Menu


استعدادیابی: تشخیص و تفکیک رنگها


استعدادیابی - تشخیص رنگها و تفکیک رنگها

در درس استعدادیابی، قرار شد که با هم به تدریج به مدل‌ها و ابزارهای متداول در سطح جهان،‌ برای سنجش استعداد‌ها بپردازیم. به عنوان یکی از نخستین مدل‌های مورد بررسی که به صورت گسترده در جهان مورد توجه است، مدل جانسون اوکانر را بررسی کردیم و تا کنون بخش‌های مختلف این مدل مانند استعداد تجسم فضایی و درک ساختارها،توانمندی استقراء، ایده پردازی، توانایی استدلال تحلیلی، قدرت تشخیص سریع نوشته‌ها، توانایی کار با اعداد و سیلوگرام و حافظه طراحی را مورد بررسی قرار دادیم.

در این قسمت به بحث تشخیص رنگها و تفکیک آنها به عنوان یکی دیگر از المان‌های استعدادیابی در مدل جانسون اوکانر می‌پردازیم.

شاید شما هم از جمله کسانی باشید که رنگها و بازی با آنها برای شما جذاب باشد. اگر مرد باشید شاید هنگام مشاهده خودروها، علاوه بر مشخصات فنی و امکانات، به رنگها هم توجه داشته باشید و بتوانید توضیح دهید که چه رنگهایی مثلاً مختص خودروهای بنز است. یا اینکه کدام خودرو را در خیابان با تنوع رنگ بیشتری مشاهده کرده اید و اگر زن باشید، دیدن یک لاک ناخن با رنگ جدید و متمایز که تا کنون کمتر به چشمتان خورده،‌ شما را هیجان زده کند.

از طرف دیگر کم نیستند افرادی که کوررنگ نیستند و از لحاظ فیزیولوژیک رنگها را می‌بینند. اما از لحاظ ذهنی، معمولاً به رنگها توجه نمی‌کنند. به خاطر دارند که مهمان دیروزشان کت و شلوار پوشیده بود یا لباس اسپرت. کفش راحتی داشت یا چکمه. اما رنگها آنها را هیجان زده نمی‌کند. معمولاً کسی که مدت طولانی بی علاقه به رنگها زندگی کرده باشد، ذهنش هم برای تشخیص و تفکیک رنگها هم انرژی کمتری صرف می‌کند.

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود. ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید:

ثبت نام   نمونه درسهای کاربر‌‌آزاد

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استعدادیابی و شناخت توانمندی ها به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه استعدادیابی و شناخت توانمندی ها

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

204 نکته برای استعدادیابی: تشخیص و تفکیک رنگها

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سجاد سلیمانی

  سلام و سپاس از متمم. همانند همیشه عالی!

  پیرامون اصل بحث استعداد، حرفی برای گفتن ندارم؛ اما به نظرم بخش دوم که به بهانه آن از طرف شما بیان شد ؛ نکته کاملا درست و بجایی بود و شایسته است که همه ما در آن تامل و دقت کافی داشته باشیم

  من به فرهنگ گریز از رنگ ایرانی، دو سه سالی هست که آگاه شده ام، شاید خودمم هم به نوعی گرفتارش بودم. در اولین اقدام تلاش کردم لباس های مـرده و بی رنگ خودم را آرام آرام از رده خارج و لباسهای با طیف رنگی گوناگون تهیه کنم و در پایان برادر و خواهرم را همراه کنم. احساس نشاط و طراوت و روحیه باز در خودم و دیگران، محصول این تغییر است.

  در عکس زیر نمازگزاران مسلمان مالزی را می بینیم که بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر مسلمان، از رنگ های متنوع و شاد برای پرستش و شکرگذاری حاضر شده اند. این روحیه قابل ستایش است

  هرچند این روزها، ورود لباس های رنگی بیشتر از قبل شده اما در طیف ملی، جای کار زیادی وجود دارد. شاید هم لازم باشد به گذشته این سرزمین و فرهنگ زیبای تنوع در رنگهای البسه ایرانیان مراجعه کنیم و از نو بیاموزیم.

  ای کاش در لیست پیشنهاداتی که به مخاطبین داده اید، رنگی پوشی را هم اضافه می کردید.

  شاد و خــرم باشید.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .