Menu


روانشناسی رنگها – چرا بعضی رنگها را بیشتر دوست داریم؟ – درس ۱


روانشناسی رنگ ها و شخصیت شناسی بر اساس رنگ ها تا چه حد علمی است

نمی‌توانیم از روانشناسی محیطی بگوییم و از روانشناسی رنگها صحبت نکنیم.

همه‌ی ما می‌دانیم که رنگها، روی احساس و ادراک ما از محیط اطراف، تاثیر دارند و می‌توانند ما را آرام، ناراحت، خوشحال، خسته و یا پرانرژی کنند.

روانشناسی رنگها در تبلیغات از جمله بحثهایی است که تقریباً به اندازه‌ی خود تبلیغات قدمت دارد.

روانشناسی رنگها در معماری هم بحثی طولانی است که بحث‌هایی از رنگ آبی فیروزه‌ای گنبدهای ایرانی تا سفید یخ زده‌ی گالری‌های مدرن را در برمی‌گیرد.

بحث روانشناسی رنگها در طراحی وبسایت و واسط کاربری هم، مطلب مهم دیگری است که این روزها، با توسعه‌ی ابزارهای دیجیتال، اهمیتی دوچندان پیدا کرده است.

از سوی دیگر، بسیار شنیده‌ایم که می‌گویند رنگ اسباب بازی‌ها و اتاق زندگی کودکان بر روی خلق و خوی آنها تاثیر می‌گذارد و حتی در نقاشی کودکان، بحث روانشناسی کودک به صورت جدی مورد توجه قرار می‌گیرد.

اگر کمی هم در فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی چرخیده باشید، بعید است با انواع گزارشها و تست های شخصیت شناسی بر اساس رنگهای مورد علاقه، مواجه نشده باشید.

با توجه به اینکه بحثهای علمی و غیرعلمی در این زمینه تا حد زیادی با هم مخلوط شده‌اند و تفکیک آنها برای کسانی که مطالعه‌ی تخصصی ندارند به سادگی امکان‌پذیر نیست، تصمیم گرفتیم چند درس از سلسله بحث‌های روانشناسی محیطی در متمم را به موضوع رنگها و نقش رنگها در محیط انسان‌ها و رفتارها و احساساتی که رنگها در ما برمی‌انگیزند اختصاص دهیم.

بحث‌مان را ابتدا با این سوال آغاز می‌کنیم که  چرا ما، بعضی رنگها را بیشتر از رنگ‌های دیگر دوست داریم؟ 

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

در درس‌های بعدی روانشناسی رنگها می‌کوشیم با اتکا به تحقیقات گسترده‌ای که در این زمینه در دنیا انجام شده، با دستاوردهای علمی و کاربرد رنگ‌ها در حوزه‌های مختلف روانشناسی محیطی آشنا شویم.

کاربر آزاد طرح متمم شوید

آیا می‌دانید که فقط با درج نام کاربری و ایمیل خود می‌توانید به جمع کاربران آزاد متمم بپیوندید و ضمن دسترسی به بخش زیادی از درس‌های زیر، هر شنبه خبرنامه هفتگی ما را هم دریافت کنید؟

اطلاعات در مورد کاربر آزاد و ویژه متمم و ثبت نام

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری روانشناسی رنگها به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

19 نکته برای روانشناسی رنگها – چرا بعضی رنگها را بیشتر دوست داریم؟ – درس ۱

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .