Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


روزنامهٔ فردا | اگر اخبار فردا را می‌دانستیم چه می‌شد؟


اخبار فردا - روزنامه فردا

مجموعه درس‌هایی که با عنوان تجربهٔ ذهنی در متمم منتشر می‌شوند، یک ویژگی مشترک دارند: همهٔ آن‌ها ما را وادار می‌کنند دنیا را به شکلی که عادت نداریم و ندیده‌ایم، ببینیم.

این کنار زدن حجاب عادت، باعث می‌شود ذهن‌مان از روزمرگی فاصله بگیرد و به جای این که با تحلیل‌های جاافتاده و تکراری، از زیر بار اندیشیدن فرار کنیم، لحظاتی مجبور شویم دنیا را جدی‌تر و عمیق‌تر ببینیم. به همین علت، در تمرین‌های تجربه ذهنی، واقعی یا خیالی بودن مسئله‌‌های پیش روی‌مان مهم نیست، بلکه ناآشنا بودن آن‌‌هاست که اهمیت دارد.

فهرست همهٔ تجربه‌های ذهنی‌ای را که تا کنون در متمم مطرح شده‌اند می‌توانید در صفحهٔ زیر ببینید:

تجربه‌های ذهنی

دانستن از فردا مانع آمدن فردا می‌شود

احتمالاً نام کِنِت بولدینگ را شنیده‌اید؛ دانشمندی که به خاطر حرف‌ها و نوشته‌هایش دربارهٔ سیستم و تفکر سیستمی شناخته می‌شود. از بولدینگ نقل شده است که:

اگر می‌توانستیم امروز روزنامه فردا را ببینیم، فردا هرگز اتفاق نمی‌افتاد

این جمله را راسل اکاف از بولدینگ نقل کرده است؛ زمانی که از او خواستند نظرش را دربارهٔ آینده بنویسد و بگوید آینده را چگونه می‌بیند (+). اکاف توضیح دیگری را هم به جملهٔ بولدینگ اضافه کرده است: «اگر آینده شفاف پیش چشم‌مان قرار بگیرد، گام‌‌هایی برخواهیم داشت تا از وقوع آینده جلوگیری کنیم.»

او توضیح بیشتری نمی‌دهد و نمی‌گوید که منظورش از این حکم چیست، اما در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که هیچ علاقه‌ای به پیش‌بینی آینده ندارد:

متأسفانه، چنان که می‌دانید، من هیچ علاقه‌ای به پیش‌بینی آینده ندارم.
ساختن آینده [را بیشتر دوست دارم]، با انجام اقدام‌های مناسب در زمان حال.

مشخصاً می‌توان گفت اکاف ترجیح می‌دهد مخاطبش به جای درگیر شدن با خیال‌پردازی منفعلانه دربارهٔ آینده، گامی فعالانه در مسیر ساختن آینده بردارد. این حرف بسیار شبیه جمله‌ٔ منسوب به دراکر است که «بهترین راه پیش‌بینی آینده، ساختن آن است.»

جدا از این موضع‌گیری شفاف اکاف بر ضد پیش‌بینی‌کنندگان آینده، چندان مشخص نیست که منظور او از این که «اگر آینده را بدانیم، می‌کوشیم مانع وقوع آن شویم» چیست. اما این جمله که او از بولدینگ نقل کرده و خودش هم آن را تأیید می‌کند، می‌تواند فرصتی ارزشمند برای خلق یک تجربهٔ ذهنی باشد.

روزنامهٔ فردا چه تأثیری بر امروز می‌گذارد؟

دسترسی کامل به این مطلب برای اعضای ویژهٔ متمم امکان‌پذیر است.

پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  استراتژی | کارآفرینی | مدل کسب و کار | برندسازی

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی | هوش هیجانی |تسلط کلامی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری | تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  کوچینگ | مشاوره مدیریت | کار تیمی | کاریزما

  عزت نفس | زندگی شاد | خودشناسی | شخصیت شناسی

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ | سئو | ایمیل مارکتینگ

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

حتماً به این نکته توجه دارید که ما از یک داستان فرضی حرف می‌زنیم که بسیاری از جنبه‌های آن هم به شکل دقیق، تعریف نشده است. یعنی ممکن است تفسیر شما از این تجربهٔ ذهنی با تفسیر دوستان دیگر فرق داشته باشد. حتی در مورد سوال‌ها هم ممکن است سلیقهٔ متفاوتی داشته باشید و ترجیح بدهید به سوالات دیگری که در این‌جا نیامده فکر کنید. شاید این تجربهٔ ذهنی، سناریوهای دیگری را در ذهن‌تان تداعی کند.

غرض صرفاً تمرین فکر کردن، خیال‌پردازی و فاصله گرفتن از مفروضات متعارف است. بنابراین، به هر شکل که می‌پسندید،‌ به این سوال‌ها یا سوالات مشابهی که در ذهن‌تان شکل گرفته فکر کنید و پاسخ آن‌ها را – اگر دوست داشتید – برای دوستان‌تان بنویسید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محمدرضاضامنی ، مهدی رنجبری ، محمد موسوی ، محمد مالمیر ، مهناز تاجیک

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تفکر استراتژیک به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تفکر استراتژیک
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۶ نظر برای روزنامهٔ فردا | اگر اخبار فردا را می‌دانستیم چه می‌شد؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هدی سلطانی

  در مجموع من یاد یک پست از ست گادین افتادم: the delay.
  (https://seths.blog/2022/05/the-delay/)
  ست گادین میگه که گاهی ما آدم ها با مقوله ی گذشت زمان مشکل داریم و بهش بی توجهیم.اگر کارآفرینان آزادی، رضایت و خشنودی مشتری رو یک هفته بعد از شروع پروژه اشون تجربه میکردن احتمالا افراد بیشتری کارآفرینی رو شروع و امتحان میکردن. و بعد در ادامه میگه که هنر و چالش ما بیشتر در اینه که فاصله های زمانی رو در نظر داشته باشیم و بشناسیم اش.

  من خودم روزنامه ی فردا رو نمی خرم چون میدونم فردا چی میشه و از روتین ام آگاهم و نتایج کارهام رو هم میتونم پیش بینی کنم. اگر اتفاق غیر منتظره ای هم بیوفته ازش استقبال میکنم و خودم رو باهاش تطبیق میدم اما روزنامه ی ده سال بعد رو حتما میخرم. چون قاعده ای که این روزا دارم رعایت اش میکنم اینه که بیشتر از اینکه دنبال نتایج خاص باشم دنبال برداشتن قدم های درست باشم. فردای من اختلاف کمی با امروزم داره اما ده سال بعدم احتمالا خیلی متفاوته و دونستن ده سال بعده که بهم ایده میده امروز رو چطور زندگی کنم یا چطور عوض اش کنم.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .