Menu


ادوارد هال و ارتباطات میان فرهنگی


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۷۱۰۶۸

این درس به معرفی ادوارد هال اختصاص یافته است.

بخشی از درس، به زندگی هال پرداخته و بخشی دیگر نیز، مبانی فکری و تألیفات او را معرفی کرده است.

اگر در حال مطالعه‌ و مرور کلی مباحث زبان بدن و ارتباطات غیرکلامی هستید، مطالعه‌ی این درس ممکن است برایتان خسته‌کننده باشد و می‌توانید از روی آن عبور کنید.

اما اگر قصد دارید این شاخه را به شکل عمیق و جدی بشناسید‌ (مثلاً در حدی که یک مدرس زبان بدن لازم دارد) بهتر است این درس را بخوانید.

ادوارد تی هال - متخصص ارتباطات میان فرهنگی

ادوارد هال (یا به شکل کامل‌تر: ادوارد تی. هال) در بیرون فضای دانشگاهی به اندازه کسانی مانند پل اکمن، آلبرت محرابیان و مارشال مک لوهان شناخته شده نیست.

اما جایگاه او در توسعه فرهنگ شناسی، ارتباطات میان فرهنگی و نیز دانش ارتباطات غیرکلامی، با بزرگانی که نام بردیم کاملاً‌ قابل مقایسه است.

در ادامه ضمن معرفی بیشتر ادوارد هال (Edward T. Hall) خواهیم دید که به چه علت در ابتدای درس، از میان دانشمندان بزرگ دوران اخیر، به اکمن، مهرابیان و مک لوهان اشاره کرده‌ایم.

هم‌چنین خواهیم دید که به چه علت وی را بنیان گذار حوزه‌ی ارتباطات میان فرهنگی می‌نامند.

ادوارد هال کیست؟ چند جمله به سبک زندگی نامه

ادوارد هال در اوایل جنگ جهانی اول (۱۹۱۴) به دنیا آمد و در سن ۹۵ سالگی (سال ۲۰۰۹) درگذشت.

هال در زمینه‌ی انسان شناسی، فرهنگ و ارتباطات میان فرهنگی تحصیل و تدریس کرد و در طول مدت تدریس، دانشجویان دانشگاه‌های بسیاری (از جمله دانشگاه نورث وسترن، هاروارد و ایلی نویز) این فرصت را داشتند که در کلاس‌های درس او حاضر شوند.

با وجودی که بخش مهمی از فعالیت حرفه‌ای هال به آموزش دیپلمات‌ها اختصاص داشت، اما همواره کوشید در فضای آرام تدریس و تحقیق، تنفس کند.

کلاس‌های دوستانه و غیررسمی سال‌های پایانی عمرش در سنتا فِی (Santa Fe) و روایت‌ها و اشاراتی که خود در زندگی نامه‌اش (انسان شناسیِ زندگیِ روزمره) مطرح می‌کند، به خوبی نمایش‌دهنده‌ی این ترجیح است (او از سال ۱۹۷۷ دوران بازنشستگی خود را آغاز کرد).

با وجودی که جزو متأخرین محسوب می‌شود و تنها حدود یک دهه از مرگ او گذشته است، به سختی می‌توانید عکس و فیلمی از او در اینترنت بیابید. آن هم برای فردی که به جرأت می‌توان گفت  اگر کتابی درباره ارتباطات غیرکلامی و روابط میان فرهنگی منتشر شود و در جایی از مباحث از او نام نبرد، کتابی ناقص و نارسا است. 

نقش ادوارد هال در توسعه ارتباطات غیرکلامی

اگر بخواهیم دو کتاب را در قرن بیستم نام ببریم که تقریباً راه را برای بحث ارتباطات غیرکلامی و زبان بدن در دهه‌های بعد هموار کردند، باید به دو عنوان زیر اشاره کنیم:

  • کتاب Silent Language یا زبان خاموش نوشته‌ی ادوارد تی. هال (سال ۱۹۵۹ و نسخه‌ی تکمیل‌تر آن ۱۹۷۳)
  • کتاب Silent Messages یا پیامهای خاموش نوشته‌ی آلبرت محرابیان (سال ۱۹۷۲)

ممکن است با دیدن سال انتشار کتاب‌ها، احساس کنید که با نوشته‌هایی ابتدایی و قدیمی مواجه هستید. اما با مطالعه‌ی آن‌ها به نتیجه می‌رسید که آن‌چه امروز در بسیاری از کلاس‌های زبان بدن در سراسر جهان تدریس می‌شود، نه شکل کامل‌تر این مباحث، بلکه بخش‌های کوچک و ناقص و منتخب مطالب این کتابهاست.

این ویژگی خصوصاً در مورد کتابهای ادوارد هال صدق می‌کند.

کتاب زبان خاموش عمدتاً بر اساس تجربیات و مطالعات هال در انستیتو خدمات بین الملل یا Foreign Services Institue (که معمولاً به اسم FSI شناخته می‌شود) تدوین و تألیف شده است.

در معرفی درس ارتباطات غیرکلامی توضیح دادیم که این دانش را می‌توان به سه حوزه‌ی کلی تقسیم کرد: زمان / فضا / بدن

از حوزه‌ی بدن که بگذریم، می‌توانیم بگوییم ادوارد هال در توسعه‌ی دو بخش دیگر (ارتباطات غیرکلامی و مباحث میان فرهنگی مرتبط با فضا و زمان) نقشی کلیدی و انکارناپذیر داشته است.

اصطلاحات منوکرونیک (تک زمانی) و پلی کرونیک (چند زمانی)، بحث اهمیت حاشیه و زمینه در ارتباطات (Context)، فضای شخصی و اجتماعی افراد و مدل کوه یخی برای شرح فرهنگ، تنها بخشی از اصطلاحات، مفاهیم و نظریه‌هایی هستند که او به دانش فرهنگ و ارتباطات، افزوده است.

به بیان دیگر، اگر از میان اهدافی که به عنوان هدفهای یادگیری ارتباط غیرکلامی مطرح کردیم، شما جزو گروهی هستید که به جنبه‌های بین فرهنگی علاقه دارید، منطقی است مطالعه‌ی خود را با شناخت بیشتر ادوارد هال و دیدگاه‌ها و نظریه‌های او آغاز کنید.

توضیح: اگر فایل صوتی مدیریت توجه را گوش داده باشید، احتمالاً مفاهیم منوکرونیک و پلی کرونیک را در آن‌جا شنیده‌اید و به خاطر دارید.

برخی از دیدگاه های ادوارد هال

ما در آینده در درس‌های متعددی به سراغ ادوارد هال و آموزه‌هایش خواهیم رفت.

بنابراین، آن‌چه در این‌جا اشاره می‌شود، صرفاً مقدمه‌ای است که ذهن شما را برای حرف‌های او آماده کند و قرار نیست فعلاً با هدف یادگیری، صحبت‌های او را بخوانیم و بشنویم.

سه‌گانه ادوارد هال در فرهنگ، رفتار و ارتباط غیرکلامی

برخی از مطرح‌ترین کتابهای ادوارد هال

ادوارد هال بیش از بیست کتاب تألیف کرده است که می‌توان گفت در میان آن‌ها، پنج کتاب زیر، شناخته شده‌تر هستند: اتوبیوگرافی ادوارد هال: انسان شناسی زندگی روزمره (An Anthropology of Everyday Life) زبان خاموش (The Silent Language) فراتر از فرهنگ (Beyond Culture) بعد پنهان (The Hidden Dimension) رقص زندگی: بعد دیگر زمان (The Dance of Life)

محدودیت در دسترسی کامل به درس‌ها

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مذاکره و زبان بدن برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

البته با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

ضمناً شاید بهتر باشد از میان درس‌ها مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مهارت ارائه و سخنرانی

  مهارتهای ارتباطی | تحلیل رفتار متقابل

  شخصیت شناسی | خودشناسی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مهناز علیخانی ، داود شاکری ، آرینا آقاجانپور ، صبا نجارپیشه ، حسین اخروی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

یک نکته برای ادوارد هال و ارتباطات میان فرهنگی

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .