Menu


استعدادیابی: حافظه طراحی


استعدادیابی به شیوه جانسون اوکانر و حافظه طراحی

در درس استعدادیابی، قرار شد که با هم به تدریج به مدل‌ها و ابزارهای متداول در سطح جهان،‌ برای سنجش استعداد‌ها بپردازیم. به عنوان یکی از نخستین مدل‌های مورد بررسی که به صورت گسترده در جهان مورد توجه است، مدل جانسون اوکانر را بررسی کردیم و تا کنون بخش‌های مختلف این مدل مانند استعداد تجسم فضایی و درک ساختارها، توانمندی استقراء، ایده پردازی، توانایی استدلال تحلیلی، قدرت تشخیص سریع نوشته‌ها، توانایی کار با اعداد و سیلوگرام را مورد بررسی قرار دادیم.

در اینجا حافظه طراحی را به عنوان یکی دیگر از مولفه‌های مطرح در مدل استعدادیابی جانسون اوکانر، بررسی می‌کنیم.

فرض کنید که در حال جستجوی محل جدیدی برای خانه یا دفتر کار خود هستید. همسر یا همکاران شما فرصت ندارند که همراه شما بیایند و شما تصمیم می‌گیرید که به تنهایی، از محل‌های پیشنهادی بازدید کنید.

هنگام غروب، پس از بازدید محل‌های مختلف، به خانه (یا محل کار) باز می‌گردید و دیگران از شما می‌خواهند که شکل و شمای کلی محل‌هایی را که دیده‌اید برای آنها ترسیم کنید. آیا می‌توانید این کار را به سادگی انجام دهید؟ از انجام این کار لذت می‌برید؟ یا به اطرافیان خود اعتراض می‌کنید که: «خوب اگر اینقدر جزییات برایت مهم است خودت می‌آمدی و آنجا را درست و حسابی می‌دیدی!».

نمونه طراحی داخلی

اولین کسی که این توانمندی را به عنوان یک استعداد شناسایی کرد کلارک هال از دانشگاه Yale بود و اکنون حدود هشتاد سال است که این استعداد، در میان سایر استعدادهایی که در مدل جانسون اوکانر مورد توجه هستند، ارزیابی و سنجیده می‌شود.

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود. ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید:

ثبت نام   نمونه درسهای کاربر‌‌آزاد

قبل از اینکه مطالعه این مطلب را به پایان ببرید، لحظه‌ای با خود فکر کنید. آیا می‌توانید نقشه کامل خیابان‌های اطراف محل زندگی خود را ترسیم کنید؟ سوال دشوارتر این است که آیا می‌توانید دقیقاً نقشه‌ی کامل خیابان‌های اطراف هتل را، در آخرین مسافرتی که داشته‌اید ترسیم کنید؟

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استعدادیابی و شناخت توانمندی ها به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه استعدادیابی و شناخت توانمندی ها

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

178 نکته برای استعدادیابی: حافظه طراحی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : غفور غفوری

  ا سلام، البته به عنوان مثالی برای حافظه طراحی به طراحی لوگو اشاره فرموده بودید اما من هم به عنوان مثالی دیگر به یاد مجسمه های «هیچ» استاد «پرویز تناولی» افتادم، اینکه اگر از ما بخواهند یک کلمه واحد را به متنوع ترین اشکال ممکن طراحی کنیم (دو بعدی یا سه بعدی) نهایتا موفق به طراحی چند طرح از آن خواهیم شد؟ پرویز تناولی کلمه ساده هیچ را به عنوان یک سوژه انتخاب نموده و مجسمه های متنوعی از آن به وجود آورده . این تنوع ، هم شامل تنوع در متریال است ، هم تنوع در کاربرد محصول(از مجسمه های غول پیکر شهری گرفته تا نیمکت و تزئین آلاتی چون انگشتر و ... ) و هم تنوع در نوع طراحی کلمه.

  احتمالا طراحی انواع فونت هم بتواند در همین گروه جای بگیرد

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .