آیا شما هم اصطکاک سازمانی دارید؟ | متمم
Menu


آیا شما هم اصطکاک سازمانی دارید؟


اصطکاک سازمانی

چند درصد از وقت شما در محیط کار،‌ به فکر کردن و نگران بودن و حرص خوردن‌هایی می‌گذرد که ربطی به ماموریت و وظیفه‌ی اصلی شما ندارد؟ این میزان از «فکرهای دست و پاگیر و نامربوط» را به عنوان «اصطکاک سازمانی» معرفی می‌کنند.

مفهوم «اصطکاک سازمانی» یا «Organizational Friction» چند سالی است که در گزارش‌های شرکتهایی که خدمات مشاوره مدیریت ارائه می‌دهند، مشاهده می‌شود. در حوزه‌ی بررسی و عارضه یابی سازمانی، همیشه این علاقه وجود داشته است که شاخص های «سراسری» جستجو شده و تحلیل شوند. منظور از شاخص سراسری، شاخصی است که در همه جای سازمان کم و بیش دارای یک وضعیت باشد. شاید بتوان گفت «اصطکاک سازمانی» از جمله مواردی است که تقریباً دارای این ویژگی است.

به عبارت دیگر، اگر در یک سازمان ببینید که ۴۰٪ وقت یک کارشناس یا کارمند رده پایین، به «حرف زدن پشت سر دیگران»، «تلاش برای کسب امتیازهای نامشروع و غیرقانونی»، «انجام کارهای شخصی»، «گفتگو و شایعه پراکنی» و … می‌گذرد، احتمالاً مدیرعامل آن سازمان و حتی جلسات هیات مدیره‌ی آن سازمان هم در شرایط مشابهی به سر می‌برند.

البته ماجرای «اصطکاک سازمانی» ماجرای «مرغ و تخم مرغ» است. نمی‌توان گفت که رفتارهای کارکنان و برخوردهای آنان است که در نهایت در رده‌های بالای شرکت منعکس می‌شود یا اینکه ویژگیهای فکری و رفتاری مدیریت ارشد است که پس از مدتی در پایین ترین رده های شرکت نیز مشاهده می‌شود.

به هرحال «اصطکاک سازمانی» همان کارکردی را دارد که در فیزیک برای «اصطکاک» می‌شناسیم. منابع تلف می‌شود. فرصت‌ها از دست می‌رود و انرژی‌ها در قالب گرما و سایر شکل های غیرمفید، تلف می‌شوند.

تا کنون عوامل متعددی به عنوان ریشه‌های ایجاد یا افزایش «اصطکاک درونسازمانی» مطرح شده اند که از جمله‌ی مهمترین آنها می‌توان به «نابرابری» در حقوق و دستمزد و میزان توجه به کارکنان و حجم کار و فرایند ارزیابی و … اشاره کرد. ضعف دانش و تخصص مدیر نیز، از جمله فاکتورهای دیگری است که می تواند به ایجاد و توسعه چنین فضایی منتهی شود.

در ادامه  به ریشه های شکل گیری «اصطکاک سازمانی» و نحوه‌ی مواجهه با آن خواهیم پرداخت.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محمدرضاولی اللهی ، فریبرز نعمتی ، شقایق خداییان ، سعید ، حسین کاظمی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

36 نکته برای آیا شما هم اصطکاک سازمانی دارید؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مهدی مصلح آبادی

  با سلام وعرض ادب واحترام

  به نظر بتده بیشتر اصطکاک سازمانی از بالا به پایین رخ میدهد.یعنی مدیریت با خط مشی نانوشته ای که در سالهای مدیریتش به سیستم القاکرده ,تعیین کرده که آن سازمان چی پرور باشد.من به عینه دیده ام که در یک شرکت,مدیریت به شایعه پراکنی و خبرچین پروری بها میداد واز این افراد حمایت میکرد.نتیجه رفتارش باعث تنش و اصطکاک بسیار بالایی در سازمان میشد.هنوز نمیدانم که از این موضوع سود میبرد یا به خاطر سوءمدیریتش بود.

  شاید به تعبیری ,اصطکاک در سازمان هم مانند اصطکاک در طبیعت ناگزیر باشد,ولی مطمئنا همانند روان کننده(روغن) برای اصطکاک در طبیعت,باید در سازمان هم راهی به عنوان روان کننده وجود داشته باشد.و شاید گاهی هم اطکاک لازم است (مانند استفاده از اصطکاک در سیستم ترمز)

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .