Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


تحلیل رفتار متقابل در زندگی شخصی و کسب و کار


تحلیل رفتار متقابل در مدیریت و روانشناسی

اکنون حدود شش دهه از دورانی که اریک برن، روانپزشک کانادایی-آمریکایی، بحث تحلیل رفتار متقابل یا Transactional Analysis را مطرح کرد می‌گذرد.

طی این شش دهه، میل و رغبت به یادگیری تحلیل رفتار متقابل، به طرز چشم‌گیری افزایش داشته و علاوه بر روانکاوان و روان‌درمان‌گران، فعالان حوزه‌ی مدیریت، کسب و کار، مشاوره، کوچینگ و توسعه فردی هم به آن علاقه نشان داده‌اند.

به شکلی که در بسیاری از سرفصل‌های آموزش مهارتهای ارتباطی و شخصیت شناسی، معمولاً بخشی هم به آموزش تحلیل رفتار متقابل اختصاص داده می‌شود.

ما هم در متمم می‌کوشیم مبانی تحلیل رفتار متقابل را – به دور از پیچیدگی‌های تخصصی آن – در حدی که برای استفاده‌ی روزمره در زندگی و محیط کار مناسب باشد، به شما آموزش دهیم.

سرفصل‌های درس تحلیل رفتار متقابل در متمم چیست؟

ما سعی کرده‌ایم چارچوب کلی آموزش تحلیل رفتار متقابل در متمم، با استانداردی که معمولاً انجمن‌های TA پیشنهاد می‌کنند و کسانی مانند یان استوارت (در کتاب تحلیل رفتار متقابل) رعایت کرده‌اند، تفاوت نداشته باشد.

بنابراین پس از معرفی ابتدایی اریک برن، به سراغ ساختار شخصیت می‌رویم.

ساختار شخصیت، همان بحث معروف کودک و والد و بالغ است که حتی اگر تحلیل رفتار را به شکل رسمی نیاموخته‌ باشید، باز هم احتمالاً نام آن‌ها به گوش‌تان آشناست:

سپس در یک درس مستقل، به این مسئله می‌پردازیم که در هر لحظه «از کجا می‌توانیم بفهمیم در کدام حالت شخصیتی هستیم؟»

معمولاً به عنوان مکمل ساختار شخصیت، بحث آلودگی را هم مطرح می‌کنند. به این معنا که چگونه کودک یا والد، وارد حریم بالغ می‌شوند و روی آن تأثیر می‌گذارند.

به علت اهمیت این بحث، آلودگی به کودک و آلودگی به والد در قالب دو درس جداگانه تنظیم و ارائه شده‌اند.

متمم هم‌چنین سه درس را به موضوع نوازش اختصاص داده‌ که از مباحث بسیار مهم در تحلیل روابط متقابل محسوب می‌شود:

پس از طرح این درس‌ها، وارد موضوعات کاربردی‌تر تحلیل رفتار متقابل شده‌ایم که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به مدیریت هیجانات، مواجهه با سوال و انتقاد و تقویت بالغ درون اشاره کرد.

آیا انجام دادن تمرین در درس‌های تحلیل رفتار متقابل اجباری است؟

با توجه به اصرار و تاکید دوستان متممی، ما قصد نداریم در سلسله درس‌های تحلیل رفتار متقابل متمم، تمرین‌های اجباری داشته باشیم.

ضمن اینکه تجربه‌ی درس‌های مشابه نشان داده که اکثر دوستان، مستقل از اجبار بیرونی به مشارکت در این درس‌ها علاقه دارند.

اما اگر تمایل دارید که این مفاهیم را به شکلی عمیق‌تر و کاربردی‌تر درک کنید و از مرحله‌ی دانستن به عمل کردن برسانید و به بخشی از مدل ذهنی شما در تحلیل رفتار و انتخاب رفتار تبدیل شود، پیشنهاد جدی ما این است که حتماً در بحث‌هایی که زیر هر درس انجام می‌شود مشارکت داشته باشید و تمرین‌های پیشنهادی را انجام دهید.

چه درس‌های دیگری مکمل تحلیل رفتار هستند؟

ما در متمم چهار مجموعه درس دیگر داریم که می‌توانند مکمل دوره آموزشی تحلیل رفتار متقابل محسوب شوند. اما این‌که کدام را انتخاب کنید و برای مطالعه‌شان وقت بگذارید، تابع اولویت‌ها و نیازهای شماست:

مهارت ارتباطی

حمایت اجتماعی و رابطه عاطفی

خودشناسی و شخصیت شناسی

هوش هیجانی

اصول و فنون مذاکره

یک متخصص تحلیل رفتار متقابل چه سرفصل‌هایی را می‌‌آموزد؟

مکاتب مختلف فکری در روانشناسی و روان درمانی، از زوایای مختلفی به تحلیل رفتار (TA) پرداخته‌اند و مکتب‌های متعددی در این زمینه وجود دارد (+).

پیروان روانکاوی فرویدی، سبک خودشان را در تحلیل رفتار متقابل دارند. متخصصان درمان شناختی رفتاری (CBT) هم سبک و چارچوب خودشان را تعریف می‌کنند. مکاتب و نگرش‌های دیگری هم وجود دارند که هر کدام، سبک و سیاق خودشان را تعقیب می‌کنند.

بنابراین نمی‌توان به طور قطعی مشخص کرد که یک متخصص تحلیل رفتار متقابل، باید چه چیزهایی را بداند و چه سرفصل‌هایی را بیاموزد.

با این حال، یکی از منابعی که در این زمینه می‌توانید به آن مراجعه کنید، انجمن بین المللی تحلیل رفتار متقابل یا ITAA است که از مقبولیت جهانی نیز برخوردار است.

این انجمن سرفصل‌های پایه‌ی آموزش تحلیل رفتار متقابل را تدوین و ارائه کرده است که می‌توانید آن را با دانلود فایل PDF زیر مشاهده کنید (صفحه‌‌های ۲ و ۳ و ۴ را بخوانید) :

TA 101 Syllabus

منابع  تدوین و طراحی دوره تحلیل رفتار متقابل

تعدادی از منابع متمم تحت عنوان کتابهای تحلیل رفتار متقابل معرفی شده‌اند.

البته کتابهای دیگری هم هستند که در آن فهرست نیامده‌اند و ما به فراخور موضوع، از آن‌ها هم استفاده می‌کنیم.

به طور خاص، کتاب‌های زیر از جمله منابع اصلی آموزش تحلیل رفتار متقابل متمم محسوب می‌شوند:

کتاب تحلیل رفتار متقابل یان استوارت (TA Today)

کتاب وضعیت آخر

Emotional Literacy (claude Steiner)

Rethinking Everything (Neil Bright)

Into TA

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های تحلیل رفتار متقابل برای اعضای ویژه‌ی متمم درنظر گرفته شده است.

  تعداد درس‌ها: ۳۲ عدد

  دانشجویان این درس: ۳۸۵۸ نفر

  تمرین‌های ثبت‌شده: ۵۴۴۷ مورد

اعضای ویژه‌ی متمم علاوه بر دسترسی به مجموعه درس‌های تحلیل رفتار متقابل، به مجموعه‌ی گسترده‌تری از درس‌ها به شرح زیر دسترسی پیدا می‌کنند:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  شخصیت شناسی | خودشناسی | حمایت اجتماعی | استرس

  زندگی شاد | مدیریت انگیزه | عزت نفس

  کوچینگ | پرورش تسلط کلامی | مهارت ارتباطی

  مذاکره | یادگیری | تصمیم گیری | کار تیمی | کاریزما

گزینه‌ی دیگر هم این است که مجموعه درس‌های دوره MBA متمم را به شکل منظم بخوانید و پیگیری کنید.

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مهدی نظربیگی ، امیر حسین ، علیرضاعاشوری ، امیر شعبانی ، مصطفی قلعه بانی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تحلیل رفتار متقابل به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تحلیل رفتار متقابل
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۴۶ نظر برای تحلیل رفتار متقابل در زندگی شخصی و کسب و کار

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شوییچی

  اتفاقی که در مورد NLP افتاد در مورد TA هم در حال رخ دادن هست فوقش چون اساسا ماهیت این دوتا باهم فرق می کنه کیفیت ارائه اونها هم متفاوت هست و هرکسی نمی تونه وارد مباحث TA بشه ولی بازهم داره به سمت کاسبی و زرد شدن پیش میره .

  اساسا تحلیل رفتار متقابل برای بهتر تحلیل کردن «خود» مطرح شده و ما نمی تونم بدون طی کردن سفر درونی خودمون و باز کردن گره های به قلاب افتاده «خود» تحلیل درستی از بیرون و طرف مقابل داشته باشیم.برای درک درست TA حتما سه کتاب وضعیت آخر ،ماندن در وضعیت آخر و بازی ها باید به همین ترتیب و اونهم نه با عجله خونده بشن.

  مطرح شدن کاربرد این روش بدون درک کامل یا حداقل کافی از اون چاقویی که میتونه برای خود شخص خطرناک تر باشه مخصوصا باتوجه به زمینه و سابقه متفاوت نگرش فرهنگ ایرانی به رفتارهای اجتماعی و آلودگی این سابقه به فرهنگ اندرونی/بیرونی که هنوز هم نوع نگاه قالب اجتماعی ما آلوده به این نگرش هست.

  برای همین پیشنهادم این هست که پیش نیاز برای این مبحث مطرح بشه یا نگارش فنی مطلب طوری باشه که آشنایی با اون پیش نیاز برای مخاطب کامل حس بشه.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .