Menu

گردهمایی توسعه مهارتهای فردی متممی ها
پنجشنبه ۲۶ مرداد ماه از ساعت ۸:۲۹ تا ۱۹:۰۰ – مرکز همایشهای بین المللی دانشگاه شهید بهشتی
استعدادیابی: حافظه طراحی


استعدادیابی به شیوه جانسون اوکانر و حافظه طراحی

در درس استعدادیابی، قرار شد که با هم به تدریج به مدل‌ها و ابزارهای متداول در سطح جهان،‌ برای سنجش استعداد‌ها بپردازیم. به عنوان یکی از نخستین مدل‌های مورد بررسی که به صورت گسترده در جهان مورد توجه است، مدل جانسون اوکانر را بررسی کردیم و تا کنون بخش‌های مختلف این مدل مانند استعداد تجسم فضایی و درک ساختارها، توانمندی استقراء، ایده پردازی، توانایی استدلال تحلیلی، قدرت تشخیص سریع نوشته‌ها، توانایی کار با اعداد و سیلوگرام را مورد بررسی قرار دادیم.

در اینجا حافظه طراحی را به عنوان یکی دیگر از مولفه‌های مطرح در مدل استعدادیابی جانسون اوکانر، بررسی می‌کنیم.

فرض کنید که در حال جستجوی محل جدیدی برای خانه یا دفتر کار خود هستید. همسر یا همکاران شما فرصت ندارند که همراه شما بیایند و شما تصمیم می‌گیرید که به تنهایی، از محل‌های پیشنهادی بازدید کنید.

هنگام غروب، پس از بازدید محل‌های مختلف، به خانه (یا محل کار) باز می‌گردید و دیگران از شما می‌خواهند که شکل و شمای کلی محل‌هایی را که دیده‌اید برای آنها ترسیم کنید. آیا می‌توانید این کار را به سادگی انجام دهید؟ از انجام این کار لذت می‌برید؟ یا به اطرافیان خود اعتراض می‌کنید که: «خوب اگر اینقدر جزییات برایت مهم است خودت می‌آمدی و آنجا را درست و حسابی می‌دیدی!».

نمونه طراحی داخلی

اولین کسی که این توانمندی را به عنوان یک استعداد شناسایی کرد کلارک هال از دانشگاه Yale بود و اکنون حدود هشتاد سال است که این استعداد، در میان سایر استعدادهایی که در مدل جانسون اوکانر مورد توجه هستند، ارزیابی و سنجیده می‌شود.

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود. ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید:

ثبت نام   نمونه درسهای کاربر‌‌آزاد

قبل از اینکه مطالعه این مطلب را به پایان ببرید، لحظه‌ای با خود فکر کنید. آیا می‌توانید نقشه کامل خیابان‌های اطراف محل زندگی خود را ترسیم کنید؟ سوال دشوارتر این است که آیا می‌توانید دقیقاً نقشه‌ی کامل خیابان‌های اطراف هتل را، در آخرین مسافرتی که داشته‌اید ترسیم کنید؟

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استعدادیابی و شناخت توانمندی ها به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

169 نکته برای استعدادیابی: حافظه طراحی

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .