Menu


سوال‌های خوب و جواب‌هایی که دوست‌شان نداریم (دن اریلی)


پدیده اجتناب از پاسخ

ما در متمم هر از چندگاهی، به بهانه‌های مختلف به سراغ دن اریلی می‌رویم و برخی از سوال‌هایی که در رسانه‌ها در گفتگو با او مطرح می‌شوند را مرور می‌کنیم.

همه‌ی سوال‌هایی را که تا کنون در این قالب در متمم بررسی کرده‌ایم می‌توانید در اینجا ببینید.

این بار هم قصد داریم پرسش و پاسخ دیگری را مرور کنیم.

موضوع این بحث در ظاهر به گرمایش زمین مربوط است. اما در ادامه خواهیم دید که دن اریلی، پاسخی عمومی‌تر مطرح می‌کند که می‌تواند در جنبه‌های دیگر زندگی ما نیز مورد توجه و استفاده قرار بگیرد:

دن عزیز.

چطور ممکن است عده‌ای بحث گرمایش زمین را به عنوان مهم‌ترین چالش بشر مطرح کنند و عده‌ای دیگر آن را یک مسئله‌ی بسیار کوچک و کم‌اهمیت قلمداد کنند؟

چرا جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها بر سر این موضوع، تا این حد اختلاف نظر دارند؟ در حالی که هر دو گروه، داده‌ها و گزارش‌های مشابهی در اختیار دارند.

آیا واقعاً باورهای ما می‌تواند تا این حد در خواندن و برداشت ما از نتایج و مطالعات علمی، تاثیر داشته باشد و سوگیری ایجاد کند؟

پاسخ دن اریلی:

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

درس اجتناب از پاسخ (راه حل‌های دوست‌نداشتنی) برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این درس، به سایر بحث‌هایی هم که تحت عنوان #ایده متمم مطرح می‌شوند دسترسی پیدا می‌کنید.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، ما فکر می‌کنیم با توجه به علاقمندی شما به موضوع دیجیتال، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

 پرسش‌ها و پاسخ‌ها (دن اریلی)

 مدیریت تعارض

 تصمیم گیری

تمرین:

آیا در زندگی روزمره و شغلی خودتان، پیش آمده که به خاطر دوست نداشتن راه حل یا اجتناب از راه حل، خودتان یا اطرافیان‌تان را قانع کنید که اصل مسئله آن‌قدرها هم مهم و بزرگ و جدی نیست؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سعید میربرون ، زهره ، گروه متمم ، مهدی رجبی ، مهرداد غلامی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

76 نکته برای سوال‌های خوب و جواب‌هایی که دوست‌شان نداریم (دن اریلی)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شهرزاد

  دقیقاً جدیدترین و بارزترین موردی که الان در این زمینه به یاد میارم، در مورد وبلاگم هست.

  درمورد تم و شکل ظاهری سایت - که یک زمانی برام جالب بود، اما دیگه به مرور، جذابیت و کارایی اش رو - گذشته از برای مخاطبانم - حتی برای خودم هم ازدست داده بود؛ من برای اجتناب از راه حل که شامل وقت گذاشتن و صرف انرژی و زمان لازم برای پیدا کردن یک تم مناسب میشد که بتونه مورد پسند و دلخواه خودم باشه و همچنین قادر باشه حس بهتری به مخاطبانم ببخشه، و بعد از اون، کار کردن روی این تم جدید با تمام جنبه ها و امکانات ناشناخته اش، مدام سعی می کردم به اجتناب از پاسخ، رو بیارم و خودم رو (و شاید همچنین اطرافیان و مخاطبانم رو) قانع و متقاعد کنم که همین تم و قالب و همین امکانات، برای وبلاگم خوب و کافی و مناسب هست و به عبارت بهتر "اصل مسئله آن قدرها هم بزرگ و جدی نیست." تا مجبور نشم وارد یه چالش جدید و ناشناخته، و ربودن زمان از برنامه های دیگه و اختصاص دادن زمان برای اینکار بشم.

  اما، تجربه - چه در این زمینه و چه در زمینه های مشابه دیگری که از زندگیم به یاد میارم - بهم نشون داده که در اکثر موارد، اجتناب از «اجتناب از پاسخ» و به استقبالِ راه حل رفتن، چه راه ها و فرصت ها و امکانات و شگفتی های جدیدی رو میتونه فراروی آدمی قرار بده.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .