Menu


استعدادیابی: توانمندی در استدلال تحلیلی


استعدادیابی به شیوه جانسون اوکانر

در درس استعدادیابی، قرار شد که با هم به تدریج به مدل‌ها و ابزارهای متداول در سطح جهان،‌ برای سنجش استعداد‌ها بپردازیم. به عنوان یکی از نخستین مدل‌های مورد بررسی که به صورت گسترده در جهان مورد توجه است، مدل جانسون اوکانر را بررسی کردیم و بخش‌های مختلف این مدل را مورد بررسی قرار دادیم. در این قسمت می‌خواهیم بخش دیگری از مدل تحلیل استعداد جانسون اوکانر را بررسی کنیم که تحت عنوان استدلال تحلیلی یا Analytical Reasoning از آن نام برده می‌شود.

تا به حال پیش آمده که بخواهید یک مراسم بزرگ مثلاً یک سمینار یا یک عروسی یا یک جشن یا تاسیس یک شرکت را مدیریت و برنامه‌ریزی کنید و ندانید که باید از کجا شروع کرد؟ تا به حال پیش آمده که می‌خواهید نامه‌ای برای مدیر یا همکار یا همسر خود بفرستید و گلایه‌ی مختلف را در آن مطرح کنید، اما نتوانید تصمیم بگیرید و تحلیل کنید که چه روندی برای بیان این پنج مورد می‌تواند مناسب باشد؟

تا به حال پیش آمده که بخواهید یک کارگاه کوچک تاسیس کنید و انرژی و هیجان هم داشته باشید، اما دقیقاً نتوانید این پروژه را به چند قسمت کوچکتر تقسیم کنید و اولویت‌های مختلف را مشخص نمایید؟

احتمالاً کسانی را هم می‌شناسید (و شاید خود شما یکی از این افراد باشید) که بلافاصله همه را می‌نشانند. شروع به توضیح دادن می‌کنند و می‌گویند:

خوب! ببینید! ما الان شش مورد فعالیت اصلی داریم. دو مورد آنها را می‌توانیم همین الان شروع کنیم. منظورم جور کردن پول برای شروع کار و همینطور انتخاب کسی است که بتواند مدیریت این برنامه را تا آخر بر عهده بگیرد. بعد از اینکه تکلیف این دو مسئله معلوم شد…

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود. ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید:

ثبت نام   نمونه درسهای کاربر‌‌آزاد

حالا یک بار دیگر به خودتان فکر کنید. زمانی که جزوه‌های دانشگاهی شما روی زمین می‌ریخت و شماره صفحه هم نداشت، آیا جمع کردن و مرتب کردن صفحات برای شما یک چالش بود؟ اگر پنج کلیپ ویدئویی برای ارائه در یک سمینار داشته باشید، آنها را به دقت شماره‌گذاری می‌کنید یا اینکه ترجیح می‌دهید هر بار، در حضور مخاطبان، نگاهی سریع به مجموعه کلیپ‌ها بیندازید و کلیپ‌های مورد نظر خودتان را دوباره پیدا کنید؟

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استعدادیابی و شناخت توانمندی ها به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه استعدادیابی و شناخت توانمندی ها

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

239 نکته برای استعدادیابی: توانمندی در استدلال تحلیلی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شیرین

  یک تجربه شخصی درباره یک فرد توانمند در این حوزه:
  نظم درونی همکارم: همکاری داشتم که در نگاه اول تا حدود زیادی شلخته و سر به هوا بنظر می رسید و حتی بنظر میومد قدرت تمرکز معمولی هم نداشته باشه؛ چرا که محل کار و میز کارش بسیار نامنظم و شلخته بود. وقتی که برای اولین بار محل کار ایشون رو دیدم حسابی جا خوردم بطوریکه یه عالمه کاغذ از قفسه ها بیرون زده بود، کتابا خیلی نامرتب روی هم تلنبار شده بودن و روی وسایلا رو یه عالمه خاک گرفته بود. دلم می خواست در همون برخورد اول دست به کار بشم و قفسه های شلخته و میز کارشو مرتب کنم. پس از چند وقت که از همکاریمون گذشت قدرت تحلیل و استدلال ایشون و نظم ذهنی ایشون واقعا شگفت زدم کرد! ایشون چنان قوه ی استدلال بالایی داشتن و جوری مسائل رو تحلیل می کردن که دقیقا به رابطه ی معکوس نظم درونی و بیرونی که ذکر کردید پی بردم! احساس می کردم توی مغزش، یک عالمه قفسه ی مرتب و تمیز با طبقه بندی های مشخص از دانش و اطلاعات چیده شده که  هروقت دلش میخواست به راحتی بهشون دسترسی پیدا می کرد در حالیکه در محیط کار این قضیه کاملا برعکس بود!
  نظم بیرونی من: اما جالبتر اینجا بود که قضیه در مورد من فرق داشت. من قبل از شروع کارم می بایست محیط دورم رو کاملا مرتب و تمیز می کردم و وقتی موضوعی ذهنم رو شدیدا درگیر می کرد(اعم از کاری یا شخصی) به طور وسواس گونه ای باید همه چیز رو مرتب می کردم و تمام وسایلای جلوی چشمم بایستی کاملا تراز و به ردیف قرار می گرفت و در حین مرتب کردن شدیدا به اون موضوع فکر می کردم. البته ایشون اعتقاد داشتن که من به طور ناخودآگاه از این طریق دارم ذهنم رو مرتب می کنم تا بتونم بهتر فکر کنم و تصمیم بهتری بگیرم.
  نتیجه: پس از مدتی ما تونستیم رفتارای همدیگه رو تا حدود زیادی خنثی کنیم. ایشون برای اینکه نظم ذهنیشون رو به من یاد بدن همیشه من رو به تخلیه افکارم روی وایت برد و رسم مدل مفهومی با اشکال ساده ای مثل فلش و دایره و مربع و ... تشویق می کردن چه در مورد مسائل کاری و چه غیر کاری، بطوریکه واقعا تاثیر این روش رو در بهبود کارام مشاهده می کردم.
  در پایان تمایل دارم عکس یکی از تمرینام رو جهت تقویت قوه تحلیل، برای دوستان متممیم به اشتراک بزارم. البته بنده بدلیل کمبود فضای وایت برد از دیوار سرامیکی نهایت بهره رو می بردم :)

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .