Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


تعریف سبک زندگی چیست؟


تعریف سبک زندگی چیست

سبک زندگی، مفهوم تازه ای نیست. هزاران سال است که انسانها کوشیده اند سبک زندگی خود را بشناسند و مدیریت کنند و حتی دولت ها کوشیده‌اند بر روی سبک زندگی مردمان خود، تاثیر بگذارند.

اما تعریف سبک زندگی و مفهوم پردازی در مورد آن، نسبتاً جدید است.

معمولاً نخستین استفاده جدی از لغت Lifestyle در متون جدید را به آلفرد آدلر روان درمان‌گر اتریشی نسبت می‌دهند (لغت Lebensstil).

اما باید به خاطر داشته باشیم که آنچه آدلر در مورد سبک زندگی مطرح می‌کند بیشتر به جنبه‌های رفتارشناسی و شخصیت شناسی و نیز تاثیرات تربیت دوران کودکی در سالهای بزرگسالی می‌پردازد و با چیزی که امروزه از سبک زندگی می‌شناسیم، تفاوت جدی دارد.

سوبِل در کتاب Lifestyle and Social Structure توضیح می‌دهد که سبک زندگی، یک شیوه‌ی مشخص و قابل مشاهده از زیستن است.

از آنجا که مشاهده‌ی رفتار انسانها، همیشه و همه جا امکان‌پذیر نیست، بسیاری از محققان، ترجیح می‌دهند به جای رفتارهای ما، انتخاب‌های ما در زندگی روزمره را به عنوان نشانه‌ای دست دوم از سبک زندگی مورد بررسی قرار دهند.

به عنوان مثال:

تعریف سبک زندگی و معیارهای سنجش سبک زندگی

این کار، اگر چه دقیق نیست، اما می‌تواند به عنوان رفتارهای ثانویه، نقش سلامت در سبک زندگی وی را تا حد خوبی مشخص کند.

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

در صورت تمایل می‌توانید تعدادی از درس‌های کاربر آزاد متمم را ببینید.

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

متمم در درس مستقلی،‌ به شیوه‌های عملی سنجش و بررسی سبک زندگی، خواهد پرداخت.

آن بحث، بیشتر برای علاقمندان بازاریابی جذاب خواهد بود و در صورتی که تمرین درس فعلی را انجام دهید، دسترسی به درس آتی برای شما امکان پذیر خواهد بود.

تمرین:

در درس فوق، مثال سیگار مطرح شد و اشاره کردیم که انتخاب یا عدم انتخاب سیگار در زندگی، در شرایط امروزی کشور، چندان تحت تاثیر شرایط مادی نیست و می‌تواند منعکس کننده‌ی بخشی از سبک زندگی باشد. با توجه به آن مثال:

۱) یک کالا یا خدمت یا انتخاب مالی دیگر را بیان کنید که به نظر شما (مانند مثال سیگار ما) در جامعه‌ی امروز ایران، تا حد قابل قبولی، مستقل از سطح رفاه مادی است و به نوعی می‌تواند منعکس کننده‌ی سبک زندگی باشد.

۲) یک کالا یا خدمت یا انتخاب مالی دیگر را بیان کنید که به نظر شما، هنوز تا حد زیادی تابع شرایط اقتصادی افراد است و نمی‌توان آن را به عنوان نشانه‌ای از سبک زندگی در نظر گرفت.

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مریم میم ، mohandes jahan ، آرام آخوندی ، الهام تاجدینی ، علیرضا یادگاری

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری سبک زندگی من به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه سبک زندگی من
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۷۳۵ نظر برای تعریف سبک زندگی چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمدرضا شعبانعلی

  پاسخ سوال یک:

  به نظرم، با توجه به اینکه این روزها موبایل‌های هوشمند، در محدوده‌ی نسبتاً گسترده‌ای از قیمت‌ها، عرضه می‌شوند، استفاده یا عدم استفاده از موبایل هوشمند، به نوعی منعکس کننده‌ی سبک زندگی است.

  وقتی کسی را می‌بینم که از موبایل‌های ساده‌ی غیرهوشمند استفاده می‌کند، قبل از آنکه فکر کنم محدودیت مالی دارد، به این مسئله فکر می‌کنم که این یک "انتخاب آگاهانه" و بخشی از "سبک زندگی" است.

  پاسخ سوال دو:

  به نظرم، در سنین جوانی و نخستین سالهای زندگی مستقل (یا مشترک) اجاره نشین بودن یا مالک بودن، نمی‌تواند منعکس کننده‌ی سبک زندگی باشد. آنها که مالک یک ملک هستند، احتمالاً‌ از کمک والدین و دوستان استفاده کرده‌اند و آنها هم که اجاره نشین هستند، ممکن است این انتخاب را از سر ناچاری انجام داده باشند.

  بنابراین، به نظرم - لااقل در شرایط امروز اقتصادی ما - در سالهای نخست زندگی مستقل، اینکه هزینه‌ی سرپناه، به چه شکلی در سبد هزینه‌ی خانوار قرار می‌گیرد، نمی‌تواند شاخص چندان ارزشمندی از سبک زندگی سرپرستان آن خانواده باشد.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .