Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


ائتلاف یعنی چه؟ | آیا معنی ائتلاف و اتحاد یکسان است؟


تفاوت ائتلاف و اتحاد چیست؟

حتماً تا کنون اصطلاح ائتلاف را شنیده‌اید. ائتلاف با بسیاری از واژه‌ها ترکیب می‌شود و اصطلاحات تازه می‌سازد: دولت ائتلافی، نیروهای ائتلاف، شورای ائتلاف، ائتلاف دو شرکت، ائتلاف سیاسی، ائتلاف انتخاباتی، ائتلاف اپوزیسیون‌های یک حکومت و ده‌ها ترکیب دیگر از این دست.

آشنایی با مفهوم ائتلاف برای کسانی که در زمینهٔ مدیریت، سیاست و استراتژی کار می‌کنند، ضروری است.

در این درس از سلسله درس‌های ظرافت‌های کلامی می‌خواهیم بگوییم ائتلاف یعنی چه و بعد از آشنایی با معنی ائتلاف، آن را با واژهٔ «اتحاد» که نزدیک به آن به نظر می‌رسد، مقایسه کنیم. امیدواریم بعد از این درس، تفاوت ائتلاف و اتحاد را به خاطر بسپارید و دیگر این دو اصطلاح را به جای یکدیگر به کار نبرید.

ائتلاف یعنی چه؟ آیا ائتلاف همان اتحاد است؟

در ادبیات روزمره، ما معمولاً ائتلاف و اتحاد را مترادف یکدیگر می‌دانیم و این جنس از معانی را برایشان در نظر می‌گیریم:

 • همراه شدن
 • یک‌دسته‌ شدن
 • قرار گرفتن در یک قالب

اما اگر در ادبیات سیاست، اقتصاد و مدیریت، این دو اصطلاح را با دو معنای متفاوت به کار می‌برند. اجازه بدهید ابتدا از معنی کلمه ائتلاف شروع کنیم و پس از آشنایی با معنی لغوی ائتلاف به سراغ کاربرد اصطلاحی آن برویم.

معنی ائتلاف

کلمه ائتلاف ریشهٔ عربی دارد. بر خلاف بعضی کلمات عربی که معنایشان در فارسی کاملاً‌ تغییر کرده، ائتلاف را در زبان فارسی تقریباً به همان معنایی می‌شناسند که اعراب می‌دانند و به کار می‌برند. در زبان انگلیسی هم واژه‌های Coalition و Alliance – بسته به فضای بحث و موضوع – به عنوان معادل ائتلاف در نظر گرفته می‌شود.

ائتلاف از ریشهٔ «الف» است؛ به معنای نزدیک کردن و نزدیک شدن و کنار هم قرار گرفتن. مثل واژهٔ اُلفت که ما در فارسی به کار می‌بریم (اُنس و اُلفت). کلمهٔ تألیف هم از همین ریشه است. مولف، کسی است که موضوعات مختلف را کنار هم می‌گذارد و در قالب کتاب به خوانندگان خود ارائه می‌دهد.

با این توضیح، وقتی از «ائتلاف سیاسی چند کشور» یا «ائتلاف چند شرکت» و یا «ائتلاف احزاب» حرف می‌زنیم، منظورمان این است که کشورها، احزاب و شرکت‌ها با یکدیگر توافق کرده‌اند که به هم نزدیک‌تر شوند و سیاست‌های همسو اتخاذ کنند.

نکتهٔ مهم در ائتلاف این است که پس از ائتلاف، همهٔ اعضای ائتلاف، شخصیت و هویت مستقل خود را حفظ می‌کنند. آن‌ها صرفاً‌ در پاره‌ای از موضوعات – که قبلاً با هم بر سر آن‌ها توافق کرده‌اند – همسو و هماهنگ می‌شوند.

هر یک از انواع ائتلاف می‌توانند انگیزهٔ متفاوتی داشته باشند. اما معمولاً یک یا چند مورد از موارد زیر را می‌شود از جمله انگیزه‌های تشکیل ائتلاف در نظر گرفت:

 • به اشتراک گذاشتن منابع، برای کاهش هزینه‌های دستیابی به خواسته‌ها و اهداف مشترک
 • بررسی دقیق‌تر تصمیم‌های هر یک از اعضای ائتلاف، با هدف کاهش هزینه‌ها و تبعات منفی آن تصمیم برای سایر اعضاء
 • مقابله با تهدیدهای مشترک
 • دستیابی به هدف‌های مشترکی که اهمیت‌شان از اختلاف‌های میان اعضا بیشتر است

معنی اتحاد

واضح است که اتحاد با واژه‌های واحد و وحدت هم‌ریشه است و آن را در زبان انگلیسی می‌توان به مفاهیمی شبیه Union و Unity و Unification نزدیک دانست. بنابراین وقتی از اتحاد حرف می‌زنیم، منظورمان یکی شدن است. یعنی همه گذشتهٔ خود و هویت خود را فراموش کرده و با یکدیگر یکی شده‌اند و در لباسی جدید و در قالب یک هویت واحد جدید فعالیت می‌کنند.

با توجه به این توضیح، می‌توان گفت ائتلاف یک تصمیم تاکتیکی است: ما با هم فرق داریم و هویت‌های متفاوتی داریم. اما فعلاً در راستای هدفی بزرگ‌تر با یکدیگر هم‌سو و هماهنگ می‌شویم.

اما اتحاد، یک تصمیم کلان و بلندمدت است: ما نمی‌خواهیم از هم جدا باشیم و قرار است یک هویت واحد بسازیم و زیر چتر آن به زندگی و فعالیت ادامه دهیم.

ائتلاف و اتحاد را می‌توان دو سر یک طیف دانست

همکاری‌ها را نمی‌توان به شکل سیاه و سفید یا صفر و یک، از جنس ائتلاف مطلق یا اتحاد مطلق دانست. ائتلاف و اتحاد را در شکل حدی آن،‌ می‌توان دو سر یک طیف در نظر گرفت:

ائتلاف چیست

به این مثال‌ها توجه کنید:

اتحادیهٔ اروپا یا European Union

کشورهای اتحادیه، هنوز هویت مستقل خود را حفظ کرده‌اند. بنابراین نمی‌توان گفت که «اتحاد» به قوی‌ترین شکل آن اتفاق افتاده است. اما به هر حال، هویت جدیدی هم شکل گرفته که به اسم اتحادیهٔ اروپا شناخته می‌شود. با همین عنوان در برخی سازمان‌های بین‌المللی حضور دارد و بسیاری از تعاملات میان کشورهای اتحادیهٔ اروپا، امروزه تعاملات داخلی محسوب می‌شوند. بنابراین، می‌شود گفت آن‌چه در اروپا اتفاق افتاده،‌ هر چند اتحاد کامل نیست، اما به اتحاد نزدیک‌تر است تا ائتلاف. به همین علت آن را اتحادیهٔ اروپا می‌نامیم و نه ائتلاف اروپا.

ایالات متحدهٔ آمریکا یا United Stated of America

در این‌جا هم هنوز ایالت‌ها تا حدی هویت مستقل دارند. اما چیزی به اسم دولت فدرال شکل گرفته و یک رئیس‌جمهور برای کل ایالت‌ها انتخاب می‌شود. در مقایسه با اتحادیهٔ اروپا، آن‌چه بین ایالت‌های آمریکا شکل گرفته، نمونهٔ کامل‌تری از اتحاد است.

دولت ائتلافی یا Coalition Goverment

در بسیاری از کشورهای جهان، دولت‌های ائتلافی بر سر کار هستند. این دولت‌ها معمولاً در شرایطی شکل می‌گیرند که هیچ حزبی قدرت مطلق ندارد. بنابراین چند حزب در کنار هم قرار می‌گیرند و دولت را تشکیل می‌دهند.

در این‌جا طی مدتی که دولت بر سر کار است، یک هویت واحد وجود دارد. اما هم‌چنان هویت مستقل احزاب حفظ شده و پس از پایان دورهٔ دولت، هر یک فعالیت مستقل خود را ادامه می‌دهند (چنان‌که در زمان استقرار دولت هم، احزاب هم‌چنان مستقل از یکدیگر کار می‌کنند).

پس آن‌چه در این‌جا اتفاق افتاده به ائتلاف نزدیک‌تر است.

اتحاد استراتژیک

فعالان حوزهٔ مدیریت به اصطلاح «اتحاد استراتژیک» بسیار علاقه دارند و مدام آن را به کار می‌برند. اما جالب این‌جاست که این اصطلاح را می‌توان یک غلط مصطلح دانست. اتحاد زمانی معنا پیدا می‌کند که شرکت‌ها هویت قبلی خود را رها کرده و هویت جدیدی شکل دهند (استراتژی خریداری و ادغام). اما آن‌چه به عنوان اتحاد استراتژیک می‌شناسیم، بیشتر از جنس اتخاذ استراتژی‌های هماهنگ است.

با این توضیح، اگر می‌خواهید وسواس به خرج دهید، منطقی‌تر است از اصطلاح ائتلاف استراتژیک استفاده کنید. چنان‌که در انگلیسی هم اصطلاح Strategic Alliance به کار می‌رود.

‌تذکر دربارهٔ اشتباه دیکته‌ای

در سال‌های اخیر که سهم محتوا‌های تصویری و صوتی مانند ویدئو و پادکست در خوراک رسانه‌ای جامعه بیشتر شده، مردم کلمات بسیاری را در گفتگوهای شفاهی خود به کار می‌برند که معنای آن‌ها را تا حد خوبی می‌دانند، اما با دیکتهٔ آن‌ها آشنا نیستند. ائتلاف هم یکی از این کلمات است.

متأسفانه در نوشته‌های آنلاین، به‌ویژه در شبکه های اجتماعی زیاد می‌بینیم که ائتلاف را به شکل اعتلاف نوشته‌اند (احتمالاً چون آن را جایی نخوانده‌اند، بلکه شنیده‌اند).

توجه کنید که کلمهٔ اعتلاف در فارسی به کار نمی‌رود و معنی اعتلاف در عربی هم «جستجوی خوراک و علف» است و معمولاً برای چارپایان به کار می‌رود. مثلاً می‌گویند گاو در حال اعتلاف است. بنابراین استفاده از اعتلاف در جمله‌بندی‌ها نه‌تنها نادرست است، بلکه می‌تواند معنای توهین‌‌آمیز هم داشته باشد: احزاب سیاسی این روزها در پی اعتلاف هستند!

ضمناً پیشنهاد می‌کنیم فهرست اشتباهات رایج در نگارش کلمات را هم چند وقت یک بار مرور کنید.

محدودیت در دسترسی کامل به درس‌های تسلط کلامی

دسترسی کامل به مجموعه درست‌های تسلط کلامی و چالش نوشتن برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است. البته با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته بررسی‌های آماری ما نشان می‌دهد که علاقه‌مندان درس‌های مجموعه درس‌های تسلط کلامی و چالش نگارش، معمولاً از درس‌های زیر بیشتر از سایر درس‌های متمم استقبال می‌کنند:

  مهارت ارائه و سخنرانی  |  فن بیان  |  عزت نفس

  تحلیل رفتار متقابل  |  مذاکره  |   زبان بدن

  کوچینگ   |   کاریزما   |   مهارت یادگیری

  شخصیت شناسی | خودشناسی | زندگی شاد

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سعید فعله گری ، مائده روشنعلی ، حسام ، سارا حق بین ، نسترن مهاجرانی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری آشنایی با کلمات و ظرافت‌های کلامی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه آشنایی با کلمات و ظرافت‌های کلامی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۲۹ نظر برای ائتلاف یعنی چه؟ | آیا معنی ائتلاف و اتحاد یکسان است؟

 1. مهدی گوهری ... گفت: (کاربر ویژه) من ۱۵۳۹ روز است که همراه متمم هستم.

  من فکر می‌کنم که در رابطه‌ای مثل ازدواج، ائتلاف و اتحاد دو سر یک طیف نباید باشن.

  بلکه در نمای داخلی بصورت ائتلاف و در نمای خارجی بصورت اتحاد باید ظهور کنه.

  نمای داخلی، ائتلاف:

  دو نفر، با دو هویت مستقل، دو نوع نگرش و تفکر، می تونن اهداف مشترک و مستقل از هم داشته باشن.

  نمای خارجی، اتحاد:

  یک خانواده، با تصمیمات متحد

   

  اگر خانواده رو بصورت دایره‌های تو در تو و لایه به لایه ببینیم؛

  در سطح (۱) /زوج

  و داخلی‌ترین دایره، دو نفر مستقل وجود دارن بصورت مرد و زن

  در لایه سطح (۲(۱)۲) /خانواده

  فرزندان در این لایه قرار می‌گیرن.

  فرزندان دارای شخصیت مستقل هستن. ولی تصمیمات پدر و مادر از لایه سطح ۱ بصورت متحد خارج میشه و به لایه ۲ میرسه.

  در اصل یکی از چالش‌های روابط زناشوهری به ویژه در فرهنگ ایرانی اینه که دو نفر متحد میشن و در هم ذوب میشن ( البته به ظاهر) و بعد خروجی به لایه فرزندان، تصمیمات مستقل و درهم. 

  پدر یه تصمیمی می‌گیره. مادر یه تصمیم دیگه.

  فرزند یا فرزندان هم این وسط در یک دوگانگی رشد می‌کنن و زن و شوهر ذوب شده در هم، به دنبال یارکشی و یارگیری و تشکیل تیم خودشون با فرزند یا فرزندان و لابی‌های پشت پرده و روابط مزخرفی که بیشترمون یا تحربه کردیم و یا در نزدیکان دیدیم.

  اصلا یک سوال خیلی قشنگ داریم که خیلی‌ها در مواجهه با یک خردسال می‌پرسن که ریشه در روابط قشنگی که در بالا گفتم داره:

  باباتو بیشتر دوست داری یا مادرتو!؟

  و اینجاست که (مثل او مجری دوزاری صداوسیما) جواب رندانه مادرتو رو باید به فرزندانمون یاد بدیم تا این سوال در نسلهای بعدی ریشه‌کن بشه.

 2. علی محمد افراسیابی گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۴ درس) من ۲۸۳۹ روز است که همراه متمم هستم.

   رمز پیروزی انقلاب اسلامی چه بود؟
  ایمان به خدا
  رهبری امام خمینی
  وحدت کلمه
  این سوال اکثر اوقات، سوال امتحان نهایی درس تاریخ در دوره ابتدایی و راهنمایی ما بود .در دوره نوجوانی، کم و بیش معنای دو واژه اول را تا حدودی درک میکردم اما معنای وحدت کلمه را هرگز نفهمیدم . وقتی از معلم تاریخ سوال میکردیم وحدت  کلمه یعنی چی ؟  اون بنده خدا هم بنا به فضای سیاسی و اجتماعی سالهای نخست پس از انقلاب  57  ترجیح میداد سخنی نگوید. میگفت وحدت یعنی یکی شدن و بعد مثال می زد مثل وحدت شیعه و سنی . یعنی موارد اشتراکی بیشتر مورد توجه قرار گیرد و به اصطلاح امروزی ها بولد شود و موارد اختلافی مطرح نشود یا کمتر مطرح و پیگیری شود.(با خواندن درس متوجه شدم در بهترین حالت ائتلاف شیعه و سنی خواهیم داشت نه وحدت آنها) مثالهایی از این دست که هیچوقت ما را قانع نمیکرد.بعدا که کمی بزرگتر شدیم و تجربه و داده های بیشتری کسب کردیم فهمیدیم وحدت (اتحاد) یعنی خلق یک هویت جدید

 3. شاهرخ 53 گفت: (کاربر ویژه) من ۷۳۶ روز است که همراه متمم هستم.

  شاید بتوان گفت که ائتلاف در برخی موارد مقدمه ای بر اتحاد است. بدان معنا که در قدم اول اتحاد امکان پذیر به نظر نمی رسد و  بایستی ائتلاف کرد تا کم کم مقدمات اتحاد عمیق تر فراهم آید.

   

  نظر شما چیست؟

   

 4. نرگس حسنی گفت: (کاربر ویژه) من ۲۲۹ روز است که همراه متمم هستم.

  من بیشتر به یاد سازمان ملل متحد،اتحادیه اروپا،اتحادیه جماهیر شوروی و… افتادم.

 5. یاسین موسوی گفت: من ۱۰۸ روز است که همراه متمم هستم.

  پس با توجه به توضیحات متمم ودوستان ائتلاف همسو بودن در چند نظر یا جنبه وتلاش برای نزدیک بودن در مقابل عوامل ومحرک های خارجی اما اتحاد یعنی خلق هویت جدید برای رسیدن به منافع مشترک

 6. مهدی نسری گفت: من ۱۲۷ روز است که همراه متمم هستم.

  اتحاد و ایتلاف مترادف هم هستند و به معنای یکپارچگی می باشد

  • وقتی می‌گوییم دو کلمه مترادف هستند، باید توضیحی قانع‌کننده داشته باشیم که پس چرا هر دو کلمه هنوز وجود دارند و در تطور کلامی، یکی از آن‌ها به نفع دیگری کنار نرفته و حذف نشده است؟ معمولاً‌ وقتی زبان‌ها از دو واژهٔ مختلف استفاده می‌‌کنند، یا قصد دارند دو معنای متفاوت را بیان کرده و یا این‌که یک پیام را با بار معنایی متفاوتی نقل کنند.

   البته شما یک گام هم فراتر رفته و این دو کلمه را با کلمه‌ی سومی نیز یکسان فرض کرده‌اید. یعنی نه‌تنها ائتلاف (Alliance) و اتحاد (Unity) را یکسان فرض کرده‌اید، بلکه آن‌ها را با یکپارچگی (Uniformity) هم همسان در نظر گرفته‌اید.

   اگر چه در گفتگوهای غیرتخصصی روزمره، مترادف فرض کردن واژگان مشابه اشکالی ندارد (یا اگر هم اشکال دارد، رایج است)، اما به ویژه در مجموعه درس‌های ظرافت کلامی، این کار پذیرفتنی نیست.

   درست مثل این که درسی دربارهٔ تفاوت آلو و هلو باشد و کسی بنویسد:‌ آلو و هلو یک چیز هستند، همان زردآلو.

 7. مریم مرزبان گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۱ درس) من ۲۸۰۶ روز است که همراه متمم هستم.

  ائتلاف حول یک موضوع مشخص صورت می ‌گیرد و با حفظ هویت فردی فقط با یک استثناء (موضوع مورد ائتلاف)، تابع جمع خواهم بود.
  در اتحاد، منافع جمعی، هویت من را تعریف می‌کند.

 8. فرهاد آفریده گفت: (کاربر ویژه) من ۲۵۸ روز است که همراه متمم هستم.

  سلام 

  یکی از بهترین مثال‌ها برای ایجاد یک مثال که به درک بیشتر این دو کلمه کمک می‌کند، همین مخلوط و ترکیب است. بارها در تفاهم نامه‌های بین شرکت‌ها حرف از اتحاد استراتژیک برای تولید یک محصول و یا بر علیه یک رغیب در بازار وجود داشته است. اما بعد از مدتی همین ائلات‌ها به جهت اینکه صرفا بر روی یک محصو متمرکز بوده است، به علت دعوا بر سر سهم بازار بیشتر در محصولی دیگر به راحتی از بین رفته‌اند.

 9. لادن ناظم گفت: من ۳۴۳ روز است که همراه متمم هستم.

  فکر میکنم میشه این تفاوت را هم قایل شد که برای اتحاد تشکیل شده اسم خاصی قائل میشوند مثل اتحاد جماهیر شوروی و ابتدا و انتهای زمانی خاصی ندارد ولی ائتلاف تشکیل شده اسم متشکل از اعضای ائتلاف را دارد و برای دوره ای خاص است مثل ائتلاف انتخاباتی شورای شهر که فقط برای دوره انتخابات تشکیل شده و بعد از برچیده میشود.

 10. مهدی ازادی گفت: من ۴۲۰ روز است که همراه متمم هستم.

  اتحاد من را به یاد اتحاد جماهیر شوروی انداخت

  ایا واقعا اتحاد جماهیر شوروی متحد بود؟ 

 11. سیرا فرج پور گفت: من ۸۱۴ روز است که همراه متمم هستم.

  با مطالعه این درس این سوال اومد به ذهنم که شاید کاملا بی ربط باشه :

  ازدواج یه ائتلافه یا اتحاد ؟

  به نظرم ازدواج نوعی ائتلافه که دو نفر به هم نزدیک میشن ولی همچنان هویت مستقل خودشونو حفظ کردن و در زمانی که قراره تصمیمی گرفته بشه به خواسته ها و منافع طرف مقابل هم توجه می کنن

  به نظر خودم ترجیح میدم ازدواج به اتحاد نکشه و همون ائتلاف باقی بمونه

 12. یعقوب دلیجه گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۴ درس) من ۱۷۳۰ روز است که همراه متمم هستم.

  هر یک از این واژه‌ها مرا به یاد چیزی می‌اندازد.

  ائتلاف: با دقت در معنی ائتلاف یاد ضرب‌المثل «دشمنِ دشمنِ من دوست منه» می‌افتم. می‌توان گفت، دو شخص یا دو کشور وقتی در مواردی ائتلاف می‌کنند، به گفته متمم در برخی موارد بصورت استراتژیک آنهم در زمان کنونی باهم هم نظر می‌شوند. شاید هم در موارد بنیادینی اختلاف داشته باشند.

  اتحاد: برایم فداکاری را تداعی می‌کند. یعنی دو نفر که در زمینه‌ای متحد می‌شوند عموما برای منافع همدیگر که مشترک است، فداکاری می‌کنند. جنس اتحاد یک چیزی فراتر از توافق یا حتی تفاهم است.

  با احترام!

  یعقوب!

 13. امیر عسگری گفت: (کاربر ویژه) من ۲۲۵۵ روز است که همراه متمم هستم.

  سلام

  با دیدن واژه اتحاد یاد واژه متحدین افتادم که در زمان جنگ جهانی دوم  با متفقین در حال جنگ بودن آیا متحدین(آلمان-ایتالیا-زاپن) هم توی اون جنگ به معنای واقعی متحد بودند اگر نبودند پس چرا ما اونها رو متحدین می نامیم؟ یعنی باید از اونها به عنوان ائتلاف یاد کنیم؟

 14. زهرا شریفی گفت: من ۲۲۱۴ روز است که همراه متمم هستم.

  سلام

  ائتلاف که در فارسی ایلاف یا ایتلاف یا سازواری هم گفته می‌شود شاید به هم پیوستن چند گروه با یک یا دو هدف مشخص باشد. مثلاً چند گروه کوچک برای رسیدن به یک تیم بزرگ. فکر می‌کنم در انقلاب‌ها زیاد تشکیل شود. معمولاً برای رسیدن به قدرت یا برانداختن آن شکل می‌گیرد. به نظر من از اتحاد غیررسمی‌تر و کوچک‌تر است.

  فکر می‌کنم به جای گرد هم آمدن هم بتوان به کار برد.

  به گمانم اتحاد یعنی پیمان بستن برای رسیدن به یک کل مشترک. شاید اتحادیۀ ورشکاران مثال مناسبی باشد. همه در یک راستا فعالیت می‌کنند و چیزی که مهم است قهرمانی یک تیم است نه فرد.

  یا اتحاد مولکول‌های هیدروژن و اکسیژن برای تشکیل آب!

   

 15. علیرضا سلطانی گفت: من ۲۰۲۸ روز است که همراه متمم هستم.

  ریشه کلمه اتحاد “توحید” هست که به معنی یکتا و واحد و یکی شدن می باشد. میان ائتلاف و اتحاد تفاوت وجود دارد که معمولا ائتلاف موقتی تر و محدودتر و غیر رسمی تر از اتحاد است.

 16. نرگس ارسطویی گفت: من ۲۲۴۲ روز است که همراه متمم هستم.

  در انتخابات ریاست جمهوری ائتلاف های مختلف وجود داشت، چون هر کس هویت خود را حفظ می کرد، به نظرم ائتلاف بصورت موردی و کوتاه مدت تر از اتحادها می باشد.

 17. سارا حق بین گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۶ درس) من ۲۷۹۸ روز است که همراه متمم هستم.

  سلام به دوستان

  ائتلاف :

  * ائتلاف بین المللی کشورها برای مبارزه علیه گروه داعش: 

  اعضای آن شامل بریتانیا، استرالیا، کانادا، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ترکیه و لهستان که اعضای اصلی ائتلاف مرکزی هستند که در زمینه منافع مشترک این مبارزه با هم به ائتلاف رسیده اما به معنای همکاری و مشارکت در همه مسائل و زمینه ها نیست.

  *ائتلاف کاندیداهای ریاست جمهوری:

  با نزدیک شدن به روز انتخابات افرادی که عقاید و نظرات و اهداف نزدیکتر به هم دارند ممکن است که با هم به ائتلاف برسند.

  اتحادیه:

  *اتحادیه اروپا:

  ۲۸ کشور که در زمینه های تجارت آزاد، روادید و شینگن، واحد پولی (یورو)، گمرک، شیلات، کشاورزی و … با هم متحد هستند و طبق قوانین واحدی عمل می کنند.

 18. علیرضادورباش گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۱ درس) من ۳۳۵۶ روز است که همراه متمم هستم.

  به نظرم در بلند مدت، در سطح کلان و مابین کشورها و یا شرکتها بیشتر شاهد ائتلاف ها خواهیم بود تا اتحادها، زیرا در ائتلاف ها هویت و مرزها همچنان حفظ می شوند و در عین حال از ظرفیت های مشارک و همکاری نیز استفاده می گردد، شاید به تجربه دیده شده است که اتحادها گاهی نوعی آلیناسیون (از خود بیگانگی) ایجاد کرده اند و افراد یا سازمان های درگیر این رویداد را با چالش رو به رو نموده اند (بحرانی که برخی از کشورهای اروپایی عضو اتحادیه اروپا با آن دست به گریبانند) هر چند قطعا می توان مواردی را نیز یافت که اتحاد، به شکل گیری مجموعه ای معتبرتر و توانمندتر منجر شده باشد مانند شرکت

  pwc  یا همان Price waterhouse Coopers
  این شرکت هم اکنون جز یک از ۴ شرکت بزرگ مدیریتی- مالی یا همان Big four می باشد.

   

 19. احسان کارگزارفرد گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۵ درس) من ۲۳۰۲ روز است که همراه متمم هستم.

  معنای ائتلاف عربی در جنگ یمن یا ائتلاف کشورها به رهبری آمریکا در نبرد با داعش دقیقا نشون میده که کشورها ضمن حفظ هویت خودشون ، جهت تحقق هدف معینی با هم همکاری میکنن. احتمالا بعد از محقق شدن اون هدف دیگه نیازی به وجود ائتلاف نیست. اما در مورد اتحاد به واسطه اینکه هویت جدیدی پیدا کردن بعد از تحقق یک هدف به سراغ اهداف بعدی میرن و از هم دیگه متلاشی نمیشن.

 20. سیدمحمود سیفی‌نیا گفت: من ۲۸۳۸ روز است که همراه متمم هستم.

  شاید یه مثال دیگه برای تفکیک معنی این دو کلمه، تفاوت بین مخلوط و ترکیب باشد که در اولی اجزا قابل تفکیک مجددند ولی در ترکیب، اشیاء ماهیت اولیه خود را از دست می‌دهند و در ترکیب با ماده دوم، ماهیت کاملا جدید پیدا می‌کند.

  مثال عامیانه برای مخلوط( یا همان ائتلاف):ترکیب نخود و لوبیا (!!!) و برای ترکیب ( یا اتحاد) : ترکیب شیر و آب.