Menu


چگونه می‌توان به یکی از بهترین خودروسازان جهان تبدیل شد؟ (اتلی هارداسن)


برترین خودروسازی جهان - اتلی هارداسن

ما در درس مهارت یادگیری به تفاوت دانستن یک مطلب و درک یک مطلب اشاره کردیم و توضیح دادیم که وقتی از مرحله‌ی حفظ کردن و دانستن به سطحِ درک کردن می‌رسیم که بتوانیم برای آنچه می‌دانیم مصداق‌یابی کنیم و یک دانسته یا مثال را به حوزه‌های دیگر ترجمه کنیم و در آنجا هم نمونه‌هایش را ببینیم و به کار بندیم.

نکته‌ای که در این درس به عنوان یک اشتباه سیستمی به آن می‌پردازیم در ظاهر بسیار ساده است.

بعید است کسی بگوید آن را نمی‌داند.

در عین حال، مثال‌های واقعی بسیاری وجود دارد که بر اساس آن‌ها می‌توانیم بگوییم با وجودی که بسیاری از ما این نکته را می‌دانیم، اما ظاهراً آن را به درستی درک نکرده‌ایم. چون دقیقاً در محیط کار و زندگی خود، آن را به شکل مشابهی تکرار می‌کنیم.

برترین خودروسازی جهان (مثال راسل اکاف)

راسل اکاف که از بزرگان حوزه‌ی تفکر سیستمی محسوب می‌شود مثالی داشت که آن را بسیار دوست می‌داشت و تقریباً هر جا به هر بهانه‌ای آن را مطرح می‌کرد.

آقای اتلی هارداسن فیلسوف ایسلندی برای تأکید بر اهمیت این مثال – که بسیاری از ما آن را بدیهی می‌بینیم و از کنارش می‌گذریم – آن را در قالب یک کلیپ ویدئویی کوتاه نمایش داده است:


محدودیت در دسترسی کامل مجموعه تفکر سیستمی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های تفکر سیستمی برای اعضای  ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت ویژه در متمم، علاوه بر دسترسی به مجموعه درس‌های تفکر سیستمی، به مجموعه گسترده‌تری از درس‌ها به شرح زیر نیز دسترسی پیدا خواهید کرد:

 فهرست درس‌های متمم

البته اگر تفکر سیستمی برای شما جذاب است، شاید بهتر باشد از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مدل ذهنی

  تفکر استراتژیک

  تصمیم گیری

  مدیریت در شرایط ابهام

گزینه‌ی دیگر هم، پیگیری منظم مجموعه درس‌های دوره MBA متمم است.

تمرین

چه مثال‌های دیگری از بهینه سازی جزئی یا Sub-optimization در زندگی شخصی یا کسب و کارها می‌بینید یا می‌توانید تصور کنید؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سحر ، سید محمد رضا قاسمی ، محمدامین کاظمی فر ، محمد جواهری ، رضا دبیری

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تفکر سیستمی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تفکر سیستمی

قوانین کامنت گذاری در متمم

641 نکته برای چگونه می‌توان به یکی از بهترین خودروسازان جهان تبدیل شد؟ (اتلی هارداسن)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : امیرحسین کامیابی

   بهینه سازی جزئی در زندگی شخصی:

  فردی که قصد دارد یک مهمانی خاطره انگیز برگزار کند و تصمیم می‌گیرد بهترین دوستان مقاطع مختلف زندگیش را بدون درنظرگرفتن روابط میان آنها دعوت کند. به دلیل اینکه اشتراکات میان افراد داخل مهمانی کم است، نه تنها خاطره‌ای خوش از آن شب باقی نمی‌ماند بلکه جو مهمانی سرد و کسل‌کننده می‌شود.

   بهینه‌سازی جزئی در کسب‌ و کارها:

   مدیرانی که هنگام جذب نیروی انسانی برای هر شغل، تنها تخصص افراد را در نظر می‌گیرند و بهترین نیروها را صرفا از جنبه‌ی تخصصی جذب می‌کنند، اما مسائل انسانی و رفتاری مثل ویژگی‌های شخصیتی افراد، تناسب فرد با سازمان و فرهنگ سازمانی و مهارتهای ارتباطی افراد را در نظر نمی‌گیرند و پس از مدتی ممکن است با چالشهای زیادی از جمله کاهش انگیزه، غیبت و ترک کار بهترین نیروهای متخصص خود روبرو شوند.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .