Menu


استراتژی و همجنس خواری در بازاریابی و فروش محصولات


بازاریابی، همجنس خواری و استراتژی

لغت Cannibal را در معنای عمومی آن به معنای «آدمخوار» می‌دانند. اما معنای دقیق‌تر و علمی‌تر آن «همجنس خوار» است. هر کسی که از همجنس خودش تغذیه کند را می‌توان «کنیبال» نامید. این مفهوم فقط در دنیای حیوانات معنا ندارد. بلکه بازاریابی و استراتژی نیز از جمله حوزه‌هایی هستند که طی سالهای اخیر، به این موضوع توجه جدی نشان داده‌اند.

استراتژی همجنس خواری

 در بسیاری از کشورهای دنیا، ناشران نسخه‌های مختلفی از کتابهای خود منتشر می‌کنند. به عنوان مثال اگر کتابی تحت عنوان روانشناسی اجتماعی یا Social Psychology منتشر شود، با توجه به حجیم بودن و گرانقیمت بودن آن و اینکه شاید فقط دانشجویان و محققان حوصله‌ی خواندن آن کتاب را داشته باشند، نسخه‌ی خلاصه‌تری تحت عنوان Fundamentals of Social Psychology (مبانی روانشناسی اجتماعی) هم منتشر می کنند که خلاصه‌ای از همان کتاب قبلی است تا شاید مدیران و افرادی که حوصله‌ی خواندن کتب طولانی ندارند، مشتری آن باشند. حتی گاهی اوقات سری سومی به نام Essentials of Social Psychology (اصول روانشناسی اجتماعی) منتشر می‌کنند که باز شکل دیگری از خلاصه سازی است. در ظاهر این تکنیک هوشمندانه، باید فروش کتاب را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد. اما اتفاق دیگری می‌افتد. دانشجویانی که حوصله‌ی مطالعه ندارند و از طرفی بدشان نمی‌آید که ایده‌ای کلی درباره‌ی موضوع درس داشته باشند، سری دوم یا سوم را خریداری می‌کنند و از خرید سری اول صرف نظر می‌کنند. بعضی‌ها هم حتی ممکن است برای خرید کتاب مراجعه کنند اما چون نمی‌توانند تصمیم بگیرند که کدام کتاب می‌تواند در حد بودجه و حوصله‌ی آنها مفید باشد، تصمیم خرید را به زمانی دیگر موکول می‌کنند و همانطور که می‌دانید بسیاری از خریدهایی که به آینده موکول می‌شوند، هرگز انجام نخواهند شد. اما بحث‌های مربوط به همجنس خواری محدود به این مثالهای ساده نیست…

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های استراتژی و تفکر استراتژیک برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این درس‌ها، به درس‌های متنوع دیگری نیز دسترسی خواهید داشت که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

شاید برایتان جالب باشد که بررسی‌های ما نشان داده در میان دوستان متممی، کسانی که به استراتژی و تفکر استراتژیک علاقه‌مند بود‌ه‌اند، برای مطالعه‌ی درس‌های زیر هم وقت گذاشته‌اند:

مشاوره مدیریت | کوچینگ | کارآفرینی | کار تیمی | مدیریت تعارض

  مدل ذهنی  |  تفکر سیستمیتصمیم گیری | مدیریت منابع | گزارش نویسی

ارزش آفرینی | سیستمهای کنترل مدیریت | مدل کسب و کار |‌ دیجیتال مارکتینگ

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

شبیه مثال Zara و بحث «مدهای سریع» که در بالا اشاره شد، در مورد گوشی های موبایل هم قابل تصور است. گوشی‌های موبایل امروزه به جای یک «ابزار ارتباطی» به یک «محصول تابع مد یا «Fashion Product» تبدیل شده‌اند. بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان موبایل، قبل از اینکه دیگران فرزندان آنها را بخورند، وادار می‌شوند همین کار را با محصولات خود انجام دهند. سامسونگ و اپل نمونه‌‌های زنده و قدرتمند و موفق از هم جنس خواران استراتژیک در دنیای لوازم الکترونیک امروز هستند.

تمرین

با توجه به مثالهای ذکر شده در بالا، اگر در مورد هر کدام از موارد فوق (همجنس خواری منابع، خدمات، ترویج و بازاریابی) مثالی دارید در زیر همین نوشته مطرح کنید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    علیرضا دورباش ، علیرضا مظفری ، سید علی شعیبی ، عزیزه تیموری ، آرش م.

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی کسب و کار
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

71 نکته برای استراتژی و همجنس خواری در بازاریابی و فروش محصولات

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : گروه متمم

  مرضای عزیز! (ما هم همچنانکه خودت دوست داری به جای محمدرضا، مرضا صدایت می‌کنیم!) در تایید و تکمیل صحبت شما، مایکل پورتر یک جمله معروف دارد: همه مزیت‌های رقابتی، موقت هستند. اما هنر ما این است که در بین آنها مزیت‌هایی را پیدا کنیم که عمر طولانی‌تری دارند. او در مقاله معروف خود تحت عنوان What is strategy، از چنین عنوانی استفاده می‌کند:

  Operational Effectiveness is not strategy

  و حتی در آنجا، توضیح می‌دهد که اتوماسیون گسترده در صنعت خودرو ژاپن، اثربخشی عملیاتی را افزایش می‌دهد، اما یک استراتژی نیست. چون دیر یا زود همین ابزار در میان همه خودروسازان رایج می‌شود. به هر حال، منظور از مثال فوق این است که در بین تمام حرکت‌ها، ترجیحاً باید به سراغ حرکت‌هایی برویم که مزیت رقابتی ماندگارتری ایجاد می‌کنند. قطعاً ارائه مدل‌های جدید با تغییرات کم، در کوتاه مدت می‌تواند نقدینگی ایجاد کند و یک حجم خرید اولیه در بین مشتریان وفادار برند ایجاد کند. کسانی که محصول جدید یک برند را حتی بدون هرگونه تغییر نسبت به مدل قبل می‌خرند. تغییرات تکنولوژی یا طراحی هم رویکرد دیگری است که شما در مثال خود به آن اشاره کردید. یا سامسونگ که در گوشی S5 خود ضد آب بودن را مطرح کرد و در گوشی Edge لبه‌های خمیده را مطرح می‌کند (مستقل از اینکه در نظر من یا شما کارکردی دارند یا نه، به عنوان یک طراحی متفاوت محسوب می‌شود). شاید راهکار کمی بلندمدت‌تر، وابسته کردن مشتریان به محصول از طریق محصولات و خدمات اسیرکننده باشد و یا وارد شدن به حوزه سبک زندگی.

  امروز در مورد اپل و برخوردی که با Smartwatch های خود می‌کند، به وضوح می‌توان این نگاه را درک کرد. تیم کوک بیش از 60% آخرین سخنرانی خود در مورد ساعت هوشمند اپل را به نقش سلامت در زندگی اختصاص داد و اینکه اپل به سلامت می‌اندیشد و اگر دقت کرده باشید مقالاتی که جاهایی مثل هافینگتون در مورد اپل واچ منتشر کردند بیشتر از جنس سلامت بود:

  http://www.huffingtonpost.com/2014/09/09/apple-watch-exercise-tracker_n_5793070.html

  و نقدهایی هم که بود از این جنس بود که آیا واقعاً ادعای سلامت صحیح است

   http://www.livescience.com/50097-apple-watch-people-healthier.html

  البته طبیعتاً سبک زندگی فقط به معنای سلامت نیست. هر کسی که در هر حوزه‌ای Gadget و ابزاری را تولید می‌کند، می‌کوشد که سهم بیشتری از وقت و قلب و مغز مشتریان خود را برباید و این کار را به هر شیوه‌ای انجام می‌دهد. اما مشخصاً بازار موبایل و در مقیاس بزرگتر بازار دیجیتال در حال تبدیل شدن به اقیانوسی به رنگ خون است. حجم گسترده فروش محصولات و رشدهای نامتعارف که از تبعات اجتناب ناپذیر حضور تکنولوژی در زندگی ماست، باعث شده است نقدینگی‌ بسیار زیادی به این حوزه وارد شود و این نقدینگی چنان از ظرفیت جذب در خود صنعت بیشتر باشد که شرکت‌هایی مانند گوگل و اپل و آمازون و دیگران، به سراغ بازی‌های جدید در صنعت خودرو و سبک زندگی و ارسال موشک به فضا و پروژه های مشابه بروند.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .