Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
اثرات نامطلوب کم خوابی (قسمت دوم)


عوارض کم خوابی

قبلاً مطلبی در مورد اثرات نامطلوب کم خوابی منتشر کردیم. در اینجا به سایر موارد می‌پردازیم.

کم خوابی می‌تواند به سردرد منتهی شود (منبع اول و منبع دوم). البته این مسئله‌ای نیست که به تازگی مورد توجه قرار گرفته باشد. بیش از یک قرن است که پزشکان رابطه‌ی بین کم خوابی و بی خوابی و سردرد را به صورت جدی مورد توجه قرار داده‌اند.

کند شدن، عارضه دیگر ناشی از کم خوابی است (منبع اول و منبع دوم). زمانی که نمی‌توانیم به اندازه‌ی کافی بخوابیم، عکس ‌العمل‌های ما کند می‌شود. به شکل‌های مختلف این آزمایش انجام شده است که کسانی که دچار کم خوابی می‌شوند، حتی اگر کیفیت تصمیم‌گیری آنها کاهش پیدا نکند، سرعت تصمیم گیری آنها به صورت جدی کاهش پیدا می‌کند.

ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، از جمله دیگر عوارض کم خوابی است (منبع اول، منبع دوم). گاهی اوقات یک زخم باز جدی، در بدن شما، مشکلی به وجود نمی‌آورد و گاه ممکن است بدن حتی با یک زخم بسیار کوچک، نتواند در مقابل نفوذ میکروارگانیسم‌ها مقاومت کند. محرومیت از خواب می‌تواند سیستم دفاعی بدن را تضعیف کند. حتی یک شب نخوابیدن هم می‌تواند در این زمینه تاثیرات محسوس داشته باشد.

ریسک پذیری اقتصادی (منبع اول، منبع دوم) هم از فاکتورهای دیگری است که تحت تاثیر کم خوابی قرار می‌گیرد. اگر قصد دارید یک تصمیم اقتصادی جدی و مهم بگیرید، حتماً شب قبل به اندازه‌ی کافی بخوابید. حتی یک شب نخوابیدن، باعث می‌شود که تغییرات جدی در استراتژی تصمیم ‌گیری به وجود بیاید.

حتی ممکن است کسی که در حالت عادی تلاش می‌کند از الگوی محافظه‌کارانه باخت گریز تبعیت کند، مدل تصمیم گیری خود را به به الگوی تهاجمی سودگرا تغییر دهد.

کاهش اثربخشی واکسن‌ها (منبع اول، منبع دوم، منبع سوم) یکی دیگر از عوارض کم خوابی است. همانطور که می‌دانید مکانیزم عملکرد واکسن‌ها، ایجاد آنتی‌بادی یک ویروس خاص در بدن است. اما زمانی که کم خوابی داریم، به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی، تولید آنتی بادی‌ها کمتر می شود.

آزمایش در مورد واکسن هپاتیت A نشان داده است کسانی که بعد از واکسن زدن، مجبور شده‌اند شب بیدار بمانند و کار کنند، پس از چهار هفته، در بدن خود به اندازه‌ی نصف حالت عادی (کسانی که خواب منظم خود را در شب پس از واکسن هم به مدت هشت ساعت داشته‌اند) آنتی بادی هپاتیت A را داشته اند.

البته اجازه بدهید این را هم توضیح دهیم که در مورد واکسن آنفولانزا چنین اثری مشاهده نشده. بنابراین شاید اثر فوق،‌ به همه‌ی واکسن‌ها هم مربوط نباشد. اگر بخواهیم دقت و وسواس علمی را رعایت کنیم باید بگوییم که: نباید از خواب به عنوان یکی از عوامل مهم در اثربخشی واکسیناسیون غافل شد.

دیابت را هم می‌توان به عنوان یکی از تبعات کم خوابی مورد توجه قرار داد. (منبع اول، منبع دوم) بیداری بودن وقتی که بدن نیاز به خواب دارد،‌ در سیستم متابولیسم بدن اختلال ایجاد می‌کند که این خود می‌تواند خطر افزایش مقاومت در برابر انسولین را داشته باشد (این حالت pre-diabetes یا پیش دیابت نامیده می‌شود). حتی تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد مداخله‌های پزشکی برای افزایش خواب، می‌تواند منجر به کاهش ریسک دیابت شود.

چهار تحقیق مهم و معتبر روی افراد بالغ هم، نشان داده است که رابطه‌ی محکمی بین کم خوابی منظم و ریسک دیابت وجود دارد. البته منظور از رابطه، رابطه‌ی همبستگی است و نه رابطه‌ی علت و معلولی.

  لطفاً توجه داشته باشید که ما در متمم، تعداد و ترتیب درس‌ها و تقویم محتوا را بر اساس تعداد دوستان علاقه‌مند به هر درس، انتخاب و طراحی می‌کنیم.

بنابراین لطفاً پس از مطالعه‌ی این درس و هر درس دیگر در متمم، چند ثانیه وقت بگذارید و با علامت‌گذاشتن یا علامت نگذاشتن زیر هر درس، اولویت و ترجیحات خود را به ما اعلام کنید.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: زهرا سادات حسینی , محمد امین رضوانفز , ابراهیم , علیرضا سودمند , داود فرخ سامانی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری سبک زندگی من به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه سبک زندگی من

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

11 نکته برای اثرات نامطلوب کم خوابی (قسمت دوم)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هومن کلبادی

  با سلام به دوستای عزیزم
  با توجه به این مطلب و مطلب قبلی که دربارۀ بی خوابی و کم خوابی فرمودید ، و با عنایت به اینکه اینها بخشی از اثرات و عوارضِ بی خوابی و کم خوابی هستند ، فکر می کنم تا همین الان هم خداوندِ متعال خیلی به من لطف داشته که هنوز زنده هستم . از چند روز پیش که اولین مطلب رو با عنوان « اثرات نامطلوبی که به علت کم خوابی پدیدار میشوند » ارائه کردید ، تاثیراتِ این امر رو بیشتر و عمیق تر احساس می کنم و یاد خاطره ای نسبتاً نامربوط افتادم :
  روزی یک روستایی (مثل خودم) که چند مدتی در شهر بود ، به مقابل دادگستری رفت (پیش عریضه نویس هایی که با ماشینِ تایپ ، عریضه ها رو تایپ می کنن ) و به مرد تایپیستِ عریضه نویس گفت : " می خوام نامه ای که شرح حالِ خودم هست رو تایپ کنی و برای هم ولایتی هام بفرستم " . مردِ تایپیست هم مشغولِ تایپ کردن شد .
  مرد روستایی گفت : بنویس " اول که از روستا به سمتِ شهر میومدیم ، توی راه تصادف کردیم و از بین مسافرای داخل اتوبوس ، فقط من زخمی شدم و بیهوش و خونین و مالین ، به بیمارستان منتقل شدم . بعد از طی دورۀ درمان ، زمانی که داشتم از بیمارستان مرخص میشدم ، آسانسور بیمارستان سقوط کرد و دوباره با شکستگی در چند قسمت بدنم ، بستری شدم . بعد از دو ماه که ترخیص شدم ، به مسافرخونه رفتم و اونجا ، دزد همۀ دار و ندارم رو برد . بعد از دو روز با خانوادم تماس گرفتم ، فهمیدم که توی روستامون زلزله اومده و خیلی از بستگانم فوت کردن . . . " . نامه به پایان رسید . مرد روستایی رو کرد به تایپیست و گفت " حالا یک دور برام از روی چیزی که تایپ کردی ، بخون . مرد عریضه نویس شروع به خوندن کرد و در حالیکه می خوند ، مرد روستایی ، « زار زار » گریه می کرد !!! عریضه نویس بهش گفت "چرا گریه می کنی ، این ها رو خود تو گفتی و من نوشتم !!! " . مرد روستایی در حالی که گریه می کرد گفت : " من می دونستم بد بختم ولی حالا که تو اینا رو برام خوندی فهمیدم ، خیلی خیلی بدبختم " .
  پی نوشت : محمدرضای عزیز ، من می دونستم که به دلیل بی خوابی های مکرر و کم خوابی ، اوضاعم خرابه ولی حالا که شما این مطالب رو بیان کردین ، فهمیدم که اوضاع من « خیلی خیلی وخیم تر از اونیه که فکر می کردم » :-)
  پی نوشت نامربوط : یه کامنت توی روز نوشته ها نوشتم که اگر اجازه بِدن که به نمایش در بیاد ، پیشنهاد می کنم حتماً بخونیدش و لینک هاش رو ببینین
  ( http://www.shabanali.com/ms/?p=4731&cpage=1#comment-47544 )

  ارادتمند - هومن کلبادی

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .