Menu


شناخت و تحلیل احساسات از طریق زبان بدن و علائم چهره


زبان بدن و علائم چهره و تشخیص احساسات توسط آن

تا کنون در متمم به عناوین مختلف درباره زبان بدن صحبت کرده‌ایم. بخشی از صحبت‌های ما به معرفی پل اکمن اختصاص یافت و در بخش دیگری از بحث‌ها، در مورد علائم چهره و نقش آن در ارتباطات و مذاکره صحبت کرده‌ایم.

در این درس و درس‌های آتی، قصد داریم به بررسی دقیق‌تر آموزه‌های پل اکمن درباره علائم چهره و زبان بدن در ارتباطات و مذاکره بپردازیم.

علائم چهره و زبان بدن دیگران، چه پیامهایی را به ما منتقل می‌کند؟ به عبارت دیگر، کدامیک از موارد زیر را می‌توان از علائم چهره و پیامهای غیرکلامی انسانها فهمید:

خستگی؟ افسردگی؟ ناراحتی؟ خشم؟ ترس؟ تلاش برای فریب دادن؟ باور فرد به حرفهایی که می‌گوید؟ نارضایتی از بحث‌های مطرح شده؟ علاقه به طرف مقابل؟ برتری طلبی؟ ارزیابی طرف مقابل؟ سلطه پذیری؟ دروغ گویی؟ صداقت؟ احساس مالکیت؟

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

بنابراین در ادامه سلسله درس‌های علائم چهره و زبان بدن، به جای اینکه صرفاً به حرکات دست و پا و چهره بپردازیم، می‌کوشیم آنها را در فضای بازتر و وسیع‌تری مورد بررسی قرار دهیم. با ترکیب نشانه‌های رفتاری و گفتاری و علائم چهره و تحلیل احساسی که در آن زمان در گوینده برانگیخته شده است، می‌توان پیام طرف مقابل را به شکل دقیق‌تری دریافت و تحلیل کرد و طبیعتاً قدم بعدی در ارتباط و مذاکره را هم به شکل مناسب‌تری برداشت.

سعی می‌کنیم بفهمیم که احساسات چگونه برانگیخته می‌شوند و ما چه نقشی در آنها داریم و آیا می‌توانیم منشاء آنها را تشخیص داده و مدیریت کنیم و در نهایت، این احساسات چگونه در قالب علائم چهره و زبان بدن بروز پیدا می‌کنند؟

اگر پاسخ سوالات بالا را بیاموزیم، می‌توانیم مسئله را از آخر به اول حل کنیم. با دیدن بروز احساسات در چهره و رفتارغیرکلامی طرف مقابل، تلاش کنیم جنس آن احساس و ریشه آن را بفهمیم و با کمک خود او، برای مدیریت آن تلاش کنیم.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: علی دیندار , اسماعیل خانمحمدی , مریم کرمی , فاطمه کریمی مقدم , رضاجعفری

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

24 نکته برای شناخت و تحلیل احساسات از طریق زبان بدن و علائم چهره

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : گروه متمم

  علی جان.

  اگر درس تسلط کلامی اخیراً در متمم به صورت جدی مطرح نشده بود، شاید من به عنوان یک خواننده، وسواس معقول‌تری در واژه‌ها داشتم. اما امیدوارم این وسواس بیمارگونه من رو ببخشی.

  نگاه علمی هرگز به معنای حقیقت محض نیست. حقیقت محض رو معمولاً به عنوان نگاه ایمانی مطرح می‌کنند. خارج از حوزه ایمان، نگاه علمی همیشه معنای تردید رو در خودش مستتر داره.

  اساساً می‌گویند علم همیشه در انتظار کسی است که با مطرح کردن نگاه های علمی تازه‌تر، خودش را در پای او "با افتخار" قربانی کند.

  البته ما چیزی به نام علوم دقیقه یا مباحثی مانند ریاضیات داریم که عملاً از جنس قرارداد هستند. و چون قرارداد هستند می‌توانند ادعای این رو داشته باشند که هرگز نقض نمی‌شوند.

  اما علوم تجربی و خصوصاً علومی که با انسان و سایر سیستم های پیچیده سر و کار دارند، ذاتاً از جنس شناسایی الگوهای غالب هستند (همون چیزی که شما، اون رو به احتمال تعبیر می‌کنید).

  من حدسم اینه که شما منظورتون این بوده که:

  در حوزه‌هایی مثل زبان بدن، خطاپذیری گزاره‌ها به نسبت حوزه‌های دیگر بالاتره.

  این جمله البته می‌تونه جمله درستی باشه. به شرطی که دو واژه رو دقیق مشخص کنیم:

  زبان بدن شامل چیست؟ مثلاً ما در اینجا از علائم چهره یا Facial Expression حرف زدیم. آلن پیز هم یه جایی از زبان بدن حرف میزنه. آیا همه اینها رو می‌خواهیم زیر یک چتر قرار دهیم؟
  چون در علائم چهره، ما آدمی مثل پل اکمن رو می‌بینیم که برای اینکه تایید کنه که انسانها در زمان خوشحالی دو ماهیچه زیر چشمشون منقبض میشه، 45 سال تحقیق کرده و چند سال در میان قبایل بدوی آفریقایی زندگی کرده و ماتسوموتو رو داریم که می‌بینیم میره رفتارهای ورزشکاران نابینا رو بررسی می‌کنه تا مطمئن بشه علائم چهره اونها با علائم چهره افراد بینا یکسانه و بفهمه که اینها پایه ژنتیک تکاملی دارند یا پایه اکتساب اجتماعی.

  اگر یکی مثل آلن پیز رو می‌گیم، قاعدتاً می‌توان اشکالات متعدد متودولوژیک به این فرد و امثال این فرد وارد کرد. البته خود اونها هم ادعای علمی بودن حرف‌هاشون رو عموماً ندارند و پیشینه تحقیقاتی آکادمیک کمتری در حرف‌هاشون دیده می‌شه.

  اما اگر داریم مثلاً راجع به علائم چهره حرف می‌زنیم، و چند درس قبلی رو هم دیده‌ایم و موارد رو خوانده‌ایم، اون وقت جمله بالا خیلی مصداق نخواهد داشت.

  ضمن اینکه "حوزه‌های دیگر" هم باید مشخص بشه. مثلاً من دقت متودولوژی اکمن و ماتسوموتو رو ببینم، مطالعات فریدمن رو هم ببینم در اقتصاد، بعد بیام بگم کدوم اینها خطاهای متودی یا آماری جدی‌تری دارند. یا اینکه مثلاً الگوی شخصیت شناسی MBTI رو ببینم و مدل طراحی سنجه روانشناختی اون رو ببینم و با مدل FACS که اکمن استخراج می‌کنه و در پاسپورت کنترل فرودگاه های آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیره، مقایسه کنم.

  اینکه آگاهی نصفه نیمه در هر دانشی می‌تواند خطرناک باشد، یک واقعیت انکار ناپذیر است که شامل بسیاری از حوزه‌های دانش می‌شود. اما تشخیص مرز علم و شبه علم و توجه به آن، کار بسیار مهمی است و اگر در کل بخواهیم از ترس سو تفاهم و سو برداشت، به سمت علم نرویم، ناخواسته ما را به سمت خرافات رهنمون خواهد کرد.

  البته اینها را صرفاً به خاطر یک لغت در کامنت شما نوشتم: "با این حال..."

  چون از لحاظ نگارشی وقتی می‌گوییم:

  ...

  با این حال فلان چیز خوب بود.

  یعنی رسماً صحت و دقت همه گزاره‌های قبل از "با این حال" را زیرسوال برده‌ایم.

  قربان تو

  محمدرضا

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .