Menu


تعریف و بررسی رفتار غیرخطی در یک سیستم


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس:
  • در این درس، قرار نیست به تحلیل رفتار غیرخطی و یا بحثهای سنگین ریاضی مربوط به رفتار غیرخطی سیستمها اشاره کنیم. تنها هدف این درس، ترسیم یک تصویر اولیه از رفتار غیرخطی در ذهن دوستان عزیز متممی است.
  • در این درس بر رفتار غیرخطی در یک زمینه مشخص، مثلاً فیزیولوژی یا تحلیل سازه یا فروش و بازاریابی متمرکز نمی‌شویم. همین که در پایان این درس تفاوت رفتار خطی و رفتار غیرخطی در سیستمها را درک کنیم، به هدف آموزشی این درس دست یافته‌ایم.
  • پیشنهاد می‌شود حتماً قبل از مطالعه‌ی این درس، درس تعریف رفتار در سیستمها را مطالعه کنید و ترجیحاً تمرین آن را نیز حل کنید.
تعریف رفتار غیرخطی و بررسی رفتار غیرخطی در تحلیل سازه ها و سیستم ها

حدود دو دهه قبل، فرانتز اِلمِر در تعریف رفتار غیرخطی به نکته جالب و درستی اشاره کرد (+). او توضیح داد که: حرف زدن از رفتار غیرخطی شبیه توضیح دادن در مورد غیر فیل‌ها است.

هم معلوم است چه می‌گویید و هم مشخص نیست که چه می‌خواهید بگویید! ضمناً حتی وقتی از غیر فیل‌ها صحبت می‌کنید، آنچه بیشتر در ذهن مجسم می‌شود فیل‌ها هستند.

می‌توانیم به سادگی در مورد فیل‌ها هر چه می‌خواهیم بگوییم و سپس بگوییم که غیر فیل‌ها، همه‌ی چیزهایی هستند که فیل نیستند!

توضیح المر از این جهت زیباست که رفتار غیرخطی (Nonlinear Behavior) به اندازه‌ی همان غیر فیل‌ها در دنیا فراوان است. اما باز هم تعریف رفتار غیرخطی چندان ساده نیست. منطقی‌تر است که تعریف رفتار خطی را مرور کنیم و بگوییم هر رفتاری که در این تعریف نگنجید، غیرخطی است!

تعریف رفتار غیرخطی و بررسی پاسخ غیرخطی سیستمها - درس دینامیک سیستم

پس اجازه بدهید بحث بررسی رفتار غیرخطی و تحلیل رفتار غیرخطی را با شناخت بیشتر رفتار خطی (همان فیل معروف!) آغاز کنیم:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین درس تعریف رفتار غیرخطی

با توجه به توضیحات و مثال‌های فوق، سه تا پنج سیستم مختلف را مثال بزنید که در مقابل یک محرک مشخص (که آن را هم شرح می‌دهید) رفتار غیرخطی دارند.

اگر فرصت بیشتری داشتید، یک سیستم را مثال بزنید که در محدوده‌ی مشخصی رفتار خطی دارد، اما پس از خروج از آن محدوده، رفتار غیرخطی نشان می‌دهد.

کاربر آزاد طرح متمم شوید

آیا می‌دانید که فقط با درج نام کاربری و ایمیل خود می‌توانید به جمع کاربران آزاد متمم بپیوندید و ضمن دسترسی به بخش زیادی از درس‌های زیر، هر شنبه خبرنامه هفتگی ما را هم دریافت کنید؟

اطلاعات در مورد کاربر آزاد و ویژه متمم و ثبت نام

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری دینامیک سیستم ها به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

23 نکته برای تعریف و بررسی رفتار غیرخطی در یک سیستم

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .