Menu


تاوانِ آرزوهای برآورده‌شده


تاوان دعاهای مستجات شده

باز هم می‌خواهیم به سبک همیشه در دعوت به گفتگو، جمله‌ای را انتخاب کنیم و درباره‌اش به بحث بنشینیم.

جمله‌ای که توسط محققان و دانشمندان، و بر اساس مطالعه و تحقیقات علمی مطرح نشده؛ بلکه صرفاً برخاسته از تجربه‌ی گوینده است.

گاهی اوقات این نوع جمله‌ها، نمی‌توانند راه خودشان را به دل و جان ما باز کنند و حس می‌کنیم با آن‌ها بیگانه‌ایم. گاهی هم احساس می‌کنیم که گوینده، دانسته‌ها و تجربه‌هایی را که ما داشته‌ایم و نتوانسته‌ایم بیان کنیم، در ظرف واژه‌ها ریخته و بیان کرده است.

جمله‌ای که این بار انتخاب کرده‌ایم از هنری فردریک آمیل (Henri-Frédéric Amiel) است. جمله‌ی او بسیار ساده است، اما می‌تواند تداعی‌کننده بسیاری از خاطرات و تجربیات ما باشد:

هنری فردریک آمیل دنیا به دو شیوه ما را در هم می شکند گاهی با برآورده شدن آرزوهایمان و گاهی با برآوردن نشدن آن‌ها

البته این صرفاً حرف فردریک آمیل نیست. نویسندگان و متفکران دیگری هم آن را به شکل‌های مختلف گفته‌اند. از جمله کارول پیرسون، از پیروان معروف مکتب یونگ، که – نقل به مضمون – می‌گوید: «گاهی ما تاوان دعاهای مستجاب‌شده‌ی خود را می‌پردازیم.»

این جمله‌ی آمیل (یا پیرسون یا دیگران) برای اکثر ما تازه نیست. بسیاری از ما این را به مرور آموخته‌ایم که «آنچه آرزو داریم و برای آن می‌کوشیم» الزاماً «رضایت و خوشحالی و شادمانی و نیک‌بختی» ما را تأمین نمی‌کند.

اما در این میان چه باید کرد؟

 • آیا نباید هیچ نوع آرزو و رویایی داشته باشیم؟
 • آیا باید موضعی منفعلانه بگیریم و به هر آن‌چه پیش می‌آید «راضی» باشیم و بر این «رضایت» ببالیم؟
 • آیا ویژگی‌هایی وجود دارد که بتوان آرزوهای خوب را از آرزوهای بد، شناخت و تشخیص داد؟ طوری که از همان ابتدا بگوییم: «بهتر است این آرزو را کنار بگذارم؟»
 • آیا دیگران می‌توانند در این زمینه به ما کمک کنند و مشورت دهند؟ آیا آرزوها و هدف‌های بزرگ، شخصی نیستند؟
 • اگر با گزاره‌ی مطرح‌شده در این درس موافقید، آیا می‌توان آن را به سطوح بالاتر (مثلاً جامعه یا کل بشریت) تعمیم داد؟ آیا می‌توان گفت بشر برای چیزهایی تلاش کرده که دستیابی به آن‌ها، امروز او را گرفتار نفرین و شوم‌بختی کرده است؟

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    پیمان کرمی ، داود شاکری ، حسنا ، علی ستایش ، معصومه خزاعی

قوانین کامنت گذاری در متمم

62 نکته برای تاوانِ آرزوهای برآورده‌شده

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : آینه

  تا جمله رو دیدم یاد رمانِ عجیب و دردناکِ «کازئو ایشی گورو» به نام «هرگز رهایم مکن» افتادم.

  این رمان در لیست 1001 کتابی که پیش از مرگ باید خواند، اولیه. اما ربط اون رمان به این جمله چیه؟

  در این رمان انسان در شرایطی قرار می‌گیره تا ببینه به مدد دستاوردهای پزشکی، یکی از مهمترین آرزوهاش برآورده شده : طول عمر و نمردن از بیماری‌ها. تا صد سال زندگیِ تضمینی.

  در این داستان با جایی عجیب و مرموز به نام «هلشیم»  مواجه می‌شیم که ظاهراً مدرسه‌ای شبانه روزیه با این شعار «خودت را از درون سالم نگه دار». در اواسط داستان متوجه می‌شیم به چه قیمتی این اتفاق افتاده و همونجا برای سرنوشت این شخصیت‌ها که اهداکنندگان عضو زاده شده‌اند و حق زندگی عادی ندارند، گریه می‌کنیم و عمیقا متاسف می‌شیم.

  در این کتاب «ایشی گورو» ما رو به یک آرزوی برآورده شده می‌بره تا ببینیم چطور گاهی دنیا ما رو قراره با آرزوهای برآورده شده‌مون درهم بکوبه. 
  فیلم این رمان هم ساخته شده و بسیار دردناکه.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .