Menu


ایده هایی برای وبلاگ نویسی (۱)


ایده هایی برای وبلاگ نویسی

وقتی می‌خواهیم نوشتن را تمرین کنیم، زیاد نوشتن و منظم نوشتن حتی می‌تواند مهم‌تر از کیفیتِ نوشتن باشد.

مهم است که هر روز، یا یک روز درمیان، مطلبی بنویسم.

در حدی که احساس کنیم نوشتن، مثل غذا خوردن، مثل مسواک زدن و مثل لباس عوض کردن، بخشی از فعالیت‌های روزانه ماست.

با کمی جستجو در فضای وب، می‌توانید فهرست‌های بلندی از ایده های وبلاگ نویسی بیابید.

ما در این‌جا، چند مورد را – که شاید به فضا و سلیقه‌ی متمم و متممی‌ها نزدیک‌تر باشد – فهرست می‌کنیم و امیدواریم شما هم، موارد دیگری را به فهرست پیشنهادی متمم اضافه کنید.

تجربه‌های شغلی

تجربه‌های شغلی، می‌توانند صرفاً در حد خاطره‌گویی باشند. اما می‌توانید با اضافه کردن چند جمله تحلیل، از آنها مطلبی جذاب‌تر و آموزنده‌تر بسازید.

اینکه یک دوست قدیمی شما امروز استعفا داد و رفت، داستان غم‌انگیزی است. می‌توانید با یکی دو بیت سعدی و تصویر غم‌زده‌ی خودتان و شاید یک عکس از میز خالی او، ماجرا را غم‌انگیز‌تر هم بکنید.

اما خیلی زیبا‌تر خواهد بود بعد از روایت کوتاهی از داستان او، توضیح دهید که چه می‌شود یک نفر به نقطه‌ای می‌رسد که محیط کار خود را ترک می‌کند و چه کارهایی می‌توانیم بکنیم که خودمان به این نقطه نرسیم. یا همکاران‌مان به این نقطه نرسند.

تجربه‌های مسیر شغلی

این موضوع هم از جنس تجربه‌های شغلی است. اما به علت اهمیت آن و مخاطب‌های زیادی که دارد، احساس کردیم بهتر است آن را به صورت مستقل مطرح کنیم.

اگر چند سالی از شروع کار شما می‌گذرد، بی‌تردید تجربه‌هایی دارید که می‌توانند برای کسانی که به تازگی مسیر شغلی مشابه شما را آغاز کرده‌اند مفید باشد.

اگر پزشک هستید، اگر سرپرست یک کارگاه هستید، اگر در یک دفتر حقوقی کار می‌کنید، حتی اگر دانشجوی سال آخر هستید، برای یک پزشک در نخستین ماه‌های کار، برای یک سرپرست جوان، برای یک فارغ‌التحصیل رشته حقوق، برای یک دانشجوی سال اول و خلاصه کسی که یک یا چند گام عقب‌تر از شماست می‌توانید حرف‌های بسیار ارزشمندی داشته باشید.

یک استعاره مفهومی

ما قبلاً در قالب یک درس مستقل به بحث استعاره مفهومی پرداخته‌ایم.

اصلاً قصد نداریم آن حرف‌ها را در اینجا تکرار کنیم.

اما فقط این نکته را به خاطر داشته باشید که کمتر موضوعی، به اندازه شرح یک استعاره مفهومی، می‌تواند تسلط کلامی شما را افزایش داده و مخاطب شما را هم راضی کند.

کتابهایی که خوانده‌اید

شاید برای شما جالب باشد که معرفی، نقد، مرور و یا خلاصه کردن کتابها، هنوز می‌تواند مخاطب شما را بسیار راضی کند و برای خودتان هم تمرین خوبی برای یادگیری، درک بهتر کتاب و بهبود مهارت نوشتن و تسلط کلامی باشد.

در متمم هم هنوز، مطالبی که به معرفی کتابهای مدیریتی و معرفی کتابهای روانشناسی می‌پردازند، همچنان در گروه مطالب پرطرفدار ما هستند.

هم‌زمان با افزایش کتابهایی که برای خواندن تولید و عرضه می‌شوند، سبک زندگی جدید، فرصت مطالعه را کم و کمتر می‌کند و برای بسیاری از ما مهم است که قبل از خرید و مطالعه‌ی یک کتاب، مطمئن شویم که آن کتاب، این ارزش را دارد که وقت محدود خودمان را به آن اختصاص دهیم.

 مرور و معرفی کتاب‌ها، چه منجر به مطالعه آنها شود و چه کمک کند که آنها را برای همیشه از فهرست انتخاب‌های خود حذف کنیم، خدمت ارزشمندی برای مخاطبان‌مان محسوب می‌شود. 

تمرین:

فهرستی که در اینجا تنظیم کرده‌ایم، کامل‌تر است.

اما خواهش ما این است که ابتدا شما هم، ایده یا موضوعی که در ذهن دارید و می‌تواند برای وبلاگ نویسی مفید باشد، در زیر همین مطلب برای دوستان‌تان بنویسید.

بعد از اینکه کامنت شما تایید و منتشر شد، دوباره این درس را مرور کنید تا فهرست کامل‌تری برای شما نمایش داده شود.

ما در بخش دوم این مطلب، موضوعات پیشنهادی بیشتری را مطرح کرده‌ایم.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: محدثه شاملی , هیوا , سید تقی شریفیان , علی اکبر شاه بهرامی , اسماعیل نبوی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تولید محتوا به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تولید محتوا
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

521 نکته برای ایده هایی برای وبلاگ نویسی (۱)

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .