Menu


اولویت‌بندی فاکتورهای تصمیم گیری در مدیریت و کنترل پروژه


اولویت بندی در کنترل پروژه و مدیریت آن

در مدیریت پروژه، مستقل از این‌که با یک پروژه کوچک خانگی روبرو هستیم یا یک پروژه بزرگ در مقیاس ملی و بین‌المللی، بارها با تصمیم‌های مهم و کلیدی مواجه می‌شویم.

در پروژه‌های بزرگ، بخش قابل توجهی از این تصمیم‌ها می‌توانند به مدیر کنترل پروژه مربوط باشند؛ یا این‌که حداقل مدیر کنترل پروژه، گزارش لازم برای تصمیم گیری را، تنظیم کرده و به مدیر پروژه ارائه می‌دهد.

این تصمیم‌گیری‌ها بر چه اساسی انجام می‌شوند؟

در پروژه‌ی کوچکی که در شرکت یا خانه‌ی خود انجام می‌دهید (و صرفاً خودتان درگیر آن هستید)، این تصمیم‌ها را کاملاً شهودی و بر اساس قضاوت لحظه‌ای می‌گیرید؟

در پروژه‌های بزرگ چطور؟ آیا مدیر پروژه باید مستقلاً بر اساس نظر شخصی خود تصمیم بگیرد؟ کسی که مسئولیت کنترل پروژه را بر عهده دارد، چگونه می‌تواند به تصمیم سازی در این زمینه کمک کند؟

حدس زدن پاسخ این سوال، با توجه به نکاتی که در ویژگی های یک پروژه موفق مطرح شد، چندان دشوار نیست.

آلبرت لستر در کتاب مدیریت پروژه خود (با عنوان Project Management, Planning and Control)، تقسیم‌بندی زیر را با عنوان الماس پروژه (Project Diamond) برای اولویت بندی در پروژه‌ها و کنترل آن‌ها پیشنهاد می‌دهد:

الگوی اولویت بندی پروژه برای کسی که مسئولیت کنترل پروژه را بر عهده دارد

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

دسترسی کامل به این درس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این مطلب، به سایر بحث‌هایی هم که به کنترل پروژه و مدیریت پروژه مربوط هستند دسترسی پیدا می‌کنید. همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  سیستمهای کنترل مدیریت | تصمیم گیری

  مدیریت زمان | نظم شخصی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

در بررسی اولویت‌‌های پروژه همواره به این نکته توجه داشته باشید که هیچ‌وقت یک مدیر پروژه یا مسئول کنترل پروژه، نمی‌گوید که برای من ایمنی، زمان، بودجه یا کیفیت مهم نیست.

در این‌جا اهمیت نسبی مد نظر قرار می‌گیرد. بنابراین، بهترین روش برای این‌که اولویت‌های پروژه را در همان ابتدا تعیین کنید این است که این چهار فاکتور را دو به دو با یکدیگر مقایسه کنید و تصمیم بگیرید که اگر مجبور باشید حتماً یکی را قربانی دیگری کنید، چگونه تصمیم‌ خواهید گرفت.

تمرین

اگر شما بخواهید به مثال‌های مطرح شده در درس، مثال یا مثال‌های دیگری را بیفزایید، چه مواردی را مناسب می‌دانید؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    رضا شادامروز ، محسن رجب پور ، هستی ، احمد عباسی ، علیرضا

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت پروژه های کوچک به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت پروژه های کوچک

قوانین کامنت گذاری در متمم

28 نکته برای اولویت‌بندی فاکتورهای تصمیم گیری در مدیریت و کنترل پروژه

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : رضا شادامروز

  در یکی از شرکتهای تجاری ساعت مچی که کار می کردم برای اولین بار تصمیم گرفته شد که جشنواره فروش فصلی برگزار شود من بعنوان مدیر داخلی مجموعه برنامه اجرا را به مدیریت ارایه دادم که قرار بود که دعوت از فروشگاهها و مهمانها 10 روز زودتر انجام شود و گروه اجرایی نیز مشغول ساماندهی کدینگ، سفارش و اماده سازی فروش کلان بود قابل ذکر است که فروش تکی با فروش جشنواره بسیار متفاوت است اگر قرار باشد طی 3 روز 300 فاکتور کلان با انتخاب کالا و سفارش گیری از مشتری بهمراه تسویه مالی انجام  شود ساز کار بسیار متفاوت از فروش تکی است.

  متاسفانه در زمان 10 روز زودتر مهمانها دعوت نشدند و 4 روز مانده مدیریت خبر داد که تازه می خواهند دعوت از مهمانها را انجام دهند که شامل دعوت رزرو بلیط و هتل برای مشتریان می باشد با توجه به اولویت زمانی مجبور شدیم که تمام نیروها در بخش انبار و فروش را برای دعوت بسیج کنیم چون زمان در اولویت بود در نتیجه دو سه مرحله کنترل نهایی کدینگ و فرایند فروش انجام نشد و در طول جشنواره فروش دچار مشکلات زیادی در فروش شدیم چون کنترل نهایی انجام نشده بود و در نتیجه ما کیفیت و عملکرد را فدای زمان کردیم و در زمان فروش موجودی ها نمی خواند فاکتورها دستی شده بود و ... کلا در اجرا بسیار ضعیف ظاهر شدیم و اعتبار اجراییمان در صنف خدشه دار شد.

  هر چند در جشنواره های بعدی فرصت به عمل آمد تا جبران کنیم ولی همیشه این فرصت برای جبران وجود ندارد!!!

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .