Menu


اندرو مک افی – محقق در زمینه نقش فناوری اطلاعات در کسب و کارها


اندرو مکافی - محقق کسب و کار دیجیتال

اندرو مکافی (Andrew Mcafee) از محققان دانشگاه MIT است که در مورد فناوری اطلاعات و تاثیر آن بر کسب و کارها، مطالعه و تحقیق می‌کند.

مکافی دو مدرک کارشناسی و دو مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه MIT دریافت کرده است و جزو معدود افراد آکادمیک است که در میان اهل صنعت هم، مخاطبان و علاقمندان زیادی دارد.

اندرو مک کافی، قبل از فعالیت جدی در دانشگاه MIT، سابقه تدریس در دانشگاه هاروارد (همان دانشگاهی که در آنجا تحصیلات مقطع دکترای خود را به پایان رسانده) را نیز در رزومه‌ی خود ثبت کرده است.

او تحقیقات خود را در سه حوزه‌ی اصلی طبقه بندی می‌کند:

 اثراتی که فناوری اطلاعات روی عملکرد و کارایی کسب و کارها دارد.

 اثراتی که این فناوری روی ساختار و سازماندهی داخلی کسب و کارها دارد.

 اثراتی که فناوری اطلاعات در فضای رقابت بین کسب و کارها ایجاد می‌کند.

در میان کتابها و نوشته‌های اندرو مکافی، دو کتاب بیشتر مطرح و شناخته شده‌اند.

در یکی از آنها به رقابت زندگی انسانی و زندگی ماشینی (Race Against the Machine) پرداخته و در دیگری که به نوعی ادامه کتاب اول محسوب می‌شود دومین مرحله تکامل زندگی ماشینی را مورد بررسی قرار داده است (The Second Machine Age).

اگر نیکلاس کار را به عنوان یکی از افرادی در نظر بگیریم که تکنولوژی را عموماً با نگرشی بدبینانه (یا آسیب شناسانه) مورد بررسی قرار می‌دهد، می‌توان گفت مکافی در سمت دیگر طیف قرار دارد.

او به فناوری اطلاعات خوش‌بین است و معتقد است که کسب و کارها می‌توانند با استفاده از فناوری اطلاعات، کیفیت زندگی انسانی و سلامت انسان‌ها را بهبود دهند (+).

[ درس مرتبط: تعریف اندرو مک آفی از فناوری اطلاعات ]

ما مطالعات و دیدگاه‌های مکافی را در متمم مورد استفاده قرار می‌دهیم تا دوستان متممی در کنار آشنایی با کسانی مانند نیکلاس کار، بتوانند به دیدگاهی جامع‌تر و متعادل‌تر در زمینه فناوری اطلاعات و نقش آن در محیط کسب و کار و زندگی دست پیدا کنند.

از اندرو مکافی، یک سخنرانی در سایت تد هست که به شغل‌های آینده می‌پردازد و شاید دوست داشته باشید آن را ببینید (زیرنویس فارسی هم دارد).

همچنین یک مصاحبه‌ی تلویزیونی از او وجود دارد که در آن، به دفاع از تکنولوژی و ترسیم تصویری از آینده‌ی مبتنی بر تکنولوژی پرداخته است (زبان انگلیسی):

تمرین:

خوشحال می‌شویم اگر در بخش‌هایی از کلیپ ویدئویی فوق، موضوع یا بحثی را دیدید که برایتان جالب بود، آن را برای دوستان‌تان هم نقل کنید و نظرات خودتان را هم مطرح کنید تا مشاهده و درک کلیپ برای سایر دوستانی که شاید زبان آنها ضعیف‌تر است، اثربخش‌تر باشد.

(قرار نیست تمام کلیپ را بنویسید. خرده بحث‌هایی که به نظر خودتان قابل بحث است و ارزش گفتگو دارد).

  
  

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری سواد دیجیتال به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه سواد دیجیتال

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

10 نکته برای اندرو مک افی – محقق در زمینه نقش فناوری اطلاعات در کسب و کارها

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .