Menu
فایل صوتی آموزشی ویژگی‌‌های انسان تحصیل‌کرده

مسیرِ تبدیل شدن به یک انسان فرهیخته چیست و در این راه، باید به چه نکاتی دقت کنیم؟
مذاکره تجاری | مهارتهای ضروری برای تبدیل شدن به یک مذاکره کننده حرفه ای (۱)


مذاکره تجاری چیست و چگونه می‌ توان به یک مذاکره کننده تجاری حرفه ای تبدیل شد

شرکت در مذاکره تجاری به عنوان مذاکره کننده برای بسیاری از ما جذاب است.

ضمن این‌که حتی اگر به مذاکره تجاری علاقمند نباشیم و مذاکره برایمان جذاب نباشد، باز هم ناگزیر هستیم در محیط کار و زندگی به چنین مذاکره هایی تن بدهیم.

البته در اینجا لازم است به این نکته اشاره کنیم که تعریف مذاکره تجاری چیست و وقتی از این اصطلاح استفاده می‌کنیم، به چه نوع مذاکره‌هایی توجه داریم:

تعریف مذاکره تجاری

در متمم هر جا از اصطلاح مذاکره تجاری استفاده می‌کنیم، منظورمان هر نوع مذاکره ای است که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، تبعات مالی و اقتصادی داشته باشد.

بنابراین، موارد زیر را می‌توانید به عنوان مصداق‌های مذاکره تجاری در نظر بگیرید:

 • مذاکره برای #استخدام یا #استعفای نیروی انسانی
 • مذاکره قراردادهای تجاری میان شرکت‌ها و سازمان‌ها
 • مذاکره بین خریدار و فروشنده
 • مذاکره بین موجر و مستاجر
 • مذاکره بین بدهکار و بستانکار
 • مذاکره غیرمالی بین دپارتمان‌های مختلف یک شرکت (چون در نهایت، در مقیاس کلان تبعات مالی ایجاد می‌کند)
 • مذاکرات تجاری بین المللی بین شرکتها یا کشورها

اکنون که مذاکره تجاری را تعریف کردیم، می‌توانیم بگوییم آنچه در ادامه می‌خوانید، فهرستی از مهارت‌های مورد نیاز برای انجام یک مذاکره تجاری موفق است.

درک مفاهیم پایه در مذاکره و مذاکره تجاری

قبل از اینکه در مورد مهارتهای مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک مذاکره کننده حرفه ای فکر کنیم و صحبت کنیم، ابتدا باید مفاهیم پایه در مذاکره و مذاکره تجاری را بشناسیم و درک کنیم.

در این‌جا به دو مورد از مفاهیم پایه که پیش‌نیاز سایر مفاهیم محسوب می‌شوند اشاره می‌کنیم:

چه زمانی در حال مذاکره هستم؟

این سوال بر خلاف ظاهر ساده‌اش، سوال ساده‌ای نیست.

گاهی اوقات بدون اینکه بفهمیم وارد مذاکره شده‌ایم. مثلاً وقتی که در حال ارائه‌ی گزارش مالی شرکت به دفتر مرکزی هستیم. این گزارش و شکل آن و نحوه تنظیم آن، می‌تواند سرنوشت مذاکره ها و گفتگوهای بعدی را کاملاً تغییر دهد؛ اگر چه بسیاری از ما در زمان گزارش نویسی به این مسئله توجه نداریم که در همین لحظه، مذاکره آغاز شده است.

از سوی دیگر، گاهی در جلسه‌های رسمی شرکت، مذاکره‌ای در جریان نیست و صرفاً به عنوان رعایت عرف کاری، جلسه‌ای برای گفتگو تشکیل شده است.

علاوه بر این‌ موارد باید به نکته‌ی دیگری هم توجه داشته باشیم:

بسیاری از زمان‌هایی که ما فکر می‌کنیم در حال مذاکره هستیم، گرفتار مناظره شده‌ایم.

با توجه به اینکه قواعد این دو بازی بسیار متفاوت است و انتظارات متفاوتی هم از آنها وجود دارد، اشتباه گرفتن این دو می‌تواند موجب اشتباهات جدی شود.

وقتی مدیر و کارمند در مورد حقوق آخر ماه در مقابل تعدادی از کارمندان (در یک جلسه یا در راهرو شرکت) صحبت می‌کنند، به احتمال زیاد بدون اینکه متوجه شده باشند از فضای یک مذاکره تجاری به سمت یک مناظره سیاسی حرکت کرده‌اند.

[ مطالعه‌ی بیشتر: تفاوت مذاکره و مناظره چیست؟ ]

انواع مذاکره

نکته‌ی دیگری که باید بر آن تسلط داشته باشیم انواع مذاکره است.

بعضی کتابهای کلاسیک مذاکره، به شکلی از مذاکره برنده – برنده صحبت می‌کنند که گویی هر مذاکره‌ای را می‌توان به شکل برنده – برنده انجام داد. در حالی که مذاکره های زیادی در زندگی و کسب و کار وجود دارند که نمی‌توان آنها را به صورت مذاکره برنده – برنده برگزار کرد.

از سوی دیگر، بعضی مذاکره کنندگان فکر می‌کنند مذاکره با حیله گری و کلاهبرداری هم معنا است و این افراد، مذاکره ای را که طرف مقابل در آن، تا سر حد مرگ و ورشکستگی نباخته باشد، مذاکره موفق نمی‌دانند. مدل ذهنی مبتنی بر رقابت می‌تواند چنین نگاهی را ترویج کند.

هنر ما در مذاکره تجاری و هر نوع مذاکره ای، تشخیص این مرزهاست. اینکه بیاموزیم مستقل از تمایل شخصیتی و روانی مان، تصمیم بگیریم و تحلیل کنیم که در این مذاکره خاص، استراتژی و رفتار رقابتی می‌تواند مفید باشد یا بهتر است این مذاکره در قالب تعامل مدیریت شود؟

[ مطالعه‌ی بیشتر: انواع مذاکره ]

[ مطالعه‌ی بیشتر: تعریف مذاکره برد – برد ]

پرورش نگرش و مدل ذهنی مناسب برای مذاکره موفق

در مورد مدل ذهنی به اندازه کافی در متمم صحبت کرده‌ایم و شاید مهم ترین نکته که در مورد مدل ذهنی گفته‌ایم این باشد که مدلهای ذهنی، بر اساس مفید بودن یا مفید نبودن ارزیابی می‌شوند.

پس طبیعی است این سوال را بپرسیم که مدل ذهنی مناسب برای یک مذاکره کننده موفق چیست؟

بحث در این زمینه بسیار زیاد است.

سیستمی فکر کردن و همه آنچه در درس تفکر سیستمی مطرح کرده‌ایم، تنها بخشی از مدل ذهنی یک مذاکره کننده موفق است.

سیستمی فکر کردن را در کتابهای آموزش مذاکره به شکلهای مختلف و بیان‌ها و نام‌های مختلف می‌شنویم و می‌‌خوانیم:

 • کلان نگر بودن
 • همه جانبه نگری
 • فکر کردن چند جانبه
 • فکر کردن ۳۶۰ درجه
 • تفکر بلندمدت و توجه به اثر بلندمدت رفتارها و تصمیم ها

در کنار سیستمی فکر کردن، داشتن تفکر استراتژیک هم از نیازهای ضروری برای تبدیل شدن به یک مذاکره کننده موفق است.

کسی را در نظر بگیرید که هفته‌ها برای اخذ سه یا چهار درصد تخفیف در یک مذاکره تجاری بین المللی مذاکره می‌کند و نهایتاً موفق می‌شود این تخفیف را کسب کند، اما در همان مدت به خاطر تغییر ده درصدی نرخ برابری دلار و ریال، ضرر بزرگتری را متحمل می‌شود.

چنین فردی ممکن است یک مذاکره کننده موفق به نظر برسد، اما به علت نداشتن تفکر استراتژیک، عملاً ضرری اقتصادی را به سازمان خود تحمیل کرده است.

[مطالعه بیشتر: آیا این تصمیم، یک تصمیم استراتژیک است؟]

[مطالعه بیشتر: موانع تفکر استراتژیک چیست؟]  مدل ذهنی نتیجه گرا از ویژگی های دیگر ضروری برای موفقیت در یک مذاکره تجاری است. 

مهم ترین ویژگی مدل ذهنی نتیجه گرا این است که در مذاکره به دلیل فوران احساسات و هیجانات، خواسته اصلی خود را فراموش نمی‌کند.

کسانی که در نتیجه گرایی ضعیف هستند، ممکن است با شنیدن یک توهین، تمسخر و یا به حاشیه کشیده شدن بحث، بلافاصله از روند مذاکره منحرف شوند و دستاورد ارزشمند یک مذاکره تجاری مهم را به دستاورد بی اهمیت انتقام گرفتن از طرف مقابل ببازند.

مهارت مدیریت احساسات در مذاکره، کمک می‌کند تا به تدریج قدرت ما برای مدیریت شرایط احساسی افزایش یابد. البته به شرطی که قبل از آن، آموخته باشیم و پذیرفته باشیم که نتیجه گرا بودن از ضرورت‌های تبدیل شدن به یک مذاکره کننده موفق است.

نگاه به مذاکره به عنوان یک بازی

از جمله ویژگی های مهم مذاکره کنندگان چه در مذاکره تجاری و چه در سایر انواع مذاکره این است که مذاکره را به عنوان بازی می‌بینند.

ممکن است این توصیف در نگاه اول کمی عجیب باشد.

اما علت‌های زیادی وجود دارد که دیدن مذاکره به عنوان یک بازی می‌تواند مفید باشد:

 • قرار نیست در مذاکره همیشه برنده باشیم. پس تحمل باخت آسان‌تر می‌شود.
 • بازی مذاکره هم مانند هر بازی دیگری، قواعد خود را دارد و اگر قواعد را رعایت نکنیم، حتی برد ما ارزش چندانی نخواهد داشت.
 • باید یاد بگیریم که خودمان از روند مذاکره مستقل ببینیم. تنش‌ها، سختی‌ها، تهدیدها و تطمیع‌ها، هر چه هست مربوط به بازی مذاکره است و نباید کنترل هیجانات ما را در درست بگیرد.

نکته مهم دیگر هم این است که:

مذاکره تجاری و نکات کلیدی برای موفقیت در مذاکره تجاری

تلاش برای توسعه آگاهی تجاری یا آگاهی کسب و کار به عنوان یک عادت

مذاکره تجاری پیش و بیش از هر چیز، در مورد تجارت و کسب و کار است.

بنابراین مهم است که دانش و آگاهی ما از تجارت و کسب و کار بسیار بالا باشد.

فرض کنید شما ندانید که بحث تغییر و بهبود دانش فنی، یکی از مفاد قابل مذاکره در #مذاکره قراردادهای لیسانس است.

هر چه در مذاکره دقت کنید که کاریزما داشته باشید و زبان بدن و #علائم چهره خود را مدیریت کنید و دقت کنید که جوراب سفید با شلوار مشکی نپوشید و تیپ شخصیتی طرف مقابل را بر اساس MBTI تحلیل کنید و رفتار او با مدل DISC و شخصیتش را با مدل پنج عاملی شخصیت بسنجید، نهایتاً مذاکره شما یک مذاکره ناموفق خواهد بود.

آگاهی تجاری مجموعه گسترده ای از دانش و تجربه است که با تلاش، مطالعه و کار عملی به تدریج در ذهن ما شکل می‌گیرد.

اجازه بدهید نمونه‌هایی از زیرمجموعه های آگاهی تجاری را که می‌تواند در مذاکره تجاری مفید باشد در اینجا با هم مرور کنیم:

آشنایی با مفاهیم کسب و کار

شناخت بحث‌هایی مانند استراتژی، خلق ارزش، مدل کسب و کار، مدل درآمد، مبانی #مذاکره قرارداد، #تبلیغات و در یک کلام هر آن چیزی که به کسب و کار مربوط است و موضوع مذاکره شما یا بستر مذاکره شما است، مهم ترین پیش نیاز تبدیل شدن به یک مذاکره کننده تجاری حرفه ای است.

شناخت صنعت و بازار

در مذاکره تجاری همیشه در حال تلاش برای تامین یک تقاضا هستیم. یا به عنوان صنعتگر، در سمت عرضه قرار گرفته‌ایم و یا به عنوان بخشی از بازار، در موقعیت تقاضا قرار داریم.

کسانی که در زنجیره ارزش نقش واسطه را هم ایفا می‌کنند، بسته به اینکه با بالادستی خود پیش میز مذاکره می‌نشینند و یا در حال انجام مذاکره تجاری با پایین دستی خود هستند، به هر حال در یکی از نقش های فوق قرار می‌گیرند.

شناخت صنعت و توانایی تحلیل بازار، از ضرورت‌های انجام یک مذاکره تجاری موفق است.

اصول مذاکره تجاری و اصول و فنون مذاکره تجاری بین المللیما اگر آلترناتیوهای مشتری را نشناسیم (که مجموعه آلترناتیوها همان چیزی می‌شود که صنعت می‌نامیم)‌ هرگز نخواهیم توانست مذاکره تجاری موفقی داشته باشیم.

همچنانکه مشتری هم اگر قدرت چانه زنی خود را نشناسد (که مستلزم شناخت و تحلیل عمیق بازار است) نمی‌تواند فرایند مذاکره تجاری را به شکل مناسب مدیریت کند.

شناخت راهکارهای متعارف

فرض کنید می‌خواهید کارگاهی را اجاره کنید.

لازم است بدانید که سه راهکار متعارف برای این کار وجود دارد: رهن کامل، اجاره کامل، ترکیب رهن و اجاره

حتی اگر نهایتاً آن کارگاه را با راهکار چهارمی در اختیار بگیرید (مثلاً شریک کردن صاحب ملک در درآمدتان) باز هم دانستن راهکارهای متعارف به شما کمک می‌کند که مذاکره خود را به شکلی حرفه ای تر انجام دهید.

این مسئله در مذاکره قرارداد نمایندگی، مذاکره قرارداد فرنچایز، مذاکره استخدام، مذاکره خرید، مذاکره فروش و انواع دیگر مذاکره مصداق دارد.

حتی اگر قرار است در نهایت به سراغ راهکارهای نامتعارف بروید (که عموماً چنین نخواهد شد) باز هم دانستن راهکارهای متعارف به شما کمک می‌کند که زمین بازی را بهتر بشناسید.

مذاکره و توافق و قرارداد، ساختمانی است که حتی اگر شکل کلی آن جدید و خلاقانه باشد، بخش زیادی از آن با آجر راهکارهای متعارف ساخته می‌شود.

بنابراین:

اصول و فنون مذاکره تجاری و نکات کلیدی در مورد آن

شناخت روندها (اقتصادی و سیاسی و تجاری و صنعتی)

ما قبلاً به صورت مستقل در بحث تفکر سیستمی،‌ در مورد اهمیت روندها صحبت کرده‌ایم.

همچنین در درس تفکر استراتژیک هم در مورد مواجهه با روندهای جدید صحبت کرده‌ایم.

اصول مذاکره تجاری و اصول و فنون مذاکره تجاری بین المللی

آیا یک قرارداد همکاری یک ساله بهتر است یا قرارداد سه ساله؟

طبیعتاً‌ پاسخ به این سوال، بستگی دارد که امتیاز همکاری در سال بعد و سال پس از آن، امروز چقدر ارزش داشته باشد و پاسخ این سوال تنها زمانی مشخص خواهد شد که روندهای آتی صنعت و کسب و کار را در حوزه مورد مذاکره به خوبی بشناسیم و پیش بینی کنیم.

تسلط بر حوزه های عمومی

مذاکره کننده تجاری، برای تضمین موفقیت خود باید تا حد امکان از حوزه های عمومی هم مطلع باشد:

 • اخبار روز جهان
 • نویسندگان مطرح کشور خودش (و کشورهایی که با آنها مذاکره می‌کند)
 • فیلم های معروف که احتمالاً طرف مقابل هم دیده است و از آنها خاطره دارد
 • شرکتهای دیگری که در زمینه‌‌ی مورد مذاکره فعالیت نمی‌کنند. اما به هر حال، طرفین آنها را می‌شناسند و ممکن است بتواند آنها را به عنوان مثال و شاهد بحث، در مذاکره‌هایش استفاده کند.

دانش و اطلاعات در حوزه عمومی، ضمن اینکه به ایجاد فضای صمیمی در مذاکره کمک می‌کند، باعث می‌شود مذاکره کننده بسته به نیاز بتواند فضای گفتگو را از میز مذاکره دور و یا به آن نزدیک کند.

بعد از خواندن این درس چه کار کنم؟

پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی

  تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: فاطمه کریمی , مانی سهیلی , afsoon ghorbani , زهره جلالی , اریانازحسینی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری اصول و فنون مذاکره به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه اصول و فنون مذاکره
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

29 نکته برای مذاکره تجاری | مهارتهای ضروری برای تبدیل شدن به یک مذاکره کننده حرفه ای (۱)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : علیرضا دورباش

  جملاتی قصار در باب مذاکره که از جستجوی اینترنتی گلچین شده است
  ★“Any negotiation has a limit. Otherwise, war is irrelevant.”
  Toba Beta,
  توبا بتا: هر مذاکره ای، محدودیت هایی دارد، در غیر اینصورت جنگ بی معنا می شود

  ★“Let us never negotiate out of fear. But let us never fear to negotiate.
  ― John F. Kennedy
  جان اف کندی: اجازه بده هرگز کاملا بدون ترس مذاکره نکنیم، اما اجازه بده از مذاکره کردن هم نهراسیم

  ★When the final result is expected to be a compromise, it is often prudent to start from an extreme position.”
  ― John Maynard Keynes, The Economic Consequences of the Peace
  جان ماینارد کینس: وقتی که انتظار می رود نتایج نهایی، از جنس سازش و مصالحه باشد، محتاطانه و عاقلانه آن است که از دورترین (مطلوب ترین) موضع شروع به مذاکره کنیم

  ★“In any negotiation, the one who first gives a number is the loser.”
  ― Kenneth Eade
  کنت اده: در هر مذاکره ای، کسی که اول یک عددی را مطرح می کند بازنده است

  ★“During a negotiation, it would be wise not to take anything personally. If you leave personalities out of it, you will be able to see opportunities more objectively.” – Brian Koslow
  برایان کاسلو: در طی مذاکره، خردمندانه است که هر چیزی را شخصی نکنیم، اگر امور شخصی را هنگام مذاکره کنار بگذارید، قادر خواهید بود که فرصت های موجود در آن مذاکره را به صورت عینی ببینید

  ★“Negotiation in the classic diplomatic sense assumes parties more anxious to agree than to disagree.” – Dean Acheson
  دین اچسون: مذاکره یک حس دیپلماتیک کلاسیک است که فرض می کند طرفین بیشتر مشتاقند که توافق کنند تا اینکه مخالفت نمایند.

  ★“The most difficult thing in any negotiation, almost, is making sure that you strip it of the emotion and deal with the facts.” – Howard Baker
  هاوارد بیکر: سخت ترین چیز در هر مذاکره ای این است که احساسات را کنار گذاشته اید و بر اساس واقعیت های عمل می کنید

  ★“This is a classic negotiation technique. It’s a gentle, soft indication of your disapproval and a great way to keep negotiating. Count to 10. By then, the other person usually will start talking and may very well make a higher offer.” – Bill Coleman
  بیل کلمن: یک تکنیک کلاسیک مذاکره این است که: برای نشان دادن مخالفت خود به نرمی و محترمانه و برای این که مذاکره ادامه پیدا کند، تا 10 بشمارید ()احتمالا منظورش 10 ثانیه سکوت کردن شما و در دل خود تا 10 شمردن است). سپس شخص مقابل معمولا شروع به صحبت خواهد کرد و به خوبی، پیشنهاد بهتری ارائه خواهد داد

  ★“He who has learned to disagree without being disagreeable has discovered the most valuable secret of a diplomat.” – Robert Estabrook
  رابرت استابروک: کسی که فرا گرفته به گونه ای مخالفت کند که مخالف به نظر نرسد، ارزشمندترین رمز دیپلمات بودن را فراگرفته است

  ★“If you are planning on doing business with someone again, don’t be too tough in the negotiations. If you’re going to skin a cat, don’t keep it as a house cat.” – Marvin Levin
  ماروین لوین: اگر شما قصد دارید با فردی مجددا داد و ستند کنید، در مذاکره خیلی سرسخت نباشید. اگر هم قرار است پوست یکی را بکنید، هیچ ملاحظه ای نکنید

  ★“The single and most dangerous word to be spoken in business is no. The second most dangerous word is yes. It is possible to avoid saying either.” – Lois Wyse
  لویس وایس: خطرناک ترین کلمه ای که در کسب و کار می توان به کار برد "نه" هست. دومین کلمه بسیار خطرناک "بله" می باشد. می توان از گفتن هر دو اجتناب کرد

  ★“A negotiator should observe everything. You must be part Sherlock Holmes, part Sigmund Freud.” – Victor Kiam
  ویکتور کیام: مذاکره کننده بایستی همه جوانب را ببیند. شما بایستی مقداری همچون شرلوک هلمز(کارآگاه و تیز بین) باشید و مقداری هم زیگموند فروید (روانشناس) .

  ★“Anger can be an effective negotiating tool, but only as a calculated act, never as a reaction.” – Mark McCormack
  مارک مک کورماک: خشم می تواند یک ابزار موثر مذاکره باشد، البته تنها در صورتی که حساب شده باشد، هرگز نباید خشم شما واکنشی باشد

  ★“It’s a well-known proposition that you know who’s going to win a negotiation; it’s he who pauses the longest.” – Robert Court
  رابرت کورت: یک راه مشهور برای دانستن این که چه کسی برنده مذاکره خواهد بود وجود دارد: کسی که طولانی تر مکث می کند

  ★“Place a higher priority on discovering what a win looks like for the other person.” – Harvey Robbins
  هاروی رابینز: برای آگاه شدن از این که پیروزی در نزد طرف مقابل چگونه به نظر می آید اولویت فراوانی قائل باشید

  ★Jaw-jaw is better than war-war.
  Harold Macmillan
  هارولد مک میلان: چانه زدن- چانه زدن بهتر از جنگ-جنگ هست

  ★My father said: ''You must never try to make all the money that's in a deal. Let the other fellow make some money too, because if you have a reputation for always making all the money, you won't have many deals.''
  J. Paul Getty
  جی پاول گتی: پدرم به من گفت: هرگز نباید تلاش کنیکه همه پولی که در یک داد و ستند وجود دارد را به دست بیاوری، اجازه بده طرف مقابل هم مقداری پول به دست بیاورد زیرا اگر تو به این مشهور شوی که همیشه همه سود داد و ستدها ها به تو می رسد، داد و ستد های زیادی نخواهی داشت

  ★Only free men can negotiate. Prisoners cannot enter into contracts.
  Nelson Mandela
  نلسون ماندلا: انسان های آزاد می توانند مذاکره کنند، زندانیان وارد قراردادها نمی شوند

  ★Prepare by knowing your walk away [conditions] and by building the number of variables you can work with during the negotiation... you need to have a walk away... a combination of price, terms, and deliverables that represents the least you will accept. Without one, you have no negotiating road map.
  Keiser
  کایزر: با دانستن اینکه در چه شرایطی مذاکره را ترک خواهی کرد خود را آماده کن و با ایجاد متغیرهایی که در طول مذاکره می توانی با آنها کار کنی.... شما نیاز داری که شرایطی برای خروج از مذاکره داشته باشی، مجموعه ای ازحداقل قیمت، شرایط و دستاوردهای قابل حصولی که می توانی بپذیری. بدون اینها شما هیچ گونه نقشه راه مذاکره ای نداری

  ★The correct strategy for Americans negotiating with Japanese or other foreign clients is a Japanese strategy: ask questions. When you think you understand, ask more questions. Carefully feel for pressure points. If an impasse is reached, don't pressure. Suggest a recess or another meeting.
  John L. Graham
  جان ال گراهام: استراتژی درست برای امریکایی ها به منظور مذاکره با ژاپنی ها و دیگر طرف های خارجی، این استراتژی ژاپنی است: سوال بپرس. وقتی فکر می کنی فهمیدی، سوالات بیشتری بپرس. با دقت نقاط فشار را حس کن. اگر به تنگنایی رسیدی، فشار بیشتری وارد نکن. پیشنهاد یک تنفس و یا یک نشست دیگر را مطرح کن

  ★The lesson of all history warns us that we should negotiate only when our military superiority is so convincing that we can achieve our objective at the conference table, and deny the aggressor theirs.
  Richard M. Nixon
  ریچارد نیکسون: درس های تاریخی به ما هشدار می دهند که تنها زمانی بایستس مذاکره کنیم که مقامات ارشد نظامی ما کاملا متقاعد شده اند که ما می توانیم بر سر میز مذاکره به اهداف خود دست پیدا کنیم و از مواجهه نظامی با طرف مقابل اجتناب می کنند

  ★(There is nothing training cannot do. Nothing is above its reach. It can turn bad morals to good; it can destroy bad principles and recreate good ones; it can lift men to angel ship.
  Mark Twain
  مارک تواین: هیچ چیزی وجود ندارد که آموزش و تعلیم قادر به انجام آن نباشد. هیچ چیزی دور از دسترس آموزش نیست. می تواند اخلاقیات بد را به اخلاقیات خوب تبدیل کند، می تواند اصول بد را خراب کند و از نو اصول خوبی خلق کند. می تواند مردم را به کشتی فرشتگان (کشتی نجات) انتقال دهد

  ★Man's mind stretched to a new idea never goes back to its original dimensions.
  Oliver Wendell Holmes
  اولیور وندل هلمز: هنگامی که ذهن انسان با ایده نوینی گسترده شددیگر هرگز به ابعاد اولیه خود باز نمی¬گردد

  ★The go-between wears out a thousand sandals.
  فرد واسطه هزار جفت کفش پاره می¬کند (ضرب المثل ژاپنی)
  یا ارسال و دریافت پیام همیشه طولانی می¬شود، چون هر بحثی که شما مطرح کنید، طرف مقابل هم جوابی برایش دارد

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .