Menu


ارزش برند


ارزش برند هیوندای در مقایسه با بنز و بی ام و

در ادامه بحثهای برند و برندسازی، یکی از بحث‌های مهمی که همواره مورد توجه قرار می‌گیرد «تعیین ارزش برند» است. سایت ادموندز زمانی در کنار تصویر جنسیس کوپه نوشته بود: «ماشین زیبایی با مشخصات فنی مناسب است که قیمتش بسته به لوگوی پشت آن می‌تواند از ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار دلار تغییر کند». نمونه‌هایی از این دست کم نیست.

سالهاست در مورد ارزش برند صحبت می‌شود. دانشمندان مختلف تعاریف مختلفی را از نحوه محاسبه ارزش برند ارائه کرده‌اند. مدل Keller و  مدل Aaker نمونه‌هایی از این مدل‌ها هستند. توضیحات کلی Aaker در مورد ارزش برند را می‌توانید در پستی که در وبلاگ Prophet منتشر کرده است مطالعه کنید.

موسسه‌ی Interbrand هر سال گزارشی از صد برندی که بالاترین ارزش‌ را دارند ارائه می‌دهد. آخرین گزارش این شرکت را می‌توانید به صورت تصویری در اینجا ببینید.

فهرست ارزش برند شرکتها در سال ۲۰۱۳

مستقل از اینکه برای ارزیابی ارزش برند به سراغ کدام مدل برویم، باید به دو نکته مهم توجه داشته باشیم:

نخست اینکه که فاکتورهای متعددی در ارزش برند موثر هستند که بسته به نوع برند، اهمیت و سهم هر کدام از این فاکتورها تغییر می‌کند. بنابراین نمی‌توان به صورت مطلق در مورد میزان اهمیت هر یک از این عاملها بحث کرد.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

علاوه بر فاکتورهای فوق، فاکتورهای متعدد دیگری هم وجود دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. مسیر نوشته‌های برند و برندسازی قرار است به تحلیل بهتر برندها و ارائه‌ی متد برای برندسازی اثربخش منتهی شود…

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    بهاره بیات ، مریم کلاهدوز ، جلال مقربی ، حنانه حاجی سید جوادی ، هستی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری برند و برندسازی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه برند و برندسازی

قوانین کامنت گذاری در متمم

23 نکته برای ارزش برند

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : ضیاء شیخ الاسلامی

  سایت forbes آخرین رده بندی ارزشمندترین برندهای جهان رو برای سال 2015 ارائه کرده است:
  The World's Most Valuable Brands

  نکته اول: تغییر قابل توجه در این رده بندی، جهش برند Microsoft از رده‌ی 5 (در سال 2014) به رده‌ی 2 در سال 2015 می‌باشد. می‌توان حدس زد جابجایی در سمت مدیر عاملی شرکت Microsoft در سال 2014 و همسو بودن اندیشه‌های مدیر عامل فعلی با تکنولوژی روز تاثیر به سزایی در این جهش داشته باشد.
  نکته دوم: همچنین سایت forbes میزان هزینه‌ای که هر یک از برندها برای تبلیغات صرف کرده‌ است را بیان کرده، که در بین 3 برند اول، هر چقدر ارزش برند بالاتر بوده، میزان سرمایه‌گذاری برای تبلیغات کمتر بوده است. (البته برند 4 ام نیز چنین است، اما مقایسه‌ی این برند با سه برند اول چندان معقول نیست.)

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .