Menu


تجزیه و تحلیل شغل و تحلیل وظیفه مشاغل (۲)


تجزیه و تحلیل شغل به عنوان یکی از وظایف مدیریت منابع انسانی

در درس قبل از سلسله درسهای مدیریت منابع انسانی، در مورد تجزیه و تحلیل شغل صحبت کردیم. در این درس و درسهای بعدی، به شیوه‌ تجزیه و تحلیل شغل و شاغل می‌پردازیم. خواهیم دید که تجزیه و تحلیل شغل، یک کار مکانیکی تکراری ساده نیست و چالش‌ها و دشواری‌های زیادی دارد.

اگر سلسله درسهای برنامه ریزی برای توسعه مهارتهای فردی را مطالعه کرده باشید در یکی از درسها به یکی از مدلهای چهارگانه‌ی طبقه بندی مشاغل اشاره کردیم (جراح، پرستار، متصدی داروخانه و روانکاو). در همان طبقه بندی ساده هم کاملاً مشخص است که تجزیه و تحلیل شغل در گروه اول می‌تواند چالشی کاملاً متفاوت با تجزیه و تحلیل شغل در گروه سوم یا چهارم باشد.

بر خلاف تصور عامه، کسی که در واحد مدیریت منابع انسانی، شغل‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند، خود به گروه روانکاو و جراح نزدیک‌تر است. در حالی که عموماً این کار را به عنوان یکی از ابتدایی ترین فعالیت‌ها و به عنوان کاری کم ارزش، به جوان ترین و کم تجربه‌ترین کارشناسان واحد مدیریت منابع انسانی سپرده می‌شود و مدیریت کارهای مهم‌تر (مثل حقوق و مزایا و پاداش و جبران خدمات و …) را مورد توجه قرار می‌دهد.

میزان تخصصی بودن مشاغل، میزان تکراری بودن فعالیت‌های آنها، سهم فعالیت‌های فیزیکی و فعالیت‌های فکری در آنها، تنوع مهارتهای مورد نیاز برای اجرای آنها، فیزیکی بودن یا دیجیتال بودن آنها، آنلاین بودن یا آفلاین بودن آنها، پشت صحنه بودن (مانند تعمیرکار سیستم چیلر هتل) یا پیش چشم بودن آنها (مانند کسی که در همان هتل پشت میز اطلاعات می‌نشیند و پاسخ مسافران را می‌دهد) همه و همه، می‌توانند باعث شوند که تجزیه و تحلیل یک شغل ساده‌تر یا پیچیده‌تر شود.

به هر حال در این درس به بررسی کارها و فعالیت‌های مرتبط با هر شغل (Task Analysis) می‌پردازیم. در درسهای بعدی سایر ابزارها را هم خواهیم شناخت و تلاش می‌کنیم به کمک مجموعه آنها، تجزیه و تحلیل شغل را به شکل بهتر و دقیق‌تری انجام دهیم.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

۱- یک شغل مشخص را در اطراف خود انتخاب کنید (شاید هم شغل خودتان). یکی از مسئولیت‌های این شغل را بنویسید. احتمالاً این مسئولیت شامل وظایف متعددی است. یکی از آنها را انتخاب کنید. سپس فعالیت‌های مرتبط با آن وظیفه را فهرست کنید. کامل بودن این فهرست مهم نیست. مهم این است که مطمئن شویم که تفاوت مسئولیت و وظیفه و فعالیت را به خوبی فهمیده‌ایم.

۲- در مورد اینکه برخی از افراد،  این سه حوزه فعالیت و وظیفه و مسئولیت را به خوبی از هم تفکیک نمی‌کنند و این عدم تفکیک چه مشکلاتی دارد، چند مثال مطرح کردیم. چه مشکلات دیگری را می‌شناسید که ناشی از بی توجهی به تفکیک این سه حوزه باشد؟

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: محمد رضا خاتم , فاطمه کهزادی , زهرا مقیمی , محمد علی سهیلی پور , مهتاب محمدزاده

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت منابع انسانی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت منابع انسانی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

59 نکته برای تجزیه و تحلیل شغل و تحلیل وظیفه مشاغل (۲)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : احمد بیگدلی

  1-     من به عنوان مدیر کارخانه مسولیت تمام فرآیندها و مسائل کارخانه را دارم. وظایف من شامل بررسی موجودی، سفارش خرید، پرداخت ، نظارت بر نقل و انتقال مواد و محصول ، تولید ، برنامه ریزی ، کنترل کیفیت ، پرداخت حقوق و مزایا ، استخدام ، آموزش و جوابگویی به مسولین دیگر شرک و مشتریان می باشد. فعالیت من تماس تلفنی ، صحبت حضوری ، مشاهده ، تشویق ، تنبیه ، نظارت ،برخورد و راهنمایی افراد می باشد.
   
  2-     مهمترین قسمت که افراد با آن مشکل دارند مسئولیت است. مسئولیت یعنی به تک تک کارها با دقت شود و جواگو باشی. بیشتر افراد وظیفه خود را در سازمان انجام می دهند و به مسئولیت خود اهمیت نمی دهند. گاهی اوقات هم که فقط فعالیت بی جهت انجام می دهند. بررسی تقسیم بندی ذیل می تواند کمک کننده باشد.

  کار(work): اجزای تشکیل دهنده یک وظیفه
  وظیفه(task): قسمتی از فعالیتهای جسمی یا فکری که به عهده یک فرد در سازمان گذاشته شده و یا انجام دادن آن از او خواسته میشود. مانند: واگذاری وظیفه شغلی پاسخ دادن به نامه ها به یک فرد
  شغل(job): وظایف مشابه و مرتبطی که فرد در مقابل دریافت حقوق و دستمزد دارد.
  پست(post): جایگاه سازمانی افراد
  شرح شغل: خلاصه ای از اطلاعات مربوط به یک شغل خاص که بتواند آن را بشناساند.
  شرایط احراز شغل: اطلاعاتی که از تجزیه شغل بدست آمده و شرایط احراز شغل را به نحوی که شاغل بتواند وظایف و مسئولیتهای محوله را به نحو احسن و منطبق با استانداردهای کاری انجام دهد، بیان مینماید.
  حرفه(occupation): گروهی از مشاغل مشابه

  کا

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .