Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


تعریف مدل، تئوری و قانون چیست و چه تفاوتی دارند؟


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۲۷۹۰۹

از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه‌ی این درس:

 • بتوانند برای قانون،‌ مدل و نظریه مثال بزنند.
 • در متمم (و البته هر جای دیگر که بحثی علمی در جریان است) واژه های مدل و تئوری و قانون را با دقت نظر بیشتری به کار ببرند.
تفاوت مدل، نظریه، فرضیه و قانون

با توجه به اینکه در میان محققان و حتی نویسندگان فلسفه‌ی علم هم، همچنان اتفاق نظر قطعی در مورد تعریف مدل و تئوری و قانون وجود ندارد، نمی‌توان به صورت قطعی در مورد تفاوت این سه صحبت کرد.

اما، با توجه به اینکه در درس مدل‌های ذهنی بارها از اصطلاح مدل استفاده می‌کنیم و در متمم هم بارها به سراغ نظریه های مختلف از جمله نظریه های مدیریتی و نظریه های روانشناسی می‌رویم و نیز قوانین زیادی را در مدیریت و اقتصاد و تحلیل سیستم‌ها با هم مرور می‌کنیم، منطقی است که در این زمینه توافقی داشته باشیم.

بنابراین، لطفاً این درس را  نه به عنوان حکم قطعی متمم در تایید یک تعریف و رد تعریف دیگر، بلکه به عنوان یک قرارداد جاری در متمم در نظر بگیرید.

اگر چه طبیعتاً ما کوشیده‌ایم که این توافق، تا حد امکان بر رایج‌ترین تعریف‌های مدل و تئوری و قانون در ادبیات علمی منطبق باشد.

محدودیت در دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مدل ذهنی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مدل ذهنی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت ویژه‌ی متمم علاوه بر دسترسی به درس‌های مدل ذهنی به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

بررسی‌های ما نشان داده که علاقه‌مندان به درس مدل ذهنی معمولاً از بین درس‌های متمم به درس‌های زیر علاقه‌ی بیشتری دارند:

  تصمیم گیری | حل مسئله | یادگیری

  تفکر سیستمی | تفکر استراتژیک | تفکر نقادانه

  مشاوره مدیریت | کوچینگ

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

تمرین

در مدیریت و کسب و کار، چه مثال‌هایی را به خاطر دارید که به تفاوت مفهوم مدل و نظریه توجه نشده و یک مدیر یا یک مشاور یا یک کارشناس، مدلی را که در ذهن داشته است،‌ به عنوان یک نظریه مورد استفاده و اتکا قرار داده است؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محمدرضا اشرفی ، روزبه نورالله زاده ، رضارحیمی ، میترا ، حمیدرضاریاضتی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدلهای ذهنی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدلهای ذهنی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۴۵۳ نظر برای تعریف مدل، تئوری و قانون چیست و چه تفاوتی دارند؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : بهروز مطیع

  یکی از دوستان نزدیکم مشاور مالی خوبی است . یک روز درحال گپ زدن برایم مدلی را گفت که به نظر من کمی چاشنی طنز و مقداری بزرگنمایی هم در آن دیده می‌شود ، ولی روی‌ هم رفته دسته بندی جالبی است .

  مدل او به گفته خودش در مورد رفتار حرفه‌ای و میزان اثربخشی کارمندان حسابداری ، و حسابدارهای زیادی که دیده بود شامل 4 دسته بندی می‌شد :

  کارمندان و حسابدارهای خانم مجرد : با انگیزه و بسیار سریع هستند . نقطه ضعفشان این است که کارها را هول هولکی انجام می‌دهند و آخر وقت خسته و کوفته همه این کارها اثربخشی چندانی نداشته و ارزش زیادی ایجاد نکرده است .

  کارمندان و حسابدارهای آقای مجرد : انگیزه ندارند ، دنبال این‌اند که ساعت کاری تمام شود و بروند بیرون از محیط کار ، به قرارها و گپ و گفت‌هاشون برسند .

  کارمندان و حسابدارهای خانم بعداز ازدواج : انگیزه و چالاکی قبلی را ندارند ، مسایل خانوادگی را وارد محیط کار می‌کنند . از هر فرصتی برای مرخصی گرفتن استفاده می‌کنند و به ندرت اضافه کاری انجام می‌دهند .

  کارمندان و حسابدارهای آقا بعد از ازدواج : وقت بیشتری را برای کارشان می‌گذارند . سعی می‌کنند بهتر کار کنند ، ارتقا بگیرند و درآمد بیشتری داشته باشند و با سازمان هماهنگی بیشتری پیدا می‌کنند .

  در واقع اینها الگوهایی است که با تکرار شدن تعدادی رویداد برای دوست من یک مدل را تشکیل داده ، ولی به گمانم با توجه به تاکیدی که روی کلماتش داشت و نحوه ادای کلمات و زبان بدنش ، برای خود او در حد یک نظریه علمی اعتبار پیدا کرده است .

   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .