Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
بدبینی:میراث نامطلوب والدین برای فرزندان


بدبینی آموخته شده توسط والدین - متمم - محل توسعه مهارتهای من

قبلاً مارتین سلیگمن  را در متمم معرفی کرده‌ایم. همچنین مروری بسیار کوتاه بر کتاب خوش بینی آموخته شده یا Learned Optimism داشتیم. یکی از بحث‌های بسیار مهمی که مارتین سلیگمن در کتاب خوش بینی آموخته شده مطرح می‌کند این است که: بدبینی و خوش بینی یکی از مهم‌ترین ویژگیهایی هستند که سرنوشت ما را در زندگی رقم می‌زنند و قسمت عمده‌ای از این ویژگی، در سنین نوجوانی، توسط والدین و به طور جدی‌تر توسط مادر،‌ به فرزند منتقل می‌شود.

بچه‌ها در سنین کم یاد می‌گیرند که برای رویدادهای خوب و بد چه توضیحی داشته باشند و برای یادگرفتن این توضیح به پدر و مادر خود نگاه می‌کنند. پدر و مادر در سه حوزه به فرزندان خود، نحوه توضیح و تشریح رویدادها را می‌آموزند. مارتین سلیگمن این سه حوزه را اینگونه تعریف می‌کند:

همیشگی بودن یا موقت بودن (تعمیم زمانی)
آیا آنچه امروز اتفاق افتاد،‌ همیشه برای من اتفاق افتاده است یا همیشه برای من اتفاق خواهد افتاد؟

اگر در یک مهمانی، فرزند شما مورد توجه سایرین قرار بگیرد آن را چگونه  برایش توضیح می‌دهید؟ آیا می‌گویید علی ما (یا مریم ما) همیشه مورد توجه فامیل است. یا اینکه می‌گویید: امشب در مهمانی، خیلی مورد توجه بودی.

اگر به یک روستا بروید و آب و هوا عالی و مناظر عالی باشد،‌ در مقابل فرزندتان چگونه توضیح می‌دهید؟ آیا می‌گویید که منظره‌ی روستا عالی است؟ یا اینکه میگویید در زمان خوبی به روستا آمدیم. منظره عالی است.

اگر برای فرزندتان جشن تولد بگیرید و دیگران، دقیقاً همان چیزهایی را که می‌خواسته، برایش هدیه بیاورند چه می‌گویید؟ آیا می‌گویید که چه دوستان خوبی داری. همیشه در تولدها همان چیزهایی که میخواهی را برایت می‌آورند. یا اینکه می‌گویید: امسال تولد تو خیلی خوب بود. تقریباً همه چیزهایی را که می‌خواستی برایت آوردند.

نگاه فراگیر (تعمیم در سایر حوزه‌ها غیر از زمان)
آیا اگر غذای رستوران بد مزه است، واقعاً صندلی‌ها هم سفت است و جیر جیر می‌کند؟!

اگر فرزند شما نمره‌ی ریاضی خوبی داشته باشد و نمره درس هنرش کم شود، به او چه می‌گویید؟ آیا می‌گویید که تو که همه نمره‌هایت حتی ریاضی خوب است، چرا معلم هنر به تو نمره کم داده؟ یا اینکه فقط در مورد نمره‌ی درس هنرش از او می‌پرسید؟

اگر کسی به شما دروغ گفت و فرزندتان هم در جریان قرار داشت، چه می‌گویید: آیا می‌گویید که مردم این روزها همه دروغگو شده‌اند؟ یا اینکه می‌گویید امروز فلانی به من دروغ گفت؟

اگر نمره‌ی یکی از درسهایش خیلی خوب شود، هنگام تشویق، آیا می‌گویید که بچه‌ی من همه درسهایش را خوب بلد است و مستعد است. یا اینکه می‌گویید: واقعاً دیکته‌ی مریم (یا علی) خوب است.

آیا همه چیز به من برمی‌گردد؟ شخصی سازی
به پیامکی که می‌خوانی نخندیدند. آنها خسته و بی حوصله‌اند یا تو پیامک بدی را انتخاب کرده‌ای؟

فرزند شما را در یک جشن صدا می‌کنند که روی صحنه برود و در مسابقه شرکت کند. آیا می‌گویید: چقدر خوب که مجری تو را انتخاب کرد؟ یا اینکه: «بچه‌ام انقدر هوشمند و زیرک است که مجری از همان دور، تشخیص داد و فهمید!».

اگر دوست خوبی برای فرزند شما پیدا می‌شود و با هیجان از آن دوست برای شما تعریف می‌کند، چه می‌گویید؟ چقدر خوب که با آدمهای خوب آشنا می‌شوی؟ یا اینکه می‌گویید: «آدم خوبی بوده‌ای که گیر آدمهای خوب افتاده‌ای».

پدر و مادری می‌توانند فرزند خوش بین تربیت کنند که به تدریج و بسیار آرام، در تمام تحلیل‌های خود، جمله‌بندی و حرفها را بر این اساس انتخاب کنند که:

رویدادهای خوب را شخصی، همیشگی و تعمیم داده شده، و رویدادهای بد را محیطی، لحظه‌ای و موردی توصیف کنند.

لطفاً اگر یک دزد سوار بر موتور در خیابان کیف فرزندتان را دزدید، به او این پیام را منتقل کنید که او بی‌لیاقت نبوده و دزد حرفه‌ای بوده. به او یادآوری کنید که این دزدی امروز اتفاق افتاده و دلیلی ندارد که فردا هم اتفاق بیفتد و به او یادآوری کنید که همه‌ی مردم جامعه مثل این دزد نیستند.

(بعضی وقت‌ها ما ژست می گیریم و چنین توضیح می‌دهیم: خاک بر سرت! تقصیر خودته. با این بی دقتی خوبه خودت رو نبرده‌اند! امروز کیف مدرسه‌ات رو بردند. پس فردا که بزرگتر بشی و توی کیفت چک و پول باشه که دیگه هیچی. مواظب مردم باش! همون همکلاس‌هات هم فرصت داشته باشند از این دزده بدترند!)

 

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: مینا سرمیلی , زهرا کارگرفرد , دریا , ف , حسین قائدی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری قبل از بیست و دو سالگی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه قبل از بیست و دو سالگی

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

59 نکته برای بدبینی:میراث نامطلوب والدین برای فرزندان

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : گروه متمم

  دوست عزیز.
  "همیشه برای من اتفاق افتاده است" گزارشی از گذشته است و نمی‌تواند این معنا را بدهد که در آینده هم چنین اتفاقی خواهد افتاد. احتمال دارد تغییری در رفتار یا مدل ذهنی من، یا تغییری در محیط، موجب شود که آن رویداد دیگر اتفاق نیفتد.
  "همیشه برای من اتفاق خواهد افتاد" پیش بینی آینده بر اساس رویدادهای گذشته است و به این معناست که بر اساس قضاوت ما از گذشته، به این باور رسیده‌ایم که در آینده هم قرار است چنین روندی ادامه پیدا کند.
  ضمناً در مورد اینکه آیا تفسیر نادرست از واقعیت برای فرزندان، الزاماً کاری درست یا نادرست است، هنوز اتفاق نظری بین دانشمندان علوم تربیتی وجود ندارد.
  و از نظر علمی، اینکه "امنیت کاذب برای فرزند خود ایجاد کنیم" الزاماً تایید شده نیست.
  به هر حال، کودک باید یک روز یاد بگیرد که همه‌ی سرقت‌ها از روی گرسنگی نیست و کسانی هستند که دوچرخه‌ی او را می‌دزدند تا برای پورش یا مازراتی خودشان، چند لیتر بنزین بخرند!
  ظاهراً در حال حاضر، مهم‌ترین دغدغه، انتخاب زمان و سن مناسب برای رویارویی تدریجی کودکان با واقعیت‌های دنیای بیرون است.
  تا زمان مشخصی، ایجاد تصویر امن از دنیای بیرون (به سبکی که شما در مورد فرزندتان انجام داده‌اید) نه تنها مناسب، بلکه ضروری و توصیه شده است و به تدریج، زمانی می‌رسد که باید کمی هم طعم واقعیت، به گزارش‌های محیط بیرونی افزوده شود.
  اما لااقل بررسی‌های ما، ما را به سمت قاعده و قانون و توصیه‌ای شفاف در زمینه‌ی مقطع زمانی مناسب برای تغییر تدریجی این رهیافت‌ها، هدایت نکرد و به نظر هم می‌رسد که در نهایت، این نوع تصمیم‌ها باید بر اساس قضاوت و تجربه‌ی والدین باشد.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .