Menu


تری اوربوچ | محقق، نویسنده و مشاور خانواده و روابط عاطفی


تری اوربوچ - مشاور خانواده و تنظیم روابط عاطفی

می‌دانیم که یکی از چهار بخش حمایت اجتماعی، حمایت احساسی است.

به بیان دیگر، بخشی از رابطه‌های ما و مهم‌تر از همه، رابطه با شریک عاطفی، برای تأمین حمایت احساسی شکل می‌گیرد و حفظ می‌شود.

بسیاری از ما هم، چالش‌های مختلف و متنوعی را در #روابط عاطفی خود تجربه کرده‌ایم.

اما اگر بخواهیم در این زمینه، به سراغ مطالعه و آموختن برویم و برای بهتر شدن کیفیت روابط عاطفی خود تلاش کنیم و کتاب‌های ساده و غیردقیق تجاری مثل مردان مریخی و زنان ونوسی، یا آن‌چه زنان درباره‌ی مردان یا مردان درباره‌ی زنان می‌دانند (یا نمی‌دانند) ما را قانع نکنند، به سراغ کدام محققان و نویسندگان برویم؟

یکی از محققانی که در این زمینه، تلاش و فعالیت فراوانی کرده، تری اوربوچ (Terri L. Orbuch) است.

جایگاه تری اوربوچ را در بحث رابطه عاطفی می‌توان به نوعی شبیه جایگاه دانیل گلمن در هوش هیجانی دانست.

به این معنا که او محققی دانشگاهی و معتبر است که جایگاهش در ردیف بزرگترین نام‌های این حوزه، مثلاً کسانی مانند جان گاتمن (John Gottman) نیست، اما نقشی ارزشمند در ترویج نگاه علمی و ساختاریافته به روابط عاطفی و خانوادگی داشته است.

او عضو هیأت علمی دانشگاه Oakland و نیز محقق دانشگاه میشیگان است و بیش از سه دهه (از سال ۱۹۸۶) از عمر خود را با حمایت مالی انستیتو ملی سلامت آمریکا، به مطالعه‌ی دقیق علمی در زمینه‌ی روابط عاطفی اختصاص داده است.

کتابها و مقالات

یکی از مقاله‌های کلیدی تری اوربوچ مقاله‌ای است که در اهمیت داستان‌گویی و روایت ما از روابط گذشته‌ی خود منتشر کرده است. عنوان این مقاله چنین است:

People’s Accounts Count

اما در کنار این مقاله‌ی کلیدی، در تنظیم و تألیف و نشر کتابها و مقاله‌های متعدد دیگری هم نقش ایفا کرده است. همچنین ویرایش برخی از کتابهای دانشگاهی معتبر در حوزه روابط عاطفی، بر عهده‌ی او بوده است:

ویژگی ارزشمند تری اوربوچ این است که در کنار کارهای دانشگاهی جدی و سنگین، کتاب‌های عمومی ارزشمندی هم در زمینه‌ی تخصصی خود نوشته است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به دو کتاب زیر اشاره کرد:

از آن‌جا که ما در درس‌های مختلف متمم، از جمله درس‌های مربوط به حمایت اجتماعی و مهارت ارتباطی، به کارها و مطالعات و پیشنهادهای او اشاره خواهیم کرد، این مطلب را مانند سایر مطالبی که در متمم به معرفی دانشمندان و نویسندگان می‌پردازند، به معرفی کوتاه او اختصاص داده‌ایم.

مجموعه مطالب متمم در رابطه با روابط عاطفی و خانوادگی

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    الهه فاضلی ، علیرضا داداشی ، عرفان اعتضادزاده ، پانته آ نیک اندیش ، درسا ستوده

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری حمایت اجتماعی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه حمایت اجتماعی

قوانین کامنت گذاری در متمم

3 نکته برای تری اوربوچ | محقق، نویسنده و مشاور خانواده و روابط عاطفی

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .