Menu


ایمیل مارکتینگ یا هرزنامه‌های انبوه؟


ایمیل مارکتینگ و ارسال انبوه ایمیل - روش نادرست بازاریابی و تبلیغات

دوستی داشتم که بازرس کیفی رستوران‌ها بود. او همیشه می‌گفت: اولین ملاک من تمیزی دستشویی‌هاست. به دلیل اینکه معمولاً دستشویی اولویت اول مدیران نیست و اگر به اندازه‌ی کافی در نظافت آنجا دقت شده باشد،‌ می‌توانم وضع آشپزخانه را – مستقل از نمایشی که الان برای من تدارک دیده‌اند – حدس بزنم. فکر می‌کنم استراتژی ایمیل مارکتینگ در دنیای مدرن، می‌تواند با منطق مشابهی، نشان‌دهنده‌ی مدل ذهنی ارسال کنندگان و کیفیت محصول آنها باشد (چد وایت)

از نظر بسیاری از دانشمندان حوزه‌‌ی ارتباطات، به وجود آمدن ایمیل به اندازه‌ی به وجود آمدن صنعت چاپ و تلویزیون یک گام بزرگ در گسترش ارتباطات بوده است. همینطور به نظر می‌رسد هیچیک از ابزارهای ارتباطی تا امروز، به این اندازه دچار سوء برداشت و سوء استفاده نشده باشد. در کشور ما، همان فرهنگ نادرست و غیراخلاقی ارسال پیامک انبوه (حرف زدن با مخاطبی که علاقه‌ای به شنیدن حرف شما ندارد!) به حوزه‌ی ایمیل هم راه پیدا کرد. با این تفاوت که هزینه‌ی نسبتاً بیشتر پیامک در مقایسه با ایمیل، باعث می‌شد که پیامک‌ها، کمی هدفمند‌تر و هوشمندانه‌تر ارسال شوند.

هزینه‌ی نسبتاً پایین ارسال ایمیل،‌ باعث شد که صاحبان انواع کسب و کارها، این ابزار را به عنوان «تیری در تاریکی» بپذیرند و از خروجی بسیار کم این حرکت تبلیغاتی هم راضی باشند و سه نکته را فراموش کنند:

۱) پتانسیل بازاریابی و تبلیغات ایمیلی بسیار زیاد است. اما از آنجا که هنوز توسط مدیران درک نشده است، با افتخار نرخ‌های دو در هزار و سه در هزار پاسخ گرفتن از مشتری را به عنوان نتایج افتخارآمیز فعالیت‌های خود اعلام می‌کنند.

۲) ارسال ایمیل انبوه برای مخاطبی که ایمیل خود را آگاهانه در اختیار شما قرار نداده و در بسیاری از اوقات حتی امکانی برای حذف کردن نام خودش از فهرست ایمیل‌ها در اختیار ندارد، جدای از اینکه کاملاً غیراخلاقی است، در صورت تکرار، ممکن است جایگاه ذهنی برند شما را نیز در ذهن مخاطب کاهش دهد.

۳) مخاطب از نحوه طراحی کمپین بازاریابی ایمیلی شرکت‌ها، تا حد زیادی می‌تواند درک و هوش و فهم آنها را از فضای کسب و کار تخمین بزند (مانند ماجرای دستشویی و رستوران) و با تکیه بر همین امر، در مورد خرید یا عدم خرید از سرویس‌های شرکت تصمیم بگیرد.

موارد زیر نمونه‌هایی از اشتباهات حوزه‌ی ایمیل مارکتینگ هستند که می‌توانند خسارات مادی جدی در فروش یا خسارات جبران ناپذیر برای برند سازمانها ایجاد کنند:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

چه خطاهای دیگری را می‌شناسید که می‌تواند موجب کاهش اثربخشی ایمیلهای تبلیغاتی باشد؟ لطفاً از میان فاکتورهای نه گانه‌ی فوق، در این تمرین فقط به فاکتور اول (تلاش برای باز شدن ایمیل به هر قیمت) و تکنیک‌های مربوط به آن توجه داشته باشید.

می‌توانید از طریق این لینک، به فایل صوتی رادیو مذاکره در خصوص تبلیغات اینترنتی و ایمیل مارکتینگ، در گفتگو با حمید محمودزاده گوش دهید.

کاربر آزاد طرح متمم شوید
آیا میدانید فقط با درج نام و ایمیل خود میتوانید به جمع کاربران آزاد متمم بپیوندید و ضمن استفاده از درس های یادگیری زبان، استعداد یابی، شخصیت شناسی، مهارت ارتباطی و مدیریت زمان هر شنبه خبرنامه هفتگی ما را هم دریافت کنید.

 می خواهم کاربر آزاد متمم شوم؟

کاربر آزاد  متمم یعنی چه؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    داود شاکری ، حسین سرگل زایی ، میلاد اکبری میمندی ، الیاس میرزائیان ، Mahmoud Karimi

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری ایمیل مارکتینگ به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه ایمیل مارکتینگ
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

45 نکته برای ایمیل مارکتینگ یا هرزنامه‌های انبوه؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : ماریتا

  بارها به اين مطلب اشاره شده كه بعضي از سايتهاي تبليغاتي unsubscribe ندارن. من فقط مي خواستم اين مساله رو هم اضافه كنم كه گاهي اين بخش وجود داره اما بايد به يه ليست از سوالات جواب داد تا كلا بيخيال بشن. گاهي حتي اين سوالات هم آزاردهنده هستن.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .