Menu


سکوت قدرت درونگراها، نوشته سوزان کین (معرفی کتاب)


کتاب سکوت قدرت درونگراها در دنیایی که از حرف زدن باز نمی ایستد - سوزان کین

قبلاً به بهانه‌های مختلف، در مورد درونگرایی نوشته‌ایم. یک بار به این سوال پرداختیم که آیا من درونگرا هستم؟ یک بار هم در سلسله بحث‌های خودشناسی،‌ مطلبی تحت عنوان با درونگراها مهربان باشیم منتشر کردیم.

از آنجا که بحث در مورد درونگراها مورد علاقه دوستان متممی بوده است تصمیم گرفتیم کتاب سکوت، قدرت درونگراها نوشته سوزان کین را در اینجا معرفی کرده و مرور کوتاهی به آن داشته باشیم.

کتاب Quiet: The Power of Introverts توسط سوزان کین نوشته شده است. این کتاب ضمن اینکه بر مبنای مطالعات علمی تدوین شده است متن بسیار ساده و روانی دارد و به قول ونه گات، از جمله کتابهای مناسب برای بستر محسوب می‌شود!

اگر بخواهیم تمام کتاب را در یک جمله خلاصه کنیم می‌توانیم بگوییم: سوزان کین تاکید دارد که درونگرایی و برونگرایی دو الگوی مختلف رفتاری و شخصیتی هستند که به یک اندازه ارزشمند محسوب می‌شوند و می‌توانند در دنیای ما اثربخش و تاثیرگذار باشند.

این در حالی است که در حال حاضر تفکری بر دنیا حاکم است که لااقل در حوزه موفقیت‌های شغلی، اصرار دارد که برونگرایی – به صورت مطلق و مستقل از شرایط – صفتی برتر و مناسب‌تر برای عموم موقعیت‌های شغلی محسوب می‌گردد.

در اینجا برخی از مهم‌ترین سرفصل‌هایی که سوزان کین در کتاب خود مورد بحث و بررسی قرار داده است را با هم مرور می‌کنیم. سرفصل‌هایی که از آنها معمولاً تحت عنوان مانیفست دورنگراها نام برده می‌شود:

* فراموش نکنیم که انسانهایی که معمولاً ساکت هستند و در خودشان فرو می‌روند به یک صفت خوب هم شناخته می‌شوند: اهل تفکر بودن.

* ما در فرهنگمان برای آنها که ریسک میکنند توجه و احترام خاصی قائلیم. وقت آن است که برای آنها که توجه میکنند هم احترام بیشتری قائل باشیم.

* تنهایی می‌تواند کاتالیزوری برای نوآوری باشد.

* بی دلیل نیست که پیامک زدن تا این حد رایج شده است. در دنیایی که بیش از حد برونگرا شده هر کس به دنبال روشی برای ارتباط غیرهمزمان غیر چهره به چهره می‌گردد.

* اگر ما کلاس‌ها را به صورت گروهی برگزار می‌کنیم به دلیل کیفیت آموزشی بالاتر نیست. بلکه به دلیل کاهش هزینه هاست. ما سر کار هستیم و روش دیگری برای آموزش فرزندانمان نداریم. اگر فرزندمان بخواهد یک به یک با دیگران دوست بشود و رابطه‌هایش را بسازد و این کار را به صورت جمعی انجام ندهد، این یک مشکل رفتاری نیست. او صرفاً با مدلی که ما ساخته‌ایم تطبیق ندارد.

* نسل بعدی کودکان ساکت و خاموش حق دارند و باید توانایی‌ها و نقاط قوت خود را بشناسند.

شخصیت درونگرا

* بعضی وقتها بهتر است وانمود کنیم که برونگرا هستیم. بعداً زمان کافی برای سکوت کردن در اختیار خواهیم داشت.

* در بلندمدت، پذیرش خلق و خوی واقعی و الگوی شخصیتی‌مان می‌تواند کلیدی برای پیدا کردن شغل مورد علاقه و تجربه آرامش در آن باشد.

* یک قانون مهم را برای شبکه سازی فراموش نکنید: یک رابطه درست و ارزشمند بهتر از یک مشت کارت ویزیت بی خاصیت است.

* هیچ ایرادی ندارد که به خاطر فرار کردن از یک مکالمه کوتاه پر از تعارف بی خاصیت، مسیر خودمان را عوض کنیم و به سمت دیگر خیابان برویم.

* رهبری در سکوت یک واژه نادرست و متناقض (مثل پیتزای قرمه سبزی!) نیست. یک مهارت واقعی است.

* آرزوی جهانی ما برای زندگی در بهشت،‌ بیش از آنکه به طمع جاودانگی باشد به آرزوی دنیایی است که در آن همه با هم مهربان باشند.

کتاب سکوت قدرت درونگراها توسط نرگس جوادیان و نعیمه اعتدال مهر به فارسی ترجمه شده است.

ضمناً سوزان کین در TED هم یک سخنرانی در این زمینه داشته که اگر علاقمند باشید می‌توانید در اینجا آن را ببینید:

  

 

اگر علاقمند به کلیپ فوق هستید می‌توانید آن را از طریق لینک زیر دانلود کنید:

لینک دانلود کلیپ صحبت‌های سوزان کین با زیرنویس فارسی در تد

یک خلاصه خوب انگلیسی هم از کتاب سکوت قدرت درونگراها وجود دارد که هم می‌تواند مرور خوبی از کتاب باشد و هم تمرینی برای یادگیری زبان انگلیسی:

لینک فایل Pdf خلاصه کتاب سکوت قدرت درونگراها (به زبان انگلیسی)

اگر به این جنس خلاصه کتاب علاقه پیدا کردید به سایت کیم هارتمن هم سر بزنید تا کتابهای دیگری را هم مشاهده کنید.

 

کاربر آزاد طرح متمم شوید

آیا می‌دانید که فقط با درج نام کاربری و ایمیل خود می‌توانید به جمع کاربران آزاد متمم بپیوندید و ضمن دسترسی به بخش زیادی از درس‌های زیر، هر شنبه خبرنامه هفتگی ما را هم دریافت کنید؟

اطلاعات در مورد کاربر آزاد و ویژه متمم و ثبت نام

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری بوی کاغذ به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

56 نکته برای سکوت قدرت درونگراها، نوشته سوزان کین (معرفی کتاب)

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .