Menu


استراتژی و محصولات و خدمات اسیرکننده


استراتژی استفاده از خدمات و محصولات اسیر کننده Captive Products

آیا تا به حال دقت کرده‌اید که قیمت برخی از پرینترهای جوهرافشان یا لیزری،‌ از کارتریج و تونر خود آنها ارزان‌تر است؟ آیا خودرویی را می‌شناسید که قیمتش به نسبت کیفیتش پایین و مناسب باشد، اما مردم از گرانی لوازم یدکی آن بگویند؟ آیا برای اینکه گوشی موبایل آیفون شما بهتر با تبلت شما سازگار باشد، مجبور شده‌اید تبلت اندرویدی خود را کنار بگذارید و با خرید iPad کلاً به سمت شرکت اپل حرکت کنید؟ آیا مشاهده کرده‌اید که روی کاتالوگ برخی دستگاه‌های صنعتی نوشته‌اند: «استفاده از قطعات غیر اوریجینال، گارانتی را باطل می‌کند؟».

به این نوع استراتژی در عرضه محصول و خدمات، استراتژی استفاده از محصولات Captive یا محصولات اسیرکننده گفته می‌شود. به محض اینکه  محصول پایه را خریدید،‌ اسیر آن شده‌اید و باید به این بازی ادامه دهید. شاید بتوان این نوع استراتژی را به شکلی شبیه اسب افسانه‌ای تروا دانست. به محض اینکه این محصول را به خانه و سازمان خود راه دادید، هر روز و هر لحظه پیاده‌سوارانی از دل آن بیرون می‌آیند و به تدریج، فضای اطراف شما را تسخیر می‌کنند.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین۱: غیر از مثال‌هایی که در متن گفته شده  و سایر کاربران مطرح کرده‌اند، چه محصول یا خدمت دیگری را در کشور خودمان می‌شناسید که با این استراتژی عرضه شود؟

تمرین ۲: شرکتی محصول A را عرضه می‌کند و می‌خواهد محصول B را به عنوان Captive عرضه کند. الان هیچ اطلاعات دیگری در دست نداریم. از شما خواسته‌اند که با تنظیم تعدادی پرسش، کمک کنید که شرکت بتواند تصمیم بگیرد که به سراغ این استراتژی برود یا خیر. همینطور بتواند در مورد قیمت محصول پایه و قیمت محصول Captive تصمیم بگیرد. چه سوالاتی به ذهن شما می‌رسد؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    شیرین راضی ، ابوالفضل معدنپورصفری ، ایمان میرزائی ، بهامین توفیقی ، مهرشاد متین فر

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی کسب و کار
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

41 نکته برای استراتژی و محصولات و خدمات اسیرکننده

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سجاد پورحسین

  بعضی مراکز که دستگاه اندازه گیری قند خون میفروشن، خود دستگاه رو با قیمتی پایین تر از نرخ بازار میفروشند و در مورد تیغی که به همراه دستگاه وجود داره چیزی به خریدار نمیگن و چون این تیغ ها یک بار مصرف هستن بعد از تمام شدنشان خریدار مجبور میشه تیغ ها رو با قیمتی بسیار بالا تهیه کنه. این تیغ ها در داروخانه اصلا و یا خیلی کم پیدا میشه و باید به فروشنده های خود دستگاه مراجعه کرد.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .