Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


من نگرانم؛ برای افزایش طول عمر انسان و دیر شدن مرگ


افزایش طول عمر انسان

جان بروکمن (John Brockman) طی سال‌های متمادی، هر از چند گاهی، سوالاتی را انتخاب کرده و به سراغ صاحب‌نظران رفته و پاسخ آن‌ها را پرسیده است.

پاسخ هر یک از این پرسش‌ها در قالب یک کتاب مستقل منتشر شده است.

کتاب «ما باید نگران چه چیزی باشیم؟» یا «What We Should Be Worried About» یکی از این کتاب‌هاست. افراد مختلف در این کتاب به این سوال پاسخ داده‌اند که وقتی در خلوت خود به طبیعت، جهان و زندگی می‌اندیشند، چه چیزی آن‌ها را نگران می‌کند و به زبان دیگر: «مهم‌ترین دغدغهٔ ایشان چیست؟»

کیت جفری (Kate Jeffery) دانشمندان عصب‌شناسی رفتاری و سرپرست مرکز تحقیقات شناختی و مغز در کالج لندن یکی از کسانی است که به این پرسش پاسخ داده است. او بیش از هر چیز نگرانِ از دست دادنِ مرگ است.

این بار در پاراگراف فارسی متمم حرف‌های کیت جفری را می‌خوانیم.

افزایش طول عمر انسان

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

برای مشاهدهٔ متن کامل این مطلب کافی است (بدون پرداخت هرگونه هزینه) در سایت متمم ثبت نام کنید. پس از ثبت‌نام به تعداد قابل‌توجهی از درس‌‌های متمم دسترسی پیدا خواهید کرد نمونهٔ آن‌ها را می‌توانید از طریق لینک زیر ببینید:

نمونه درس‌های کاربر آزاد متمم

البته اگر بخواهید به همهٔ درس‌های متمم دسترسی داشته باشید، لازم است حق اشتراک بپردازید.

ثبت نام رایگان    تجربه‌ٔ متممی‌ها

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۲۸ نظر برای من نگرانم؛ برای افزایش طول عمر انسان و دیر شدن مرگ

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمدجواد یعقوبی

  مثل هر انسان دیگری که در مکانیزم‌های روانشناختی‌اش نیستی و مرگ تعریف نشده، من هم از مرگ می‌ترسم. ترس من از مرگ نه بخاطر مبهم بودن بعد مرگ، بلکه به خودی خود برای روان و ذهن من که به چیزی جز بقا و زندگی فکر نمی‌کند، قابل درک نیست. چون درک نمی‌شود و نمی‌توانم از آن آگاهی کسب کنم،‌ می‌ترسم. 

  اما با برخی شرایط و موقعیت‌ها که در جامعه‌ی بشری روبرو می‌شوم، مرگ را برای گونه انسان پس از دوره‌ای زندگی بصورت طبیعی (نه بیشتر) ترجیح می‌دهم. و آنجاست که می‌پرسم زندگی به چه قیمتی؟

  در برابر تعصبات که قرار می‌گیرم، در برابر دیکتاتورهای دنیا، دزدهایی که از حرص و طمع سیر نمی‌شوند و خون یک ملت را در شیشه می‌کنند و دیگر حکمرانان و مدیرانی که نبودن آن‌ها بسیار مفیدتر حضور آن‌هاست.

  همانجور که نسل قبلی را نقد می‌کنیم، نسل آینده هم ما را نقد خواهند کرد. ما هم برچسب تعصب و عقب‌ماندگی خواهیم خورد و به گمانم راه‌حلی جز ترک کردن دنیا و فراهم کردن امکان رشد و زندگی برای دیگر افراد گونه بشر نیست. زیاده‌خواهی‌ها از ذات انسان پاک نمی‌شود. جایی برای منطق باید خالی گذاشت.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .