Menu


استراتژی باندلینگ (Bundling) | فروش مجموعه‌‌ای از محصولات


باندلینگ

اکثر فست‌فودها، علاوه بر پیشنهاد جداگانه‌ی ساندویچ و سالاد و نوشیدنی، گزینه‌های ترکیبی هم به مشتریان خود ارائه می‌دهند. مثلاً به مشتری می‌گویند که در صورت سفارش مجموعه‌ی «ساندویچ / سالاد / نوشابه» می‌توانند قیمت کمتری پرداخت کنند.

بسیاری از فروشندگان لوازم آرایشی و بهداشتی، دو یا چند محصول خود را در یک بسته‌بندی قرار می‌دهند و در قالب یک مجموعه می‌فروشند.

فروشندگان پوشاک، برخی محصولات خود را با هم ست می‌کنند و مجموعه‌ی آن‌ها را با قیمتی پایین‌تر در اختیار مشتری قرار می‌دهند.

آژانس‌های مسافرتی، بلیط هواپیما و هزینه‌ی ویزا و مبلغ ترانسفر و بهای اقامت در هتل را ترکیب می‌کنند و در قالب یک «بسته‌ی مسافرتی» به مشتریان خود عرضه می‌کنند.

همه‌ی این‌ها در ادبیات مدیریت بازاریابی با عنوان استراتژی باندلینگ (Bundling Strategy) یا فروش مجموعه‌ای از محصولات شناخته می‌شوند.

مثل بسیاری از موضوعاتی که در بازاریابی مطرح می‌شوند، درباره‌ی باندلینگ هم حکم‌های قطعی وجود ندارد و طراحی بسته‌هایی از محصولات و قیمت‌گذاری آن‌ها، بیشتر تابعِ تشخیصِ بازاریابان و طراحان محصول است.

بنابراین در درس حاضر هم قصد نداریم توصیه‌ها و تجویزهایی را در زمینه‌ی باندلینگ ارائه دهیم. بلکه صرفاً می‌خواهیم به شرح کلی این مفهوم و مرور نکات و توضیحاتی درباره‌ی آن بپردازیم.

تعریف باندلینگ چیست؟

بسیاری از کسب و کارها، بیش از یک کالا یا خدمت را عرضه می‌کنند. اگر این کسب و کارها تصمیم بگیرند تعدادی از کالاها و خدمات خود را در قالب یک «بسته» به مشتریان عرضه کنند، اصطلاحاً گفته می‌شود که از استراتژی Bundling استفاده کرده‌اند.

بعضی از مثال‌های باندلینگ را در ابتدای درس مطرح کردیم. به عنوان یک مثال دیگر، می‌توان به بسته‌هایی که اپراتورهای تلفن همراه به مشتریان اعتباری خود عرضه می‌کنند اشاره کرد.

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به درس‌های مدیریت بازاریابی  برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به درس‌های بازاریابی، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مذاکره

  ارزش آفرینی

  تصمیم گیری

  دیجیتال مارکتینگ

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

تمرین و مشارکت در بحث

تجربه‌ی شما از باندلینگ چیست؟ به عنوان مشتری، موفق‌ترین نمونه‌ی باندلینگ که به ذهن‌تان می‌رسد و شما را راضی کرده چه بوده است؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    روح الله یعسوبی ، حسن کشاورز فضل ، عــــــــــبدالله ، محمد وفایی ، تهمینه محمد علی زاده

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت بازاریابی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت بازاریابی

قوانین کامنت گذاری در متمم

13 نکته برای استراتژی باندلینگ (Bundling) | فروش مجموعه‌‌ای از محصولات

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : صبا شباهنگ

  توی سال کنکور، وقتی توی سایت های آموزشی دنبال مطلبی می گشتم، معمولا چشمم به بسته هایی می خورد که سری خاصی از کتاب های تست جامع تمام درس های یک رشته "غالبا ریاضی یا تجربی" رو با هم ارائه می داد، یک قیمتی رو زیرش نوشته بود و بعد خط زده بود و قیمت کمتری نوشته بود که مثلا خیلی پیشنهاد استثنایی هستش. از نوع ترکیبی هم بود چون می شد جدا هم بری بخری. در مورد انسانی، احتمال خرید کتاب کار ادبیات از کتاب کار تاریخ بیشتره. با این روش، ترغیب می شدی که همه رو با هم بخری و به اصطلاح خودتو راحت کنی، از طرفی کتاب کار های کم طرفدار انتشاراتی هم به فروش می رفت.

  توی صفحه 11 این کتاب که در مورد روان شناسی فروش هست، خریداران رو به 3 دسته تقسیم کرده؛ یک دسته کسایی هستن که واقعا به سختی خرید می کنن و به اصطلاح "محافظه کار" هستند. نوشته شده بود که این افراد ترجیح میدن پول بیشتری برای یک مجموعه خدمات و/یا کالا پرداخت کنن تا این که جدا جدا بخرن و مجبور باشن چند دفعه "کارت بکشن". انگار که بخوای یک دندون لق رو سریع بکشی که دردت نیاد تا این که روز ها باهاش بازی کنی تا یواش یواش شل بشه و راحت از جاش دربیاد.

  یک مثال دیگه از این روش باندلینگ رو از موسسه ای که خدمات آزمون های آزمایشی رو به مدرسه ما ارائه می داد به یاد دارم. این موسسه می گفت (شما با پرداخت این مقدار پول، تنها آزمون های ما رو دریافت نمی کنین، بلکه خدمات انتخاب رشته برای بعد از کنکور، دسترسی به بانک سوال در طول سال، تخمین رتبه بعد از هر آزمون و لایو های مشاوره ای هم دریافت می کنین.)

  یه مثال از سازمانی که به نظرم این کار رو داره اشتباه انجام می ده و یک سری از مشتری هاش رو می پرونه، اپراتور های تلفن همراه هستن که به زور میخوان مثلا 500 دقیقه مکالمه ی رایگان و 100 تا مسیج رایگان رو بندازن بهت در کنار اینترنتی ک خودت درخواستشو داری، و بیخودی هزینه رو میبرن بالا؛ در حالیکه خیلی از افراد هستن که این همه تماس رو لازم ندارن و هفته ای 5بار هم با گوشیشون تماس نمی گیرن!

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .