Menu


گیمیفیکیشن، مفهوم Engagement و استعاره‌ی نامزدی!


گیمیفیکیشن و Engagement یا درگیری ذهنی با نگاهی به استعاره نامزدی

اگر درس قبلی مربوط به گیمیفیکیشن را در متمم مطالعه کرده باشید، احتمالاً گستردگی فضای بازی سازی و گیمیفیکیشن را به خوبی می‌شناسید و از اینکه این درس را با نقل قولی در مورد دوران نامزدی آغاز کنیم، خیلی تعجب نمی‌کنید!

یکی از دوستان ما که از مدیران توانمند در حوزه‌ی تبلیغات و بازاریابی است – و متاهل هم است – اخیراً در صحبت‌هایش می‌گفت: «به نظرم، ارتباط زن و مرد در زمان نامزدی، بیشترین درگیری ذهنی را برای طرفین ایجاد می‌کند. قبل از آن، هنوز خیلی به هم نزدیک نیستند و صرفاً آشنا هستند و بعد از آن هم، برای هم عادی می‌شوند. همسر من الان به من مانند یکی از وسایل خانه نگاه می‌کند! شاید هم بی دلیل نیست در زبان انگلیسی به نامزدی Engagement می‌گویند که معنای درگیر شدن جدی با هم را دارد. مانند Engage شدن دو چرخ دنده در هم».

او که یکی از شغل‌هایش برندسازی برای خودکارهای لوکس است در ادامه توضیح می‌داد که:

 من همیشه آرزو داشته‌ام که وقتی یکی از خودکارها را می‌فروشیم و مشتری آن را می‌خرد، همیشه در وضعیت نامزدی با آن باقی بماند! نه دوستی ضعیف اولیه – که صاحب خودکار به چند خودکار دیگر هم همزمان فکر می‌کند و مدام چشمش به دنبال خودکار دیگران است! – و نه مانند ازدواج که بگوید: چه می‌توان کرد. خیلی خرج کرده‌ام آن را خریده ام و به هر حال الان دلار گران شده و خودکار خوب گران است و ترجیح می‌دهم با همین بنویسم. او دیگر حتی راجع به خودکارش با کسی هم صحبت نمی‌کند.

اگر معنای Engagement و نامزدی را به این معنا بخواهیم در ادبیات گیمیفیکیشن و مدیریت و فروش و بازاریابی و مهندسی رفتار انسانها به کار ببریم، شاید واژه‌ی معادل خوب، همان «درگیری ذهنی» باشد. ما که مسئولیت متمم را بر عهده داریم، دوست داریم ذهن شما دائماً با متمم درگیر باشد. دوستمان که به شما خودکار می‌فروشد، دوست دارد که به خودکار او عشق بورزید و نامزد خودکارش باقی بمانید. مدیری که یک پروژه تحقیقات بازار را در شرکت تعریف کرده است، دوست دارد که تمام ذهن همکارانش،‌ با این پروژه درگیر باشد. مدیران اینستاگرام، تلاش می کنند که من و شما با اینستاگرام درگیری ذهنی پیدا کنیم. مدیر منابع انسانی که نظام ارزیابی عملکرد را مستقر می‌کند، دوست دارد که تمام کارکنان سازمان،‌ در تمام ماه، به نظام ارزیابی عملکرد فکر کنند و بر اساس آن رفتار کنند و تصمیم بگیرند.

گیمیفیکیشن یا بازی سازی و نقش Engagement یا درگیری ذهنی در آن

 حالا اجازه بدهید به سراغ دغدغه‌ی دوست خودمان برگردیم: چه می‌توان کرد که رابطه‌ با ما، همیشه مانند نامزدی تازه و جذاب بماند؟ اساساً معیارهای سنجش این رابطه چیست؟

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

به تدریج صورت مسئله‌ی گیمیفیکیشن برای ما شفاف‌تر می‌شود. ما هم می خواهیم بازی هایی را که دیگران برای ما طراحی می‌کنند بفهمیم و هم می‌خواهیم با استفاده از این ابزار، درگیری ذهنی مشتری یا مخاطب را با محصول و خدمت خود افزایش دهیم. با تعریف معیارهای بالا، یک گام به پاسخ سوال، نزدیک‌تر شده‌ایم.

تمرین:

۱- فرض کنید که مدیر گروه متمم هستید و می‌خواهید درگیری ذهنی متممی‌ها با سایت متمم بیشتر شود؟ سهم هر یک از پنج عامل فوق را چند درصد ارزیابی می‌کنید؟ به عبارتی اگر بخواهید صد امتیاز را بین آنها تقسیم کنید چگونه این کار را انجام می‌دهید؟

۲- فرض کنید که می‌خواهید یک کتابفروشی داشته باشید. اگر بخواهید شاخصی برای درگیری ذهنی مشتریان با کتابفروشی خودتان طراحی کنید، سهم هر عامل چقدر خواهد بود؟ آیا ایده‌ای دارید که چه اقدام‌های اجرایی می‌تواند به موفقیت شما – از لحاظ درگیری ذهنی مشتری – کمک کند؟ آیا اساساً درگیری ذهنی باید برای شما مهم باشد؟ بین یک کتابفروشی در خیابان اصلی شهر و روبروی دانشگاه، و یک کتابفروشی دنج در گوشه یک پاساژ چه تفاوت‌هایی وجود دارد؟ کدام باید بیشتر به درگیری ذهنی فکر کنند؟

۳- حرفه‌ای ترین بازی که الان درگیر آن هستید و وقتی با توجه به عوامل بالا، آن را بررسی می‌کنید، احساس می‌کنید هوشمندانه طراحی شده است، چیست؟

کاربر آزاد طرح متمم شوید

آیا می‌دانید که فقط با درج نام کاربری و ایمیل خود می‌توانید به جمع کاربران آزاد متمم بپیوندید و ضمن دسترسی به بخش زیادی از درس‌های زیر، هر شنبه خبرنامه هفتگی ما را هم دریافت کنید؟

اطلاعات در مورد کاربر آزاد و ویژه متمم و ثبت نام

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری طراحی برای تغییر رفتار به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

62 نکته برای گیمیفیکیشن، مفهوم Engagement و استعاره‌ی نامزدی!

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .