Menu


مهارت اسلایدسازی و پاورپوینت (درس ۳):شش سوال کلیدی


مهارت اسلایدسازی و پاورپوینت - متمم - محل توسعه مهارتهای من

لطفاً اگر هنوز حساب Slideshare خود را مطابق دستورالعمل‌های قسمت دوم نساخته‌اید و تمرینهای مربوط به آن بخش را هم انجام نداده‌اید، مطالعه قسمت سوم را آغاز نکنید. در این قسمت می‌خواهیم مراحل کلی تهیه یک اسلاید را با یکدیگر مرور کنیم.

به طور کلی می‌توان گفت که هر ارائه‌ی موفق، زمانی مفید است که سه گام مختلف به درستی و دقت در آن رعایت شده باشد. گام اول، تعیین پیامی است که قرار است به مخاطب منتقل شود. گام دوم، تهیه اسلایدها و در واقع شکل دادن به یک داستان تصویری است و در گام سوم، مواردی که در زمان اجرای واقعی پیش می‌آید و باید رعایت شود.

مهارت اسلایدسازی و پاورپوینتدر گام اول نکات مختلفی باید مورد توجه قرار گیرند. شناخت مخاطب یکی از آنها است. برای مخاطب باید پرسونا آماده شود. قالبی کلی که احساس می‌کنیم قسمت عمده‌ای از مخاطبان در آن قرار می‌گیرند. تعیین سطح و عمق محتوای اولیه، بر اساس شناختی که از مخاطب داریم، انجام می‌گیرد. ساختار کلی بحث هم در همین گام،‌ شکل می‌گیرد. تبدیل کردن این داستان به جمله‌بندی و ساختار مکتوب، مرحله‌ی چالش برانگیز دیگری است که بدون آن نمی‌توان به مرحله‌ی بعدی رفت.

مهارت پاورپوینت و اسلایدسازی - متمم - محل توسعه مهارتهای مندر گام دوم، نقشه بصری داستان و همینطور طرحی از کلمات مورد استفاده تهیه می‌شود. دیاگرام‌های اولیه، گروه‌بندی‌های مختلف اطلاعات و تمام جنبه‌های شکل بصری محتوا در این گام، مورد توجه قرار می‌گیرند. انتخاب رنگ‌ها، انتخاب زمینه مناسب، انتخاب تصاویر، تعیین نیاز یا عدم نیاز به متحرک سازی در اسلاید و نحوه به کار گرفتن آن و حتی بررسی مسیر حرکت چشم روی اسلاید در همین مرحله انجام می‌شود. شاید مخاطب به صورت آگاهانه متوجه خیلی از این موارد – مثلاً نحوه حرکت چشم روی صفحه – نشود. اما رعایت همین نکات روی میزان خستگی او و نحوه‌ی قضاوتی که روی ارائه دارد،‌ تاثیر خواهد داشت.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

۱- بر اساس آنچه در قسمت اول مهارت اسلایدسازی با پاورپوینت مطرح شد، احتمالاً تا این لحظه‌ موضوعی را برای تنظیم ارائه‌ی خود و عرضه کردن آن در نظر گرفته‌اید. اگر هنوز این کار را انجام نداده‌اید،‌ به همان قسمت اول برگردید و موضوع خود را انتخاب کنید و بنویسید.

۲- ارائه‌ی شما پیش از هر چیز، برای کاربران متمم خواهد بود. شما اسلاید‌هایی را آماده می‌کنید که چند هزار نفر از کاربران متمم (عبوری، عادی، ویژه!) آن را می‌بینند و می‌شنوند (بله! شما قرار است صحبت هم بکنید و روی اسلایدها صدای خودتان را هم قرار دهید. در مورد راهکارش بعداً حرف خواهیم زد و آموزش‌های لازم را خواهیم داد). با توجه به دو نکته: موضوع انتخابی شما و جنس مخاطب‌های متمم، برای سوالات فوق، پاسخ‌هایی را حدس بزنید و اینجا بنویسید. خواندن پاسخ دیگران هم می‌تواند به تکمیل‌تر شدن نگاه شما، کمک کند.

کاربر آزاد طرح متمم شوید

آیا می‌دانید که فقط با درج نام کاربری و ایمیل خود می‌توانید به جمع کاربران آزاد متمم بپیوندید و ضمن دسترسی به بخش زیادی از درس‌های زیر، هر شنبه خبرنامه هفتگی ما را هم دریافت کنید؟

اطلاعات در مورد کاربر آزاد و ویژه متمم و ثبت نام

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری آموزش پاورپوینت برای دانشگاه و کسب و کار به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

71 نکته برای مهارت اسلایدسازی و پاورپوینت (درس ۳):شش سوال کلیدی

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .