Menu


انسانهای کمال طلب و نشانه های کمال طلبی (۲)


کمال طلبی چیست و کمال طلبها چه ویژگیهایی دارند

در درس قبل، درباره تعریف کمال طلبی و انسانهای کمال طلب، صحبت کردیم. در این درس میخواهیم بخشی از نشانه های کمال طلبی را در کنار یکدیگر مرور کنیم.  عناوین و برخی مثالهای این مطلب از منابع مختلف گردآوری و تدوین شده است. منابع مورد استفاده را در قسمت پایین همین درس مشاهده مینمایید.

آیا تفکر همه یا هیچ بر ذهن شما حاکم است؟

 فرض کنیم که تصمیم گرفته اید سیگار را به صورت کامل ترک کنید. پس از سه روز در یک مهمانی، به تعارف و دعوت دوستان، وسوسه میشوید و دوباره یک نخ سیگار میکشید. وقتی به خانه بازگشتید چه میکنید؟ آیا با خود میگویید: دوباره باید دقت کنم. این بار اتفاقی بود و نباید بگذارم به یک روند تبدیل شود.

یا اینکه میگویید: تمام شد. نمیشود. در این جامعه نمی شود. خودت هم بخواهی سالم زندگی کنی بقیه نمیگذارند!

اگر با خودتان قرار بگذارید که روزانه یک درس از درسهای متمم را بخوانید تا بتوانید ماهی سی درس جلو بروید و سپس در پایان ماه ببینید که صرفا بیست و دو روز به این وعده ی خود عمل کرده اید چه می کنید؟ ممکن است در دلتان بگویید: باز هم خوب است که قرار شبی یک درس را گذاشتم تا به همین نتیجه برسم. اگر قرار هفته ای یک درس می گذاشتم که اوضاع خیلی بدتر بود. شاید هم بگویید: ببین! هیچوقت نشده که بتوانم طبق برنامه جلو بروم. اصلاً الان نباید اولویت خودم را یادگیری بگذارم. چند ماه بعد که سرم خلوت شد به سراغ متمم میروم.

حالا بیایید به یک مثال دیگر فکر کنیم: اگر بلیط یک فیلم سینمایی را خریداری کنید و دقیقاً پس از پخش تیتراژ وارد سالن بشوید، چه احساسی دارید؟ آیا میتوانید با خیال راحت به تماشای فیلم بپردازید؟ یا اینکه احساس میکنید همه چیز بر باد رفت و به خاطر ترافیک، فرصت تماشای «تمام و کمال» فیلم را از دست داده اید؟

کمال طلبی

آیا برای رفتار دیگران، استانداردها و قوانین سخت و پیچیده دارید؟

فرض کنیم که شما معتقدید نباید در مهمانیها با صدای بلند قهقهه زد و تبسم کردن را ترجیح میدهید و مودبانه تر میدانید. اگر در یک مهمانی یکی از دوستان شما، با دوست دیگرش آرام صحبت کنند و ناگهان قهقهه بزنند، از فهرست تمام مهمانیهای آتی حذف میشوند؟

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود. ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید:

ثبت نام   نمونه درسهای کاربر‌‌آزاد

آیا اهل اهمال کاری هستید؟ اهمال کاری میتواند ناشی از تنبلی باشد. یا نداشتن نظم شخصی. اما یک ریشه دیگر هم برای برخی اهمال کاری ها وجود دارد: کمال طلبی. چون قبلاً درباره اهمال کاری صحبت کرده ایم، دیگر آن بحث را تکرار نمیکنیم و در صورت علاقه، میتوانید به درس مربوط به اهمال کاری و به تعویق انداختن، مراجعه کنید.

در درس بعدی، به عوارض منفی کمال طلبی در کار و زندگی پرداخته ایم

منابع مورد استفاده در تدوین این درس: منبع اول، منبع دوم، منبع سوم، منبع چهارم، منبع پنجم

تمرین:

شاید در مورد اصطلاحی که بین دانشجویان پزشکی تحت عنوان MSD یا Medical Students’ Disease رایج است، شنیده باشید. اینکه گاهی اوقات، دانشجوی پزشکی، پس از آشنایی با عوارض بیماریهای مختلف، انواع این بیماریها را در خود کشف میکند! این هفته دیابت. هفته ی قبل ایدز و هفته ی بعد سل یا هر بیماری دیگر!

مستقل از اینکه MSD واقعاً چقدر شایع است، اما احتمالاً تجربه کرده اید که پس از آشنایی با حوزه های رفتاری هم، اتفاق مشخصی می افتد. احتمالاً در پایان این درس، یا متوجه شده اید که یک کمال طلب مزمن هستید و یا به بیماری بسیاری از اطرافیان خود پی برده اید!

به خاطر داریم که کمال طلبی هم، مانند هر الگوی رفتاری دیگر، صرفاً در دو انتهای صفر و صد طیف، طبقه بندی نمیشود و هر یک از این نشانه ها، میتوانند به ما یادآوری کنند که ممکن است به سمت کمال طلبی با کارکردهای منفی، نزدیک تر شده ایم.

با همه ی این اما و اگرها، اگر در رفتارهای خود یا اطرافیانتان (ترجیحاً خودتان) نشانه ای از این رفتارها میبینید، خوشحال میشویم که برای سایر دوستان متممی هم تعریف کنید.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: محمد عباسی , علی مسعودی , احسان میرزائی , Ali Oleiki , farzad ghasemi

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری خودشناسی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه خودشناسی
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

234 نکته برای انسانهای کمال طلب و نشانه های کمال طلبی (۲)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : گروه متمم

  متمم به جد معتقد است که علم، جهت جغرافیایی را به عنوان صفت نمی‌‍پذیرد و بر خلاف اهل سیاست، خودی و غیرخودی ندارد.

  به همین دلیل استفاده از واژه‌ی "دانشمندان خودمان" یا "شاعران خودمان" را واژه‌ای درست و مناسب نمی‌داند.

  اینکه حرفی را دانشمندی ایرانی قبلاً زده، هیچ افتخاری برای ایرانی امروز نیست و اینکه حرفی را دانشمند دیگری در نقطه‌ی دیگر جهان زده، مایه‌ی کسر شان ما نیست تا بخواهیم به دفاع از خود در برابر آن برخیزیم.

  مالکیت دانشمندان و اندیشمندان، در اختیار کسانی است که دانش آنها یا فرهنگ آنها را به کار می‌گیرند. وگرنه محل تولد، صرفاً نقطه‌ی همبستری والدین را مشخص می‌کند و نه هیچ چیز دیگر!

  دانش، متعلق به کسی است که از آن استفاده می‌کند. اگر مطلبی را از دانشمندی که در کالیفرنیا زندگی می‌کند آموختید و به کار گرفتید، او "دانشمند خودتان است" و اگر شاعر یا نویسنده‌ای در فرهنگ ما، حرفی را زد و آن فرهنگ، بخشی از رفتار و نگرش غالب ما نشد، دیگر خودی نیست.

  شاید "یکی" از علل عقب ماندگی‌های امروز ما هم این باشد که خودی و غیرخودی را از سیاست وارد حوزه‌ی علم و فرهنگ هم کرده‌ایم.

  به تعبیر زیبای قرآن که از "حتی زرتم المقابر" نام می‌برد، به باستان شناسی و نبش قبر مشغول شده‌ایم و گرفتار این شده‌ایم که چه کسی برای نخستین بار آن حرف‌ها را زده.

  آنکس که در سرزمین ذهن ما خانه کرد، دانشمندی ایرانی است و دانشمندی که در این مرز و بوم زاده و به خاک سپرده شده، اگر افکارش در میان ما رایج نیست، ساکن غربت و گرفتار تبعید است.

  حتی اگر گفته‌ها و نوشته‌هایش، ورد زبان ما و زینت‌بخش سردر ساختمان‌های ما باشد.

  پی نوشت: این جمله را اگر چه ولتر گفته است، اما مولوی هم می‌توانست گفته باشد. یا فردوسی یا هر اندیشمند دیگری که همه‌شان در نقاط مختلف تاریخ و جغرافیا، هم سرزمین هستند و ما در میانشان غریبه‌ایم:
  کسی که برای وطنش خدمت کند، نیازمند تکیه بر خاطره‌ی گذشتگانش نخواهد بود.
   
  پی نوشت دوم: این تعصبات متروک و مطرود را اگر پیامبر اسلام داشتند و به سراغ دانش اهل شمال (امثال سلمان فارسی) نمی‌رفتند و گرفتار موقعیت جغرافیایی خود می‌ماندند، اسلام هرگز از شبه جزیره، پا به بیرون نمی‌گذاشت.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .