Menu


ارتباط غیر رسمی چیست؟ با شبکه ارتباطات غیررسمی در سازمان چه باید کرد؟


شایعه چیست؟ با شایعه پراکنی چه باید کرد؟

کارشناس واحد مالی، هنگام ناهار در گفتگو با مدیر تولید به او خبر می‌دهد که شرکت به‌شدت در تأمین منابع مالی مشکل دارد و بعید است آخرین سفارش خرید، طی دو ماه آتی اجرا شود.

منشی مدیرعامل با یکی از اعضای تیم فروش صحبت می‌کند و به او می‌گوید که شنیده قرار است الگوی پرداخت پاداش را تغییر دهند.

مدیر مارکتینگ به تیم خود می‌گوید که شنیده قرار است طراحی کمپین تبلیغاتی جدید را برونسپاری کنند. اما تأکید می‌کند که هنوز خود مدیرعامل این مسئله را مستقیم به او نگفته است.

همه‌ی این‌ها نمونه‌هایی از ارتباطات غیر رسمی در محیط کارند. ارتباطاتی که در چارچوب چارت سازمانی نیستند و تعامل‌هایی که در شرح وظایف افراد، گنجانده نشده‌اند.

معمولاً مدیران، شبکه ارتباطات غیر رسمی (grapevine) را چندان دوست ندارند. اما به تدریج یاد می‌گیرند این واقعیت را بپذیرند که ارتباط غیر رسمی، اگر چه گاهی کم‌رنگ می‌‌شود، اما هرگز از بین نمی‌رود.

شبکه ارتباط غیر رسمی چیست؟

مطالعه و تحقیق درباره‌ی ارتباطات غیر رسمی سازمانی در نیمه‌ی قرن بیستم توسط کیس دیویس (Keith Davis) و گوردون آلپورت (Gordon Allport) آغاز شد و بعدها توسط افراد دیگری ادامه پیدا کرد (+/+).

بر اساس این مطالعات، می‌توانیم شبکه ارتباط غیر رسمی را به صورت زیر تعریف کنیم:

شبکه ارتباطات غیر رسمی شبکه‌ای از رابطه‌هاست که در سازمان میان افراد مختلف وجود دارد، اما در چارت سازمانی و شرح وظایف آن‌ها پیش‌بینی نشده است.

در این شبکه، انواع اطلاعات، خبرها و شایعات رد و بدل می‌شوند و سرعت پیام‌رسانی در آن معمولاً بسیار سریع‌تر از شبکه ارتباطات رسمی سازمانی است.

کانال‌های ارتباط غیر رسمی می‌توانند به شکل افقی، عمودی یا قطری باشند:

 • افقی: میان افراد هم‌رده در یک یا چند دپارتمان
 • عمودی: میان یک نفر با فرد پایین‌دستی یا بالادستی خودش
 • قطری: میان فردی از یک دپارتمان با فرد دیگری در سطحی متفاوت از یک دپارتمان دیگر

برخی از ویژگی های شبکه ارتباطات غیر رسمی

ویژگی‌های بسیاری را می‌توان برای شبکه ارتباطات غیر رسمی برشمرد که در این‌جا برخی از مهم‌ترین آن‌‌ها را با هم مرور می‌کنیم (+/+/+):

محدودیت در دسترسی به مجموعه‌ی رفتار سازمانی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های رفتار سازمانی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

اعضای ویژه‌ی متمم علاوه بر دسترسی به درس‌های رفتار سازمانی به مجموعه‌ی گسترده‌ای از درس‌ها به شرح زیر دسترسی پیدا می‌کنند:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

 شخصیت شناسی

  کار تیمی

  مذاکره

  دوره MBA (مطالعه‌ی منظم همه‌ی درس‌ها)

تمرین و مشارکت در بحث

تجربه‌ی شما از شبکه های ارتباط غیر رسمی در محیط کار چه بوده است؟ اثرات مخرب آن‌ها بیشتر بوده یا اثرات سازنده‌شان؟

آیا مدیران‌تان توانسته‌اند سیاست‌هایی را به کار گیرند که این شبکه‌ها، سازنده‌تر و موثرتر باشند؟ یا اگر خودتان در جایگاه مدیر بوده‌اید، با این شبکه‌ها چه کرده‌اید؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    عاطفه اکبری ، مجید مرادی ، محمد صباحی بیدگلی ، مرضیه مصلی نژاد ، عــــــــــبدالله

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مبانی رفتار سازمانی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مبانی رفتار سازمانی

قوانین کامنت گذاری در متمم

15 نکته برای ارتباط غیر رسمی چیست؟ با شبکه ارتباطات غیررسمی در سازمان چه باید کرد؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : پرويز دارستان

  به تجربه برایم ثابت شده موارد زیر هم باعث تشدید ارتباطات غیر رسمی و هم باعث تشدید حجم اخبار منفی در آن میشود:

  1- نشنیده شدن دغدغه های کارمندان از سمت مدیران بالایی. هر چقدر مدیران بالایی به خصوص مدیرعامل بهتر بتوانند صحبت های کارمندان را بشنوند, در این حوزه بیشتر عامل باشند تا واکنشی. یعنی خود, کارمند را وادار به گفتن کنند نه اینکه هر وقت احساس فشار کرد خود را در اتاق مدیر تخلیه کند. در این صورت حجم ارتباطات غیر رسمی تا حد زیادی کم میشود.

  2- نظام پاداش دهی نامناسب. اگر نظام پاداش دهی درست و بر اساس میزان کارامدی و تلاش چیده نشده باشد, این مسئله میتواند به یک منبع قوی تولید صحبت های غیر رسمی تبدیل شود چرا که بیان مسائل مالی معمولا در حوزه رسمی سخت است.

  3- وجود افراد بی مسئولیت در تیم. اگر مدیر افرادی که مسؤلیت پذیر نیستند را به هر دلیلی از جمله ترس از اخراج در تیم قبول کند تقریبا بیشتر گلایه افراد مسئولیت پذیر به کانال غیر رسمی منتقل میشود.

  4- گردش اطلاعات در سازمان. منهای یک سری اطلاعات طبقه بندی شده هر چه بیشتر تصمیمات سازمان و دلایل اتخاذ تصمیمات و چشم انداز سازمان به صورت شفاف برای کارمندان بیان شود به کاهش صحبت های غیر رسمی منجر میشود.

  البته دلایل دیگری هم هستند اما به نظر من اگر مدیران یک سازمان این 4 مورد را عملی کنند سطح ارتباط غیر رسمی را به سطح بی ضرری برای سازمان رسانده اند.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .