اما از لحاظ اصول و ارزش‌های حاکم بر شرکت، تغییر قابل توجهی را تجربه نکرده‌اند. شرکت ۳M بیش از نود سال است که در مورد نوآوری و حل مشکلات مشتریان به روشی نوآورانه، صحبت می‌کند و آن را مهم‌ترین ارزش خود می‌داند.

البته کالینز و پوراس در توضیحات خود،‌ شرح می‌دهند که بر این باور هستند که این تعریف از ارزش، نهایتاً هم نمود اخلاقی پیدا می‌کند و هم به سودآوری اقتصادی در بلندمدت، منتهی می‌شود.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

۱- مشابه تمرین کالینز، فهرستی از ارزش‌های خود بنویسید و از میان آنها مواردی را که پاسخ به تمامی سوالات کالینز در موردشان مثبت است جدا کنید و برای ما بنویسید. لطفاً حداقل شش مورد را بنویسید.

۲- حالا مفروضات کالینز را کنار بگذارید. فرض کنید فشار و سختی هر لحظه بیشتر می‌شود. نه تنها به ورشکستگی حتی به مرگ تهدید می‌شوید. حالا به فهرست بالا نگاه کنید و آن را به دو قسمت تقسیم کنید. سه موردی که زودتر کنار گذاشته خواهد شد و سه موردی که باقی خواهند ماند.

پی نوشت: لطفاً ننویسید که حاضرم تکه تکه بشوم اما هر شش مورد را رعایت کنم! بیایید هر دو تمرین را صادقانه انجام دهیم :)

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مهشید محمدی ، آرام فتحی ، هدی موسوی ، حسین صادقی عابدینی ، مهدی جعفری

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

40 نکته برای مفهوم ارزشهای کلیدی در تفکر استراتژیک

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سامان عزیزی

  سلام.وقت بخير
  بحث تعيين ارزش ها و متعهد بودن به اونها،سالهاست كه در بسياري از شركت ها جاريه، ولي متاسفانه به نظر ميرسه در بيشتر مواقع جنبه شعاري و گاهي بخاطر مد شدن اون ،بهش توجه ميشه.
  اينجا ارزش هاي شركت خودمونو مينويسم و ادعا هم نميكنم كه به طور كامل تونستيم بهش پايبند باشيم،ولي ميتونم ادعا كنم كه تمام تلاشمونو براش كرديم،حداقل به صورت آگاهانه ازشون تخطي نكرديم.(من هيچ وقت كسي رو بخاطر رعايت اين ارزش ها نه تنها بازخواست نكردم بلكه بازخوردهاي بسيار خوبي بهش دادم-بخاطر رعايت بند دومش به 70درصد بازار "نه" گفتيم-و معتقديم اگر خرده اعتباري توي بازارمون كسب كرديم فقط به خاطر رعايت نسبي اين اصول بوده)

  تابلو ارزش هامونو بدون تغيير و ويرايش براتون كپي ميكنم (ارزش هامون رو خيلي افسانه اي! ننوشتيم و سعي كرديم به چيزي متعهد بشيم كه به نظر ميرسيد ميتونيم در هر شرايطي بهش پايبند باشيم)

  1-تجارت سالم، عقلانی و اخلاقی همراه صداقت اصل اساسی و همیشگی مجموعه پالیزان است.
  2-ما تلاش می کنیم محصولاتی را در سبد محصول پالیزان داشته باشیم که از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند بنابراين محصولاتي را به مشتریانمان عرضه می کنیم که قبل از آنها خودمان استفاده کرده باشیم.
  3-ما معتقدیم که مشتری بزرگترین سرمایه شرکت ماست پس تلاش می کنیم در چهارچوب اصولمان منافع و مصالح وی را تأمین نمائیم زیرا معتقدیم که نفع مشتری است که نفع شرکت را به همراه دارد.
  4-ما معتقدیم که کارمندان پالیزان اولین و مهمترین مشتریان شرکت هستند پس موفقیت و سعادت آنان است که موفقیت و سعادت مجموعه پالیزان را به همراه دارد.
  5-همه ما تلاش می کنیم که در محیط کارمان هدفمند، صادق، صریح، متعهد و مسئولیت پذیر باشیم و حرمت و منزلت انسانی همکاران و مشتریانمان را رعایت کنیم.
  6-ما معتقدیم که هر چه تیم منسجم تری داشته باشیم موفق تر خواهیم بود پس همیشه منافع و مصالح تیم مان را به منافع و مصالح خود ترجیح می دهیم زیرا موفقیت ما در گرو موفقیت تیم مان است.
  7-ما باور داریم که با توکل به خدا و با برنامه ریزی درست به اهدافمان دست خواهیم یافت پس همگی تلاش می کنیم تا فعالانه، خلاقانه و پر انرژی در دستیابی به اين اهداف مشارکت داشته باشیم.

  رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود//رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

  خيلي دوست دارم كه دوستان ديگه و همچنين تيم عزيز متمم هم جواب اين تمرين رو برامون بنويسن-مطمئنم كه خيلي ميشه ازش ياد گرفت

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .