Menu


درباره شیوه مدیریت هزینه و ثروت


نکته ای درباره مدیریت هزینه از چارلز هندی

ما در پیام اختصاصی متمم، هر روز جمله‌ی کوتاهی را برای شما نمایش می‌دهیم.

با توجه به اینکه در پیام اختصاصی امکان بحث و گفتگو وجود ندارد، مجموعه‌‌ی دعوت به گفتگو را برای بحث، گفتگو، تمرین نوشتن و تبادل نظر میان دوستان عزیز متممی در نظر گرفته‌ایم.

جمله‌های کوتاه را معمولاً نمی‌توان به عنوان توصیه‌ یا تحلیلی قطعی یا گزاره‌ای مبتنی بر روش علمی در نظر گرفت.

این نوع جمله‌ها، صرفاً تلنگری برای اندیشیدن و ساماندهی بهتر به دانسته‌ها و خاطرات و نیز بهانه‌ای برای حرف زدن با دوستان‌مان هستند.

این بار جمله‌ای از چارلز هندی را انتخاب کرده‌ایم که در بحث در آن به یکی از زوایای موضوع مدیریت منابع پرداخته است:

حرف چارلز هندی را می‌توان از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار داد:

 • ممکن است برخی از ما بر این باور باشیم که روش کسب ثروت و روش هزینه کردن ثروت مستقل از یکدیگر نیستند و وضعیت اولی به صورت جبری، سرنوشت دومی را تعیین می‌کند.
 • گروهی از ما ممکن است نمونه‌هایی را تصور کنیم که ثروت فردی یا ملی خود را از روش‌هایی کم‌هزینه یا حتی تصادفی کسب کرده‌اند، اما توانسته‌اند شیوه هزینه کردن خود را به درستی مدیریت کنند. به بیان دیگر، ممکن است بر این باور باشیم که قرار نیست هر بادآورده‌ای را واقعاً باد ببرد.
 • از زاویه‌ای دیگر، می‌توان بخش اول گزاره‌ی هندی را مورد بررسی، تأیید یا تردید قرار داد. آیا واقعاً نحوه‌ی کسب ثروت در سایه‌ی شیوه‌ی هزینه کردنش گم می‌شود؟

مانند بسیاری از جمله‌ها و عبارت‌های دیگری که برای #دعوت به گفتگو انتخاب می‌کنیم، این گزاره‌ها را هم نمی‌توان صرفاً به عنوان یک گزاره‌ی منطقی در نظر گرفت و کنارشان صرفاً یک علامت  یا  به نشانه‌ی تأیید یا رد گذاشت.

اما بی‌تردید فرصتی ارزشمند برای فکر کردن و تبادل‌نظر با دیگران فراهم می‌کنند.

پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی

  تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: محمدامین پاک گوهر , مختار راد , روح الله یعسوبی , نریمان درافشان , داود عندلیب

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تفکر استراتژیک به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تفکر استراتژیک
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

20 نکته برای درباره شیوه مدیریت هزینه و ثروت

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : یاور مشیرفر

  در نهایت آن‌چه از این جمله برداشت می‌کنم تأکیدی بر «نفرین منابع» است. اما هم‌چنان می‌توان از «تلۀ نفرین منابع» گریخت و درست هزینه کرد.

  از نظر من منابعی که در آن‌ها دچار نفرین شده‌ایم (با توجه به اقتصاد و توسعۀ ایرانی سخن می‌گویم) بر دو دستۀ رایگان و غیررایگان قرار گرفته‌اند.

  منابع غیررایگان آن‌هایی هستند که برای استخراج و استفاده از آن‌ها نیازمند پرداخت هزینه به شکل «منابع انسانی»، «هزینه‌های استخراج و برداشت و پالایش» هستیم تا تبدیل به کالایی قابل مصرف شوند. این بخش از منابع ما به هر دلیلی (که به تفصیل و به دفعات مکرر در مورد آن سخن گفته‌ام) نه تنها برایمان مفید نبوده که باعث مرگ توسعه هم شده‌‌است.

  منابع رایگان اما منابعی هستند که برای استفاده از آن‌ها به صورت طبیعی نباید هزینه بپردازیم. این منابع عبارتند از «زمان، توجه و تأثیر» (که به دلیل دزیده‌شدن این منابع از سوی تکنولوژی، امروز برای برخورداری از طبیعی‌ترین منابع‌مان هم باید هزینه بپردازیم و از ابزارهای مختلف برای کنترل خودمان بهره ببریم.)

   

  به نظر می‌رسد ما در بخش دوم هم دچار «نفرین» شده‌ایم. ضمن این‌که زمان و توجه را ارزان می‌فروشیم و به سادگی از دست می‌دهیم، نمی‌توانیم بر جهانیان چنان تأثیر بگذاریم که در استفاده از منابع غیررایگان به توافقی چشم‌گیر دست یابیم و مثلا اقتصادمان تماما اسیر تغییرات لحظه‌ای قیمت نفت نباشد یا نوسانات گاها طبیعی ارز در بازارهای جهانی نفس ما را به مخاطره نیندازد.

  شخصا فکر می‌کنم ارزان بودن و بسیار ساده بودن منابع رایگان است که ما را در استفاده از منابع غیررایگان هم دچار پریشانی کرده‌است.

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .