Menu


اشتباهات جبران ناپذیر در مصاحبه استخدامی


مصاحبه استخدامی و اشتباهات جبران ناپذیر

در نوشته قبلی در خصوص طبقه‌ بندی پیام‌هایی که در مصاحبه استخدامی رد و بدل می‌شوند صحبت کردیم. اشاره کردیم که انواع پرسش‌ها و پاسخ‌ها و تعاملاتی را که در جلسه مصاحبه استخدامی شکل می‌گیرد، می‌توان در سه گروه توانمندی، تمایل و تطبیق، طبقه‌بندی کرد.

در این نوشته می‌خواهیم در مورد اشتباهات جبران ناپذیر در مصاحبه های استخدامی حرف بزنیم. مصاحبه استخدامی فرصت کوتاهی است. می‌توان گفت که چند دقیقه فرصت داریم تا سرنوشت چند سال آینده خود را مشخص کنیم. بسیاری از ما، فرصت‌های مصاحبه شغلی را می‌سوزانیم. دلایل زیادی را می‌توان برای این مسئله ذکر کرد که شاید یکی از مهم‌ترین آنها، «یک طرفه فکر کردن» در جلسه مصاحبه استخدامی است.

معمولاً ما قبل از حضور در چنین جلساتی، مکالمه‌های مختلفی را در ذهن آماده می‌کنیم. پرسش‌هایی را که احتمالاً مطرح خواهد شد حدس می‌زنیم. پاسخ‌های مناسب را برای آنها جستجو می‌کنیم و به خاطر می‌سپاریم. روی نقاط ضعف رزومه خود فکر می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم که چگونه هر یک از آنها را توجیه کنیم. به نقاط قوت رزومه فکر می‌کنیم و برنامه ریزی انجام می‌دهیم که در چه زمانی و به چه شکلی بر روی آنها تاکید کنیم.

نتیجه این می‌شود که در داخل جلسه مصاحبه استخدامی، دیالوگ‌های زیادی در ذهن ما وجود دارد و گاه استرس و تنش ما به حدی بالاست، که بدون توجه به روند جلسه و دغدغه‌های طرف مقابل، حتی بدون توجه به سوالهایی که مطرح می‌شود و انگیزه‌هایی که در پس مطرح کردن آن سوال‌ها قرار دارد، عکس‌العمل‌ها و پاسخ‌های از پیش تعیین شده خودمان را بروز می‌دهیم.

به همین دلیل است که اخیراً به شرکت کنندگان در جلسات مصاحبه شغلی توضیح داده می‌شود که: «بیشتر از اینکه در ذهن خود سناریوسازی کنید، توجه داشته باشید که خطاهای متداول را انجام ندهید». در اینجا برخی از خطاهای کوچک، رایج و جبران ناپذیر مصاحبه استخدامی را با یکدیگر مرور می‌کنیم:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

چه اشتباهات دیگری را در جلسه مصاحبه شغلی مشاهده یا تجربه کرده‌اید که در فهرست بالا به آن اشاره نشده است؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    شهرزاد ، خسرو تقی زاده ، babayi ، سمانه سجادی ، مهدی حیرانی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

44 نکته برای اشتباهات جبران ناپذیر در مصاحبه استخدامی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : ثنا آزاد

  اشتباهی که من در یک مصاحبه داشتم:

  در شرکتی وقت مصاحبه داشتم که متوجه شدم در سه زمینه شغلی متفاوت به نیروی کار احتیاج دارن و من از هر سه مورد در جلسه مصاحبه صحبت کردم که باعث شد از من تصویری ثبت بشه که مهم نیست کار چی باشه، چه زمینه ای و چه مهارتی دارم. من فقط جویای کارم با یه میزان حقوق. مهم نیست علاقمند نیستم.

  -متاسفانه خیلی از محیط های کاری هم هستند که سوالاتی رو در جلسه مصاحبه مطرح می کنند که رغبت به ادامه مصاحبه هم نخواهی داشت.-

  و بهترین مصاحبه ای که داشتم  زمان زیادی طول کشید و مصاحبه کننده سوالات کاملا حساب شده و دقیقی برای شناخت "روحیات من" در محیط کاری پرسید و واقعا احساس خیلی خوب و مثبتی در جلسه داشتم و این موضوع رو با خودشون هم مطرح کردم، مثلا یکی از سوالات این بود که: در زمان هایی که در شرکت، کاری برای انجام نیست چه کاری انجام خواهی داد؟" در این مصاحبه پذیرفته شدم.

   

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .