Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


تاریخچه نظریه های تصمیم گیری در مدیریت


تاریخچه تصمیم گیری در مدیریت

اگر تاریخچه نظریه های تصمیم گیری را مرور کنیم، می‌بینیم که در بخش زیادی از تاریخ زندگی انسان، بحث تصمیم گیری بیشتر از فرایند تصمیم گیری بر روی نتیجه تصمیم گیری تمرکز داشته است.

این را بهتر از هر کسی فالگیرها می‌دانسته‌اند و می‌دانند.

تاریخچه تصمیم گیری در هزاران سال گذشته، سرشار از فالگیرهایی است که به جای دیگران و برای دیگران تصمیم می‌گرفتند و هیچکس از آنها، علت تصمیم گیری و فرایند پیشگویی‌شان را نمی‌پرسید.

اگر چه در تاریخ بدنامی این نوع فال‌گیرها بیشتر برای اوراکل‌های معبد دلفی باقی مانده است، اما این سبک تصمیم گیری بر اساس پیش گویی، هزاران سال در سراسر نقاط کره زمین به شکل فراگیر رایج بوده است.

تصمیم گیری مشورتی

تصمیم گیری مشورتی، همزمان و حتی قبل از الگوی تصمیم گیری بر اساس فالگیری وجود داشته و تا امروز هم ادامه دارد.

در این شیوه، انسان‌ها اطلاعات مربوط به شرایط و وضعیت خود را در اختیار یک دوست یا کارشناس قرار می‌دهند و سپس از او می‌خواهند که در انتخاب یک گزینه مطلوب از میان گزینه های موجود به آنها کمک کند.

تصمیم گیری بر اساس آمار و اطلاعات

اگر چه نمی‌توان نقطه شروع مشخصی را برای این نگرش به تصمیم گیری تعیین کرد، اما شاید بتوان مطالعات و تحقیقات دنیل برنولی را به صورت قراردادی به عنوان آغاز سبک تصمیم گیری بر اساس آمار و اطلاعات فرض کرد.

دنیل برنولی، فیزیکدان و ریاضی‌دان سوییسی تبار هلندی، به بحث آمار و احتمال علاقه‌ی بسیار زیادی داشت و مطالعات او باعث شد که نگاه به تصمیم گیری از شکل کیفی (Qualitative) به شکل کمّی (Quantitative) تغییر کند.

درس روش های کمی در تصمیم گیری یا Quantitative Methods in Decision Making که هنوز هم در دانشگاه‌های دنیا تدریس می‌شود و در محیط کسب و کار هم کاربرد دارد، حاصل این نگرش به تصمیم گیری است.

هربرت سایمون و عقلانیت محدود

هربرت سایمون برنده جایزه نوبل، در میانه های قرن بیستم، با مطرح کردن بحث Bounded Rationality یا عقلانیت محدود، دوران جدیدی را در نگاه به تصمیم گیری ایجاد کرد.

او به این نکته توجه کرد که انسان‌ها، ماشین‌هایی مکانیکی با ظرفیت نامحدود محاسباتی و تحلیلی نیستند که همیشه بتوانند بهترین گزینه موجود را انتخاب کنند.

انسان‌ها همین که به یک گزینه‌ی رضایتبخش برسند که احساس کنند کلیات مورد نظر آنها را تامین می‌کند، در تصمیم گیری متوقف می‌شوند.

پس به جای انسان عقلانی با میل به جستجوی بهترین و عاقلانه ترین گزینه بهتر است به انسانی با عقلانیت محدود در تلاش برای جستجوی یک گزینه‌ی دم دستی و البته رضایت بخش فکر کنیم.

DSS-Simon

ظهور نگرش Cognitive یا شناختی در تصمیم گیری

گام بعدی در توسعه تصمیم گیری را بی‌تردید دنیل کانمن و تورسکی و ریچارد تیلر و سایر همکاران آنها برداشته‌اند.

کسانی که گاهی آنها را به عنوان دانشمندان تصمیم گیری شناختی و گاهی به عنوان دانشمندان رفتارگرا در تصمیم گیری می‌شنویم و می‌خوانیم.

آنها معتقد بودند و هستند که اگر انسان‌ها، خطاهای شناختی خودشان را بشناسند، می‌توانند تا حد زیادی بهتر تصمیم بگیرند.

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های تصمیم گیری و حل مسئله برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است. با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آن‌ها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

بررسی‌های ما نشان داده که دوستان متممی علاقه‌مند به تصمیم گیری و حل مسئله از درس‌های زیر هم استقبال می‌کنند:

  تفکر سیستمی  |  تفکر استراتژیک  |  مهارت یادگیری

  شخصیت شناسی | خودشناسی | حمایت اجتماعی | استرس

  زندگی شاد | مدیریت انگیزه | عزت نفس

  مدل ذهنی  |  مشاوره مدیریت  |  کوچینگ

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

در درس‌های تصمیم گیری و سایر درس‌های وابسته به آن، می‌کوشیم مفاهیم مطرح شده در این درس‌ را با هم مرور کنیم.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    َآرش دلجو ، حامد زینعلی تاجانی ، سید حمید هاشمیان فلاح ، فرامرز فرامرزی شهیر ، بهنوش

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تصمیم گیری به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تصمیم گیری
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۵۱ نظر برای تاریخچه نظریه های تصمیم گیری در مدیریت

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سید محمد حسینی

  گوگل چند وقتی است که در حال فعالیت بر روی پروژه‌ هوش مصنوعی خود بوده و رفته رفته این فناوری را پیشرفته‌تر می‌کند. حال این شرکت در جدیدترین اقدام خود به این فناوری قابلیت نوشتن داستان‌های کوتاه ترسناک را آموخته است.
   
  هوش مصنوعی گوگل پس از خواندن 2865 رمان عاشقانه ملزم به نوشتن چندین سطر از یک رمان بر اساس آنچه آموخته، شده و در حال حاضر آنچه می نویسد را با آنچه پیشتر خوانده مورد قیاس قرار می دهد تا در نهایت بتواند تبدیل به نویسنده ی بهتری بشود.

  تکنولوژی یادگیری عمیق گوگل حالا می‌تواند بر اساس جملاتی که محققان به آن ارائه داده‌اند، اقدام به نوشتن داستان‌های کوتاه دراماتیک کند.

  این سیستم یک هوش مصنوعی است که با بررسی داستان‌های موجود و با اطلاعاتی که از این داستان‌ها به دست می‌آورد قادر است تا نمونه‌ داستان‌های کوتاه جدیدی را ایجاد کند.
  محققان یک جمله‌ اولیه و یک جمله‌ پایانی را به Google Brain ارائه داده‌اند و سپس این فناوری بین دو جمله ارائه شده را به صورت خودکار پر می‌کند.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .