Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


چند نکته در سناریو نویسی برای یک استراتژیست: آرکتایپ های سناریو


استفاده از آرکتایپ های سناریو در تفکر استراتژیک

آرکتایپ های سناریو شاید ابتدا واژه نامانوسی به نظر برسد. شاید هم بتوان از اصطلاح الگوهای کلیدی برای سناریو نویسی استفاده کرد که به نظر ما اصطلاح مناسب‌تری هم هست (و به تدریج آن را به کار خواهیم برد).

اما با توجه به اینکه اصطلاح آرکتایپ های سناریو در بحث سناریو نویسی و سناریوپردازی (Scenario Planning) بسیار رایج است، تصمیم گرفتیم بحث ابتدا با همان اصطلاح رایج آرکتایپ های سناریو آغاز شود تا در آینده اصطلاحات و معادل‌های بهتری را جایگزین آن کنیم.

[درس مرتبط: آرکتایپ چیست؟]

آرکتایپ های سناریو با چه انگیزه‌ای به وجود آمده‌اند؟

سناریو نویسی و فکر کردن به سناریو کار عجیبی نیست. کافی است درس تعریف سناریو در متمم را به یک مدیر یا کارشناس یا هر فرد دیگری نشان دهید تا به شما بگوید که این مفهوم برایش آشناست و دائماً از آن استفاده می‌کند و سناریو نویسی و تعریف سناریو برای او یک ایده‌ی جدید نیست.

سناریو نویسی از طریق آرکتایپ های سناریو و بررسی نقاط ضعف این ابزار

این سوال، حداقل یک پاسخ ساده و واضح و البته تلخ دارد که اگر درس خطای تایید خود در سلسله درس‌های تصمیم گیری متمم را به خاطر داشته باشید، حتماً می‌توانید آن را حدس بزنید:

ما با سناریو نویسی به جای اینکه به رویدادهایی محتمل در آینده فکر کنیم، به رویدادهای منطبق بر گذشته فکر می‌کنیم.

بعضی از ما هم، به جای تدوین رویدادها به ترسیم رویاها می‌پردازیم و حاصل این می‌شود که سناریو نویسی بیش از آنکه به ابزاری برای برانگیختن ذهن و فکر تبدیل شود، به یک شیوه داستان گویی در مورد چشم اندازهای مطلوب آینده تبدیل می‌شود.

بحث آرکتایپ های سناریو از اینجا مطرح شده و می‌کوشد به ما کمک کند که تا حد امکان از دام این نوع خطاهای شناختی فاصله بگیریم.

آرکتایپ های کلاسیک در سناریو نویسی

دسترسی کامل به این مطلب برای اعضای ویژهٔ متمم امکان‌پذیر است.

تمرین (پیشنهاد می‌کنیم حتماً انجام دهید)

یک صنعت یا بازار یا مدل کسب و کار مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

سعی کنید بر اساس آرکتایپ های سناریو نویسی کلاسیک یا ترجیحاً مدل دیتور، سناریوهای محتمل آن را در چند سطر شرح دهید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    معصومه فردوس مقدم ، omid iravani ، احسان تاجیک ، فواد انصاری ، محمد خندان

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تفکر استراتژیک به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تفکر استراتژیک
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۳۶ نظر برای چند نکته در سناریو نویسی برای یک استراتژیست: آرکتایپ های سناریو

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : طاهره خباری

  من برای حل این تمرین ترجیح می‌دهم از آرکتایپ‌های سناریو‌سازی دیتور استفاده کنم. سناریویی که می‌خوام بنویسم درباره خودران‌ها است (البته با توجه به اطلاعات محدودی که در این زمینه دارم):

  رشد مستدام: سیستم هوشمند خودران‌ها با همین سرعتی که تا به حال توسعه و بهبود پیدا کرده، مسیر خودش رو ادامه می‌ده و با کاهش خطاهای سیستم هوشمند کم‌کم بازار خودش رو پیدا می‌کنه و موفق میشه سهم قابل توجهی از حمل و نقل رو تصاحب کنه.

  درهم شکستن و سقوط: سیستم هوشمند خودران ها دچار اشتباهات متعددی می‌شود که منجر به مرگ تعداد بیشتری از سرنشین‌های این خودران‌ها و یا حتی افراد حاضر در صحنه حادثه می‌شود.

  اعمال چارچوب: روند کند تصویب قوانین حمایتی از این نوع وسیله نقلیه و یا تعلیق اجازه تست خودران‌ها در جاده‌ها و بزرگراه‌ها باعث کند شدن گسترش اونها میشه.

  آینده متحول شده: توسعه سیستم هوشمند خودران‌ها و رفع تمامی مشکلات آنها در کوتاه مدت و استفاده گسترده آنها در تمامی وسایل نقلیه از جمله: کامیون‌، اتوبوس، کشتی، هواپیما، قطارهای شهری و بین شهری. این سیستم آنقدر هوشمند است که نیاز به کنترل و یا یک ناظر بیرونی ندارد.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .